1982 United States House of Representatives elections

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
1982 United States House of Representatives elections

← 1980 November 2, 1982 1984 →

All 435 seats in the U.S. House of Representatives
218 seats needed for a majority
  Majority party Minority party
  SpeakerO'Neill.jpg Robert H. Michel--95th Congress.png
Leader Tip O'Neill Bob Michel
Party Democratic Republican
Leader since January 4, 1977 January 3, 1981
Leader's seat MA-8th Illinois-18th
Last election 243 seats 192 seats
Seats won 269 166
Seat change Increase 26 Decrease 26
Popular vote 35,284,473 27,704,312
Percentage 55.2% 43.4%
Swing Increase 4.7% Decrease 4.5%

The 1982 House Elections in the United States (wiki colors).png
Results:
  Democratic pickup
  Democratic hold
  Republican pickup
  Republican hold

Speaker before election

Tip O'Neil
Democratic

Elected Speaker

Tip O'Neil
Democratic

The 1982 United States House of Representatives elections was an election for the United States House of Representatives held on November 2, 1982, in the middle of President Ronald Reagan's first term, whose popularity was sinking due to economic conditions under the 1982 recession. The President's Republican Party lost seats in the House, which could be viewed as a response to the President's approval at the time. Unlike most midterm election cycles, the number of seats lost—26 seats to the Democratic Party—was a comparatively large swap. It included most of the seats that had been gained the previous election, cementing the Democratic majority.[1] Coincidentally, the number of seats the Democratic picked up (26), was the exact amount the Republicans needed to win the House majority.

In the previous election of 1980 Republicans gained many seats as the result of the popularity of Ronald Reagan. Many of these elected officials lost their seats in 1982.

Overall results[edit]

269 166
Democratic Republican
Parties Seats Popular vote
1980 1982 +/- Strength Vote % Change
Democratic Party 243 269 Increase 26 61.8% 35,284,473 55.2% Increase 4.7%
Republican Party 192 166 Decrease 26 38.2% 27,704,312 43.4% Decrease 4.5%
Libertarian Party 0 0 Steady 0.0% 462,767 0.7% Steady
Independent 0 0 Steady 0.0% 120,476 0.2% Decrease 0.1%
Conservative Party 0 0 Steady 0.0% 61,685 0.1% Increase 0.1%
Right to Life Party 0 0 Steady 0.0% 45,819 0.1% Steady
Milton Street Party 0 0 Steady 0.0% 35,205 0.1% Increase 0.1%
Peace and Freedom Party 0 0 Steady 0.0% 34,422 0.1% Steady
Citizens Party 0 0 Steady 0.0% 29,248 <0.1% Decrease 0.1%
Socialist Workers Party 0 0 Steady 0.0% 14,360 <0.1% Steady
Liberal Party 0 0 Steady 0.0% 12,427 <0.1% Steady
American Independent Party 0 0 Steady 0.0% 8,502 <0.1% Steady
Krill for Congress Party 0 0 Steady 0.0% 7,059 <0.1% Steady
Bipartisan Good Government Party 0 0 Steady 0.0% 4,344 <0.1% Steady
Consumer Party 0 0 Steady 0.0% 4,125 <0.1% Steady
Workers League Party 0 0 Steady 0.0% 3,265 <0.1% Steady
American Party 0 0 Steady 0.0% 2,794 <0.1% Steady
Liberty Union Party 0 0 Steady 0.0% 2,794 <0.1% Steady
Anti-Drug Party 0 0 Steady 0.0% 2,595 <0.1% Steady
Free Peoples Party 0 0 Steady 0.0% 2,530 <0.1% Steady
Young Socialist Alliance Party 0 0 Steady 0.0% 1,799 <0.1% Steady
Small is Beautiful Party 0 0 Steady 0.0% 1,733 <0.1% Steady
Prohibition Party 0 0 Steady 0.0% 1,724 <0.1% Steady
"Mr. Liberty" Party 0 0 Steady 0.0% 1,704 <0.1% Steady
Constitution Party 0 0 Steady 0.0% 1,597 <0.1% Steady
Politicians are Crooks Party 0 0 Steady 0.0% 1,232 <0.1% Steady
Socialist Party 0 0 Steady 0.0% 1,020 <0.1% Steady
Action Talks Party 0 0 Steady 0.0% 921 <0.1% Steady
Reef for Congress Party 0 0 Steady 0.0% 882 <0.1% Steady
No Slogan Party 0 0 Steady 0.0% 878 <0.1% Steady
Communist Party 0 0 Steady 0.0% 696 <0.1% Steady
The Unbossed Independent Party 0 0 Steady 0.0% 659 <0.1% Steady
Popular Party 0 0 Steady 0.0% 655 <0.1% Steady
Independent Political Choice Party 0 0 Steady 0.0% 526 <0.1% Steady
Socialist Labor Party 0 0 Steady 0.0% 327 <0.1% Steady
World Federalist Party 0 0 Steady 0.0% 241 <0.1% Steady
Others 0 0 Steady 0.0% 21,057 <0.1% Steady
Total 435 435 0 100.0% 63,880,844 100.0% Steady
Source: Election Statistics - Office of the Clerk
Popular vote
Democratic
55.23%
Republican
43.37%
Libertarian
0.72%
Others
0.68%
House seats
Democratic
61.84%
Republican
38.16%
House seats by party holding plurality in state
  80+% Democratic
  80+% Republican
  60+ to 80% Democratic
  60+ to 80% Republican
  Up to 60% Democratic
  Up to 60% Republican
Change in seats
  6+ Democratic gain
  6+ Republican gain
  3–5 Democratic gain
  3–5 Republican gain
  1–2 Democratic gain
  1–2 Republican gain
  no net change

Retiring incumbents[edit]

Thirty-nine representatives retired. Thirty-one of those seats were held by the same party, eight seats changed party.

Democrats[edit]

Eighteen Democrats retired. Eleven of those seats were held by Democrats, four were won by Republicans, and three seats were eliminated in redistricting.

Democratic held[edit]

  1. California 5: John L. Burton, was succeeded by Barbara Boxer (with district being renumbered as California 6).
  2. Georgia 1: Ronald 'Bo' Ginn, to run for Governor of Georgia, was succeeded by Lindsay Thomas.
  3. Michigan 17: William M. Brodhead, was succeeded by Sander Levin.
  4. Missouri 5: Richard Bolling, was succeeded by Alan Wheat.
  5. New York 12: Shirley Chisholm, was succeeded by Major Owens.
  6. North Carolina 2: Lawrence H. Fountain, was succeeded by Tim Valentine.
  7. South Carolina 5: Kenneth Lamar Holland, was succeeded by John Spratt.
  8. Texas 5: Jim Mattox, to run for Attorney General of Texas, was succeeded by John Wiley Bryant.
  9. Texas 16: Richard C. White, was succeeded by Ronald D. Coleman.
  10. West Virginia 1: Bob Mollohan, was succeeded by Alan Mollohan.
  11. Wisconsin 5: Henry Reuss, was succeeded by Jim Moody.

Republican gain[edit]

  1. Connecticut 6: Toby Moffett, to run for U.S. Senate, was succeeded by Nancy Johnson.
  2. Mississippi 2: David R. Bowen, was succeeded by Webb Franklin.
  3. Nevada at-large: James David Santini, to run for U.S. Senate, was succeeded by Barbara Vucanovich (with district being renumbered as Nevada 2).
  4. Pennsylvania 17: Allen E. Ertel, to run for Governor of Pennsylvania, was succeeded by George Gekas.

Seat eliminated in redistricting[edit]

  1. Indiana 2: Floyd Fithian who ran for U.S. Senate.
  2. Michigan 18: James J. Blanchard who ran for Governor of Michigan.
  3. New York 22: Jonathan Brewster Bingham.

Republicans[edit]

Twenty-one Republicans retired. Eleven of those seats were held by Republicans, four were won by Democrats, and six seats were eliminated in redistricting.

Republican held[edit]

  1. Arizona 1: John Jacob Rhodes, was succeeded by John McCain.
  2. California 12: Pete McCloskey, to run for U.S. Senate, was succeeded by Ed Zschau.
  3. California 43: Clair Burgener, was succeeded by Ron Packard.
  4. Florida 10: Louis A. Bafalis, to run for Governor of Florida, was succeeded by Tom Lewis (with district being renumbered as Florida 12).
  5. Maine 1: David F. Emery, to run for U.S. Senate, was succeeded by John R. McKernan Jr..
  6. New York 31: Donald J. Mitchell, was succeeded by Sherwood Boehlert (with district being renumbered as New York 25).
  7. Ohio 7: Bud Brown, to run for Governor of Ohio, was succeeded by Mike DeWine.
  8. Pennsylvania 24: Marc L. Marks, was succeeded by Tom Ridge (with district being renumbered as Pennsylvania 21).
  9. Tennessee 6: Robin Beard, to run for U.S. Senate, was succeeded by Don Sundquist (with district being renumbered as Tennessee 7).
  10. Texas 3: James M. Collins, to run for U.S. Senate, was succeeded by Steve Bartlett.
  11. Virginia 1: Paul S. Trible Jr., to run for U.S. Senate, was succeeded by Herbert H. Bateman.

Democratic gain[edit]

  1. California 27: Bob Dornan, to run for U.S. Senate, was succeeded by Mel Levine.
  2. Kansas 2: James Edmund Jeffries, was succeeded by Jim Slattery.
  3. West Virginia 2: Cleve Benedict, to run for U.S. Senate, was succeeded by Harley O. Staggers Jr..
  4. Virginia 6: M. Caldwell Butler, was succeeded by Jim Olin.

Seat eliminated in redistricting[edit]

  1. California 20: Barry Goldwater Jr., who ran for U.S. Senate.
  2. Illinois 13: Robert McClory.
  3. New Jersey 5: Millicent Fenwick, who ran for U.S. Senate.
  4. New York 3: Gregory W. Carman.
  5. Ohio 11: J. William Stanton.
  6. Ohio 17: Jean Spencer Ashbrook.

Defeated incumbents[edit]

As a result of redistricting, many incumbents were forced to compete against each other in the same district, which resulted in a larger number of incumbents being defeated in primaries.

In primary elections[edit]

Ten representatives lost renomination: Six lost in redistricting battles pitting incumbents against each other, and four lost nomination to non-incumbent challengers.

Democrats[edit]

Six Democrats lost renomination: three in redistricting races and three to a non-incumbent challenger. All the seats were held by Democrats.

  1. Georgia 8: Billy Lee Evans lost to challenger J. Roy Rowland.
  2. Illinois 5: John G. Fary lost to challenger Bill Lipinski.
  3. Indiana 11: David W. Evans lost a redistricting race to fellow incumbent Andrew Jacobs Jr..
  4. Ohio 19: Ronald M. Mottl lost to challenger Ed Feighan.
  5. Pennsylvania 1: Joseph F. Smith lost a redistricting race to fellow incumbent Thomas M. Foglietta.
  6. Pennsylvania 12: Donald A. Bailey lost a redistricting race to fellow incumbent John Murtha.

Republicans[edit]

Four Republicans lost renomination: three in redistricting races and one to a non-incumbent challenger.

Seat held by a Republican[edit]

These primary winners later won the general election.

  1. California 33: Wayne R. Grisham lost a redistricting race to fellow incumbent David Dreier.
  2. Illinois 4: Ed Derwinski lost a redistricting race to fellow incumbent George M. O'Brien.
  3. New York 27: Gary A. Lee lost a redistricting race to fellow incumbent George C. Wortley.
Seat lost to a Democrat[edit]
  1. Illinois 17: Tom Railsback lost to challenger Kenneth G. McMillan, who later lost the general election to Lane Evans.

In the general election[edit]

Democrats[edit]

Three incumbent Democrats lost re-election; two lost to Republican incumbents and one to a non-incumbent challenger.

Seat lost to a Republican incumbent[edit]
  1. New York 14: Leo C. Zeferetti lost a redistricting race to Guy V. Molinari.
  2. New York 22: Peter A. Peyser lost a redistricting race to Benjamin A. Gilman.
Seat lost to a Republican challenger[edit]
  1. Ohio 12: Bob Shamansky lost to John Kasich.

Republicans[edit]

Twenty-six incumbent Republicans lost re-election; five loss to Democratic incumbents while twenty-one loss to non-incumbent challengers, ten of whom were first elected in 1980.

Seat lost to a Democratic incumbent[edit]
  1. California 30: John H. Rousselot lost a redistricting race to Matthew G. Martinez.
  2. Massachusetts 4: Margaret Heckler lost a redistricting race to Barney Frank.
  3. Missouri 4: Wendell Bailey lost a redistricting race to Ike Skelton.
  4. New York 3: John LeBoutillier lost a redistricting race to Robert J. Mrazek.
  5. South Dakota at-large: Clint Roberts lost a redistricting race to Tom Daschle.
Seat lost to a Democratic challenger[edit]
  1. Alabama 6: Albert L. Smith Jr. lost to Ben Erdreich.
  2. California 1: Donald H. Clausen lost to Douglas H. Bosco.
  3. Connecticut 3: Lawrence J. DeNardis lost to Bruce A. Morrison.
  4. Delaware at-large: Tom Evans lost to Thomas R. Carper.
  5. Illinois 20: Paul Findley lost to Dick Durbin.
  6. Indiana 8: H. Joel Deckard lost to Frank McCloskey.
  7. Michigan 6: James Whitney Dunn lost to Milton Robert Carr.
  8. Minnesota 1: Tom Hagedorn lost to Tim Penny.
  9. Minnesota 6: Arlen Erdahl lost to Gerry Sikorski.
  10. New Jersey 9: Harold C. Hollenbeck lost to Robert Torricelli.
  11. North Carolina 6: Walter E. Johnston, III lost to Charles Robin Britt.
  12. North Carolina 11: Bill Hendon lost to James M. Clarke.
  13. Ohio 9: Ed Weber lost to Marcy Kaptur.
  14. Pennsylvania 3: Charles F. Dougherty lost to Robert A. Borski, Jr..
  15. Pennsylvania 4: Eugene Atkinson lost to Joseph P. Kolter.
  16. Pennsylvania 8: James K. Coyne, III lost to Peter H. Kostmayer.
  17. Pennsylvania 11: James L. Nelligan lost to Frank Harrison.
  18. South Carolina 6: John Light Napier lost to Robin Tallon.
  19. Virginia 4: Robert Daniel lost to Norman Sisisky.
  20. Virginia 9: William C. Wampler lost to Rick Boucher.
  21. West Virginia 3: Mick Staton lost to Bob Wise.

Special elections[edit]

District Incumbent Party Reason for vacancy Results Candidates
Connecticut 1 William Cotter Democratic [Data unknown/missing.] Incumbent died September 8, 1981.
New member elected January 11, 1982.
Democratic hold.
Winner was subsequently re-elected in November.
Ohio 17 John Ashbrook Republican [Data unknown/missing.] Incumbent died April 24, 1982.
New member elected June 19, 1982.
Republican hold.
Winner did not seek re-election in November.
California 30 George Danielson Democratic [Data unknown/missing.] Incumbent resigned March 9, 1982 to become Associate Justice of the California Court of Appeals.
New member elected July 13, 1982.
Democratic hold.
Winner was subsequently re-elected in November.

Alabama[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Alabama 1 Jack Edwards Republican 1964 Incumbent re-elected.
Alabama 2 William Louis Dickinson Republican 1964 Incumbent re-elected.
Alabama 3 William Flynt Nichols Democratic 1966 Incumbent re-elected.
Alabama 4 Tom Bevill Democratic 1966 Incumbent re-elected.
Alabama 5 Ronnie Flippo Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Alabama 6 Albert L. Smith Jr. Republican 1980 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Alabama 7 Richard Shelby Democratic 1978 Incumbent re-elected.

Alaska[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Alaska at-large Don Young Republican 1973 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Don Young (Republican) 71.2%
  • Dave Carlson (Democratic) 28.8%

Arizona[edit]

Arizona received an additional seat at reapportionment and added a 5th districtth district in the southeast of the state.[2]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Arizona 1 John Jacob Rhodes Republican 1952 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
Arizona 2 Mo Udall Democratic 1961 (Special) Incumbent re-elected.
Arizona 3 Bob Stump Republican 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bob Stump (Republican) 63.3%
  • Pat Bosch (Democratic) 36.7%
Arizona 4 Eldon Rudd Republican 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Eldon Rudd (Republican) 65.7%
  • Wayne O. Earley (Democratic) 30.4%
  • Richard A. Stauffer (Libertarian) 3.9%
Arizona 5 None (district created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.

Arkansas[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Arkansas 1 William Vollie Alexander Jr. Democratic 1968 Incumbent re-elected.
Arkansas 2 Ed Bethune Republican 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ed Bethune (Republican) 53.9%
  • Charles L. George (Democratic) 46.1%
Arkansas 3 John P. Hammerschmidt Republican 1966 Incumbent re-elected.
Arkansas 4 Beryl Anthony Jr. Democratic 1978 Incumbent re-elected.

California[edit]

The delegation increased from 43 to 45 seats. To create the two-seat net gain, five seats with no incumbent were added (the California's 18th congressional district

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
California 1 Donald H. Clausen
Redistricted from the 2nd district
Republican 1963 (Special) Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
California 2 Eugene A. Chappie
Redistricted from the 1st district
Republican 1980 Incumbent re-elected.
California 3 Bob Matsui Democratic 1978 Incumbent re-elected.
California 4 Victor H. Fazio Democratic 1978 Incumbent re-elected.
California 5 Phillip Burton
Redistricted from the 6th district
Democratic 1964 Incumbent re-elected.
California 6 John L. Burton
Redistricted from the 5th district
Democratic 1974 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
California 7 George Miller Democratic 1974 Incumbent re-elected.
California 8 Ron Dellums Democratic 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ron Dellums (Democratic) 55.9%
  • Claude B. Hutchison Jr. (Republican) 44.1%
California 9 Pete Stark Democratic 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Pete Stark (Democratic) 60.7%
  • William J. "Bill" Kennedy (Republican) 39.3%
California 10 Don Edwards Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 11 Tom Lantos Democratic 1980 Incumbent re-elected.
California 12 Pete McCloskey Republican 1967 (Special) Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican hold.
California 13 Norman Mineta Democratic 1974 Incumbent re-elected.
California 14 Norman D. Shumway Republican 1978 Incumbent re-elected.
California 15 Tony Coelho Democratic 1978 Incumbent re-elected.
California 16 Leon Panetta Democratic 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Leon Panetta (Democratic) 85.4%
  • G. Richard Arnold (Republican) 14.6%
California 17 Chip Pashayan Republican 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Chip Pashayan (Republican) 54.0%
  • Gene Tackett (Democratic) 46.0%
California 18 None (district created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
California 19 Robert J. Lagomarsino Republican 1974 Incumbent re-elected.
California 20 Bill Thomas
Redistricted from the 18th district
Republican 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Thomas (Republican) 68.1%
  • Robert J. Bethea (Democratic) 31.9%
California 21 Bobbi Fiedler Republican 1980 Incumbent re-elected.
Barry Goldwater Jr.
Redistricted from the 20th district
Republican 1969 (Special) Incumbent retired to run for U.S. Senator.
Republican loss.
California 22 Carlos Moorhead Republican 1972 Incumbent re-elected.
California 23 Anthony C. Beilenson Democratic 1976 Incumbent re-elected.
California 24 Henry Waxman Democratic 1974 Incumbent re-elected.
California 25 Edward R. Roybal Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 26 Bobbi Fiedler (ran in District 21)
Democratic gain.
  • Green tickY Howard Berman (Democratic) 59.6%
  • Hal Phillips (Republican) 40.4%
California 27 Bob Dornan Republican 1976 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Mel Levine (Democratic) 59.5%
  • Bart W. Christensen (Republican) 37.0%
  • Zack Richardson (Libertarian) 3.5%
California 28 Julian C. Dixon Democratic 1978 Incumbent re-elected.
California 29 Augustus F. Hawkins Democratic 1962 Incumbent re-elected.
California 30 Matthew G. Martinez Democratic 1982 Incumbent re-elected.
John H. Rousselot
Redistricted from the 26th district
Republican 1970 Incumbent lost re-election.
Republican loss.
California 31 Mervyn M. Dymally Democratic 1980 Incumbent re-elected.
California 32 Glenn M. Anderson Democratic 1968 Incumbent re-elected.
California 33 David Dreier
Redistricted from the 35th district
Republican 1980 Incumbent re-elected.
Wayne R. Grisham Republican 1978 Incumbent lost renomination.
Republican loss.
California 34 None (district created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
California 35 Jerry Lewis
Redistricted from the 37th district
Republican 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jerry Lewis (Republican) 68.3%
  • Robert E. Erwin (Democratic) 31.7%
California 36 George Brown Jr. Democratic 1972 Incumbent re-elected.
California 37 None (district created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
California 38 Jerry M. Patterson Democratic 1974 Incumbent re-elected.
California 39 William E. Dannemeyer Republican 1978 Incumbent re-elected.
California 40 Robert Badham Republican 1976 Incumbent re-elected.
California 41 Bill Lowery Republican 1980 Incumbent re-elected.
California 42 Dan Lungren
Redistricted from the 34th district
Republican 1978 Incumbent re-elected.
California 43 Clair Burgener Republican 1972 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Ron Packard (Republican) 36.8%
  • Roy "Pat" Archer (Democratic) 32.1%
  • Johnnie R. Crean (Republican) 31.1%
California 44 None (district created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Jim Bates (Democratic) 64.9%
  • Shirley M. Gissendanner (Republican) 31.8%
  • Jim Conole (Libertarian) 3.2%
California 45 Duncan Hunter
Redistricted from the 42nd district
Republican 1980 Republican gain.
  • Green tickY Duncan Hunter (Republican) 68.6%
  • Richard Hill (Democratic) 29.2%
  • Jack R. Sanders (Republican) 2.2%

Colorado[edit]

Colorado added a sixth seat in reapportionment, adding the new district near Denver.[2]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Colorado 1 Patricia Schroeder Democratic 1972 Incumbent re-elected.
Colorado 2 Tim Wirth Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tim Wirth (Democratic) 61.8%
  • John C. Buechner (Republican) 36.4%
  • Charles Jackson (Libertarian) 1.7%
Colorado 3 Raymond P. Kogovsek Democratic 1978 Incumbent re-elected.
Colorado 4 Hank Brown Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Hank Brown (Republican) 69.8%
  • Charles L. "Bud" Bishopp (Democratic) 30.2%
Colorado 5 Ken Kramer Republican 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ken Kramer (Republican) 59.5%
  • Tom Cronin (Democratic) 40.5%
Colorado 6 None (district created) New seat.
New member elected.
Republican gain.

Connecticut[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Connecticut 1 Barbara B. Kennelly Democratic 1982 Incumbent re-elected.
Connecticut 2 Sam Gejdenson Democratic 1980 Incumbent re-elected.
Connecticut 3 Lawrence J. DeNardis Republican 1980 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Connecticut 4 Stewart McKinney Republican 1970 Incumbent re-elected.
Connecticut 5 William R. Ratchford Democratic 1978 Incumbent re-elected.
Connecticut 6 Toby Moffett Democratic 1974 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican gain.

Delaware[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Delaware at-large Tom Evans Republican 1976 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.

Florida[edit]

Florida added 4 new districts, going from 15 to 19 seats, adding a new district near Miami and 3 more in central and southwestern Florida.[2]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Florida 1 Earl Hutto Democratic 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Earl Hutto (Democratic) 74.4%
  • J. Terryl Bechtol (Republican) 25.6%
Florida 2 Don Fuqua Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Don Fuqua (Democratic) 61.7%
  • Ron McNeil (Republican) 38.3%
Florida 3 Charles Edward Bennett Democratic 1948 Incumbent re-elected.
Florida 4 Bill Chappell Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Chappell (Democratic) 66.9%
  • Larry Gaudet (Republican) 33.1%
Florida 5 Bill McCollum Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill McCollum (Republican) 58.8%
  • Dick Batchelor (Democratic) 41.2%
Florida 6 None (district created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Buddy MacKay (Democratic) 61.4%
  • Ed Havill (Republican) 38.6%
Florida 7 Sam M. Gibbons Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Florida 8 Bill Young
Redistricted from the 6th district
Republican 1970 Incumbent re-elected.
Florida 9 None (district created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
Florida 10 Andy Ireland
Redistricted from the 8th district
Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Florida 11 Bill Nelson
Redistricted from the 9th district
Democratic 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Nelson (Democratic) 70.6%
  • Joel Robinson (Republican) 29.4%
Florida 12 Skip Bafalis
Redistricted from the 10th district
Republican 1972 Incumbent retired to run for Governor of Florida.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Tom Lewis (Republican) 52.6%
  • Brad Culverhouse (Democratic) 47.4%
Florida 13 None (district created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
Florida 14 Dan Mica
Redistricted from the 11th district
Democratic 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dan Mica (Democratic) 73.0%
  • Steve Mitchell (Republican) 27.0%
Florida 15 Clay Shaw
Redistricted from the 12th district
Republican 1980 Incumbent re-elected.
Florida 16 None (district created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
Florida 17 William Lehman
Redistricted from the 13th district
Democratic 1972 Incumbent re-elected.
Florida 18 Claude Pepper
Redistricted from the 14th district
Democratic 1962 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Claude Pepper (Democratic) 71.2%
  • Ricardo Nunez (Republican) 28.8%
Florida 19 Dante Fascell
Redistricted from the 15th district
Democratic 1954 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dante Fascell (Democratic) 58.8%
  • Glenn Rinker (Republican) 41.2%

Georgia[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Georgia 1 Ronald "Bo" Ginn Democratic 1972 Incumbent retired to run for Governor of Georgia.
New member elected.
Democratic hold.
Georgia 2 Charles Floyd Hatcher Democratic 1980 Incumbent re-elected.
Georgia 3 Jack Thomas Brinkley Democratic 1966 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Richard Ray (Democratic) 71.0%
  • Tyron Elliott (Republican) 29.0%
Georgia 4 Elliott H. Levitas Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Georgia 5 Wyche Fowler Democratic 1977 (Special) Incumbent re-elected.
Georgia 6 Newt Gingrich Republican 1978 Incumbent re-elected.
Georgia 7 Larry McDonald Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Georgia 8 Billy Lee Evans Democratic 1976 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
Georgia 9 Ed Jenkins Democratic 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ed Jenkins (Democratic) 77.0%
  • Charles Sherwood (Republican) 23.0%
Georgia 10 Doug Barnard Jr. Democratic 1976 Incumbent re-elected.

Hawaii[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Hawaii 1 Cecil Heftel Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Hawaii 2 Daniel Akaka Democratic 1976 Incumbent re-elected.

Idaho[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Idaho 1 Larry Craig Republican 1980 Incumbent re-elected.
Idaho 2 George V. Hansen Republican 1974 Incumbent re-elected.

Illinois[edit]

Illinois lost two seats at reapportionment, removing two districts with Republican incumbents, and at the same time two other Republican incumbents lost re-election in altered districts.

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Illinois 1 Harold Washington Democratic 1980 Incumbent re-elected.
Illinois 2 Gus Savage Democratic 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Gus Savage (Democratic) 87.2%
  • Kevin Walker Sparks (Republican) 12.8%
Illinois 3 Marty Russo Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Marty Russo (Democratic) 74.0%
  • Richard D. Murphy (Republican) 26.0%
Illinois 4 George M. O'Brien
Redistricted from the 17th district
Republican 1972 Incumbent re-elected.
Ed Derwinski Republican 1958 Incumbent lost renomination.
Republican loss.
Illinois 5 John G. Fary Democratic 1975 (Special) Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Bill Lipinski (Democratic) 75.4%
  • Daniel J. Partyka (Republican) 24.6%
Illinois 6 Henry Hyde Republican 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Henry Hyde (Republican) 68.4%
  • LeRoy E. Kennel (Democratic) 31.6%
Illinois 7 Cardiss Collins Democratic 1973 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Cardiss Collins (Democratic) 86.5%
  • Dansby "Dan" Cheeks (Republican) 13.5%
Illinois 8 Dan Rostenkowski Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Illinois 9 Sidney R. Yates Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Sidney R. Yates (Democratic) 66.5%
  • Catherine Bertini (Republican) 32.0%
  • Sheila Jones (Anti-Drug) 1.5%
Illinois 10 John E. Porter Republican 1980 Incumbent re-elected.
Robert McClory
Redistricted from the 13th district
Republican 1962 Incumbent retired.
Republican loss.
Illinois 11 Frank Annunzio Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank Annunzio (Democratic) 72.6%
  • James F. Moynihan (Republican) 27.4%
Illinois 12 Phil Crane Republican 1969 (Special) Incumbent re-elected.
Illinois 13 John N. Erlenborn
Redistricted from the 14th district
Republican 1964 Incumbent re-elected.
Illinois 14 Tom Corcoran
Redistricted from the 15th district
Republican 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Corcoran (Republican) 64.6%
  • Dan McGrath (Democratic) 35.4%
Illinois 15 Edward Rell Madigan
Redistricted from the 21st district
Republican 1972 Incumbent re-elected.
Illinois 16 Lynn Morley Martin Republican 1980 Incumbent re-elected.
Illinois 17 Tom Railsback
Redistricted from the 19th district
Republican 1966 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic gain.
Illinois 18 Robert H. Michel Republican 1956 Incumbent re-elected.
Illinois 19 Dan Crane
Redistricted from the 22nd district
Republican 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dan Crane (Republican) 52.1%
  • John Gwinn (Democratic) 47.9%
Illinois 20 Paul Findley Republican 1960 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Dick Durbin (Democratic) 50.4%
  • Paul Findley (Republican) 49.6%
Illinois 21 Melvin Price
Redistricted from the 23rd district
Democratic 1944 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Melvin Price (Democratic) 63.7%
  • Robert H. Gaffner (Republican) 33.3%
  • Sandra L. Climaco (Good Government) 3.1%
Illinois 22 Paul Simon
Redistricted from the 24th district
Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Paul Simon (Democratic) 66.2%
  • Peter G. Prineas (Republican) 33.8%

Indiana[edit]

Indiana lost one seat at reapportionment; Republicans in the legislature deleted two Democratic districts and added a new Republican district, although this strategy was offset by the unexpected defeat of incumbent H. Joel Deckard.

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Indiana 1 Adam Benjamin Jr. Democratic 1976 Incumbent died.
New member elected.
Democratic hold.
Indiana 2 Philip R. Sharp
Redistricted from the 10th district
Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Indiana 3 John P. Hiler Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John P. Hiler (Republican) 51.2%
  • Richard Clay Bodine (Democratic) 48.8%
Indiana 4 Dan Coats Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dan Coats (Republican) 64.3%
  • Roger M. Miller (Democratic) 35.1%
  • John B. Cameron Jr. (American) 0.6%
Indiana 5 Elwood Hillis Republican 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Elwood Hillis (Republican) 61.1%
  • Allen B. Maxwell (Democratic) 38.9%
Indiana 6 None (district created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Dan Burton (Republican) 64.9%
  • George G. Grabianowski (Democratic) 35.1%
Indiana 7 John T. Myers Republican 1966 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John T. Myers (Republican) 62.3%
  • Stephen S. Bonney (Democratic) 37.7%
Floyd Fithian
Redistricted from the 2nd district
Democratic 1974 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
Democratic loss.
Indiana 8 H. Joel Deckard Republican 1978 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Frank McCloskey (Democratic) 51.4%
  • H. Joel Deckard (Republican) 48.1%
  • Robert F. Arnove (Citizens) 0.5%
Indiana 9 Lee H. Hamilton Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Lee H. Hamilton (Democratic) 67.1%
  • Floyd Coates (Republican) 32.4%
  • Stephen Arnold (Citizens) 0.5%
Indiana 10 Andrew Jacobs Jr.
Redistricted from the 11th district
Democratic 1974 Incumbent re-elected.
David W. Evans
Redistricted from the 6th district
Democratic 1974 Incumbent lost renomination.
Democratic loss.

Iowa[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Iowa 1 Jim Leach Republican 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jim Leach (Republican) 59.2%
  • William E. Gluba (Democratic) 40.8%
Iowa 2 Tom Tauke Republican 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Tauke (Republican) 58.9%
  • Brent Appel (Democratic) 41.1%
Iowa 3 T. Cooper Evans Republican 1980 Incumbent re-elected.
Iowa 4 Neal Smith Democratic 1958 Incumbent re-elected.
Iowa 5 Tom Harkin Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Iowa 6 Berkley Bedell Democratic 1974 Incumbent re-elected.

Kansas[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Kansas 1 Pat Roberts Republican 1980 Incumbent re-elected.
Kansas 2 James Edmund Jeffries Republican 1978 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Jim Slattery (Democratic) 57.4%
  • Morris Kay (Republican) 42.6%
Kansas 3 Larry Winn Republican 1966 Incumbent re-elected.
Kansas 4 Dan Glickman Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Kansas 5 Bob Whittaker Republican 1978 Incumbent re-elected.

Kentucky[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Kentucky 1 Carroll Hubbard Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Kentucky 2 William Huston Natcher Democratic 1953 (Special) Incumbent re-elected.
Kentucky 3 Romano L. Mazzoli Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Kentucky 4 Gene Snyder Republican 1966 Incumbent re-elected.
Kentucky 5 Hal Rogers Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Hal Rogers (Republican) 65.2%
  • Doye Davenport (Democratic) 34.8%
Kentucky 6 Larry J. Hopkins Republican 1978 Incumbent re-elected.
Kentucky 7 Carl D. Perkins Democratic 1948 Incumbent re-elected.

Louisiana[edit]

All eight incumbents were re-elected by receiving more than 50% of the vote in the September 11 non-partisan blanket primaries.

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Louisiana 1 Bob Livingston Republican 1977 (Special) Incumbent re-elected.
Louisiana 2 Lindy Boggs Democratic 1973 (Special) Incumbent re-elected.
Louisiana 3 Billy Tauzin Democratic 1980 Incumbent re-elected.
Louisiana 4 Buddy Roemer Democratic 1980 Incumbent re-elected.
Louisiana 5 Jerry Huckaby Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Louisiana 6 Henson Moore Republican 1974 Incumbent re-elected.
Louisiana 7 John Breaux Democratic 1972 Incumbent re-elected.
Louisiana 8 Gillis William Long Democratic 1972 Re-elected in primary

Maine[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Maine 1 David F. Emery Republican 1974 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican hold.
Maine 2 Olympia Snowe Republican 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Olympia Snowe (Republican) 66.7%
  • James Patrick Dunleavy (Democratic) 33.3%

Maryland[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Maryland 1 Roy Dyson Democratic 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Roy Dyson (Democratic) 69.3%
  • C. A. Porter Hopkins (Republican) 30.7%
Maryland 2 Clarence Long Democratic 1962 Incumbent re-elected.
Maryland 3 Barbara Mikulski Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Maryland 4 Marjorie Holt Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Marjorie Holt (Republican) 61.2%
  • Patricia O'Brien Aiken (Democratic) 38.8%
Maryland 5 Steny Hoyer Democratic 1981 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Steny Hoyer (Democratic) 79.6%
  • William P. Guthrie (Republican) 20.4%
Maryland 6 Beverly Byron Democratic 1978 Incumbent re-elected.
Maryland 7 Parren Mitchell Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Maryland 8 Michael D. Barnes Democratic 1978 Incumbent re-elected.

Massachusetts[edit]

Massachusetts lost one seat at reapportionment, combining the districts of Barney Frank and Margaret Heckler.[2]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Massachusetts 1 Silvio Conte Republican 1958 Incumbent re-elected.
Massachusetts 2 Edward Boland Democratic 1952 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Edward Boland (Democratic) 72.6%
  • Thomas P. Swank (Republican) 27.4%
Massachusetts 3 Joseph D. Early Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Massachusetts 4 Barney Frank Democratic 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Barney Frank (Democratic) 59.5%
  • Margaret Heckler (Republican) 40.5%
Margaret Heckler
Redistricted from the 10th district
Republican 1966 Incumbent lost re-election.
Republican loss.
Massachusetts 5 James Shannon Democratic 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James Shannon (Democratic) 84.7%
  • Angelo Louis Laudani (Republican) 15.3%
Massachusetts 6 Nicholas Mavroules Democratic 1978 Incumbent re-elected.
Massachusetts 7 Ed Markey Democratic 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ed Markey (Democratic) 77.8%
  • David M. Basile (Republican) 22.2%
Massachusetts 8 Tip O'Neill Democratic 1952 Incumbent re-elected.
Massachusetts 9 Joe Moakley Democratic 1972 Incumbent re-elected.
Massachusetts 10 Gerry E. Studds
Redistricted from the 12th district
Democratic 1972 Incumbent re-elected.
Massachusetts 11 Brian J. Donnelly Democratic 1978 Incumbent re-elected.

Michigan[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Michigan 1 John Conyers Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Michigan 2 Carl Pursell Republican 1976 Incumbent re-elected.
Michigan 3 Howard Wolpe Democratic 1978 Incumbent re-elected.
Michigan 4 Mark D. Siljander Republican 1981 (Special) Incumbent re-elected.
Michigan 5 Harold S. Sawyer Republican 1976 Incumbent re-elected.
Michigan 6 James Whitney Dunn Republican 1980 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Michigan 7 Dale E. Kildee Democratic 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dale E. Kildee (Democratic) 75.4%
  • George R. Darrah (Republican) 23.1%
  • Dennis L. Berry (Libertarian) 1.2%
  • David Freund (Workers) 0.4%
Michigan 8 J. Bob Traxler Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Michigan 9 Guy Vander Jagt Republican 1966 Incumbent re-elected.
Michigan 10 Donald J. Albosta Democratic 1978 Incumbent re-elected.
Michigan 11 Robert William Davis Republican 1978 Incumbent re-elected.
Michigan 12 David E. Bonior Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Michigan 13 George Crockett Jr. Democratic 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY George Crockett Jr. (Democratic) 88.0%
  • Letty Gupta (Republican) 11.1%
  • Eddie Benjamin (Workers) 0.9%
Michigan 14 Dennis M. Hertel Democratic 1980 Incumbent re-elected.
Michigan 15 William D. Ford Democratic 1964 Incumbent re-elected.
Michigan 16 John Dingell Democratic 1955 (Special) Incumbent re-elected.
Michigan 17 William M. Brodhead Democratic 1974 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
James J. Blanchard
Redistricted from the 18th district
Democratic 1974 Incumbent retired to run for Governor of Michigan.
Democratic loss.
Michigan 18 William Broomfield
Redistricted from the 19th district
Republican 1956 Incumbent re-elected.

Minnesota[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Minnesota 1 Tom Hagedorn
Redistricted from the 2nd district
Republican 1974 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Minnesota 2 Vin Weber
Redistricted from the 6th district
Republican 1980 Incumbent re-elected.
Minnesota 3 Bill Frenzel Republican 1970 Incumbent re-elected.
Minnesota 4 Bruce Vento Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Minnesota 5 Martin Olav Sabo Democratic 1978 Incumbent re-elected.
Minnesota 6 Arlen Erdahl
Redistricted from the 1st district
Republican 1978 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Minnesota 7 Arlan Stangeland Republican 1977 (Special) Incumbent re-elected.
Minnesota 8 Jim Oberstar Democratic 1974 Incumbent re-elected.

Mississippi[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Mississippi 1 Jamie L. Whitten Democratic 1941 (Special) Incumbent re-elected.
Mississippi 2 David R. Bowen Democratic 1972 Incumbent retired.
New member elected.
Republican gain.
  • Green tickY Webb Franklin (Republican) 50.3%
  • Robert G. Clark (Democratic) 48.4%
  • William V. Harris (Independent) 1.3%
Mississippi 3 Gillespie V. Montgomery Democratic 1966 Incumbent re-elected.
Mississippi 4 Wayne Dowdy Democratic 1981 (Special) Incumbent re-elected.
  • Green tickY Wayne Dowdy (Democratic) 52.5%
  • Liles Williams (Republican) 45.6%
  • Eddie L. McBride (Independent) 1.8%
Mississippi 5 Trent Lott Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Trent Lott (Republican) 78.5%
  • Arlon Coate (Democratic) 21.5%

Missouri[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Missouri 1 Bill Clay Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Clay (Democratic) 66.1%
  • Bill White (Republican) 33.9%
Missouri 2 Robert A. Young Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Missouri 3 Dick Gephardt Democratic 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dick Gephardt (Democratic) 77.9%
  • Richard Foristel (Republican) 22.1%
Missouri 4 Ike Skelton Democratic 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ike Skelton (Democratic) 54.8%
  • Wendell Bailey (Republican) 45.2%
Wendell Bailey
Redistricted from the 8th district
Republican 1980 Incumbent lost re-election.
Republican loss.
Missouri 5 Richard Bolling Democratic 1948 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Alan Wheat (Democratic) 57.9%
  • John A. Sharp (Republican) 40.2%
  • Alan H. Deright (Independent) 1.3%
  • Kathie A. Fitzgerald (Socialist Workers) 0.7%
Missouri 6 Earl Thomas Coleman Republican 1976 Incumbent re-elected.
Missouri 7 Gene Taylor Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Gene Taylor (Republican) 50.5%
  • David A. Geisler (Democratic) 49.5%
Missouri 8 Bill Emerson
Redistricted from the 10th district
Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Emerson (Republican) 53.1%
  • Jerry Ford (Democratic) 46.9%
Missouri 9 Harold Volkmer Democratic 1976 Incumbent re-elected.

Montana[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Montana 1 John Patrick Williams Democratic 1978 Incumbent re-elected.
Montana 2 Ron Marlenee Republican 1976 Incumbent re-elected.

Nebraska[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Nebraska 1 Doug Bereuter Republican 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Doug Bereuter (Republican) 75.1%
  • Curt Donaldson (Democratic) 24.9%
Nebraska 2 Hal Daub Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Hal Daub (Republican) 56.8%
  • Richard M. Fellman (Democratic) 43.2%
Nebraska 3 Virginia D. Smith Republican 1974 Incumbent re-elected.

Nevada[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Nevada 1 None (district created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Harry Reid (Democratic) 57.5%
  • Peggy Cavnar (Republican) 42.5%
Nevada 2 James David Santini
Redistricted from the at-large district
Democratic 1974 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
New member elected.
Republican gain.

New Hampshire[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Hampshire 1 Norman D'Amours Democratic 1974 Incumbent re-elected.
New Hampshire 2 Judd Gregg Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Judd Gregg (Republican) 70.8%
  • Robert L. Dupay (Democratic) 29.2%

New Jersey[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Jersey 1 James J. Florio Democratic 1974 Incumbent re-elected.
New Jersey 2 William J. Hughes Democratic 1974 Incumbent re-elected.
New Jersey 3 James J. Howard Democratic 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James J. Howard (Democratic) 62.3%
  • Marie Sheehan Muhler (Republican) 36.2%
  • John Kinnevy III (Citizens) 0.5%
  • Lee A. Gesner Jr. (Libertarian) 0.4%
  • Joseph B. Hawley (Independent) 0.3%
  • Lawrence D. Erickson (Socialist Labor) 0.3%
New Jersey 4 Christopher H. Smith Republican 1980 Incumbent re-elected.
New Jersey 5 Marge Roukema
Redistricted from the 7th district
Republican 1980 Incumbent re-elected.
New Jersey 6 Bernard J. Dwyer
Redistricted from the 15th district
Democratic 1980 Incumbent re-elected.
New Jersey 7 Matthew John Rinaldo
Redistricted from the 12th district
Republican 1972 Incumbent re-elected.
New Jersey 8 Robert A. Roe Democratic 1970 Incumbent re-elected.
New Jersey 9 Harold C. Hollenbeck Republican 1976 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
New Jersey 10 Peter W. Rodino Democratic 1948 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Peter W. Rodino (Democratic) 82.6%
  • Timothy Lee Jr. (Republican) 15.7%
  • Katharine Florentine (Libertarian) 1.0%
  • Christine Keno (Independent) 0.7%
New Jersey 11 Joseph G. Minish Democratic 1962 Incumbent re-elected.
New Jersey 12 James A. Courter
Redistricted from the 13th district
Republican 1978 Incumbent re-elected.
Millicent Fenwick
Redistricted from the 5th district
Republican 1974 Incumbent retired to run for U.S. Senator.
Republican loss.
New Jersey 13 Edwin B. Forsythe
Redistricted from the 6th district
Republican 1970 Incumbent re-elected.
New Jersey 14 Frank Joseph Guarini Democratic 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Frank Joseph Guarini (Democratic) 74.3%
  • Charles J. Catrillo (Republican) 22.3%
  • Jack Murphy (Independent) 1.3%
  • Herbert H. Shaw (Independent) 1.0%
  • Kenneth Famularo (Independent) 0.7%
  • Louis J. Sicilia (Libertarian) 0.4%

New Mexico[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Mexico 1 Manuel Lujan Jr. Republican 1968 Incumbent re-elected.
New Mexico 2 Joe Skeen Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Joe Skeen (Republican) 58.4%
  • Caleb J. Chandler (Democratic) 41.6%
New Mexico 3 None (district created) New seat.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Bill Richardson (Democratic) 64.6%
  • Marjorie Bell Chambers (Republican) 35.4%

New York[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New York 1 William Carney Republican 1978 Incumbent re-elected.
New York 2 Thomas J. Downey Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Thomas J. Downey (Democratic) 63.9%
  • Paul G. Costello (Republican) 33.8%
  • Louis VanDenEssen (Right to Life) 2.3%
New York 3 John LeBoutillier
Redistricted from the 6th district
Republican 1980 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Robert J. Mrazek (Democratic) 51.8%
  • John LeBoutillier (Republican) 46.0%
  • Richard T. Bohner (Right to Life) 2.2%
Gregory W. Carman Republican 1980 Incumbent retired.
Republican loss.
New York 4 Norman F. Lent Republican 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Norman F. Lent (Republican) 60.4%
  • Robert P. Zimmerman (Democratic) 36.4%
  • John J. Dunkle (Right to Life) 3.3%
New York 5 Raymond J. McGrath Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Raymond J. McGrath (Republican) 58.1%
  • Arnold J. Miller (Democratic) 38.8%
  • Thomas J. Boyle (Right to Life) 2.8%
  • Richard Horan (Libertarian) 0.3%
New York 6 Joseph P. Addabbo
Redistricted from the 7th district
Democratic 1960 Incumbent re-elected.
New York 7 Benjamin Stanley Rosenthal
Redistricted from the 8th district
Democratic 1962 Incumbent re-elected.
New York 8 James H. Scheuer
Redistricted from the 11th district
Democratic 1974 Incumbent re-elected.
New York 9 Geraldine Ferraro Democratic 1978 Incumbent re-elected.
New York 10 Chuck Schumer
Redistricted from the 16th district
Democratic 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Chuck Schumer (Democratic) 79.2%
  • Stephen Marks (Republican) 19.2%
  • Alice J. Bertolotti (Right to Life) 1.7%
New York 11 Fred Richmond
Redistricted from the 14th district
Democratic 1974 Resigned
Democratic hold.
New York 12 Shirley Chisholm Democratic 1968 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Major Owens (Democratic) 90.5%
  • David Katan Sr. (Republican) 6.5%
  • David E. Rosenstroch (Conservative) 2.0%
  • Jahn-Clymer Francis (Right to Life) 0.9%
New York 13 Stephen J. Solarz Democratic 1974 Incumbent re-elected.
New York 14 Guy V. Molinari
Redistricted from the 17th district
Republican 1980 Incumbent re-elected.
Leo C. Zeferetti
Redistricted from the 15th district
Democratic 1974 Incumbent lost re-election.
Democratic loss.
New York 15 S. William Green
Redistricted from the 18th district
Republican 1978 Incumbent re-elected.
New York 16 Charles B. Rangel
Redistricted from the 19th district
Democratic 1970 Incumbent re-elected.
New York 17 Theodore S. Weiss
Redistricted from the 20th district
Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Jonathan Brewster Bingham
Redistricted from the 22nd district
Democratic 1964 Incumbent retired.
Democratic loss.
New York 18 Robert García
Redistricted from the 21st district
Democratic 1978 Incumbent re-elected.
New York 19 Mario Biaggi
Redistricted from the 10th district
Democratic 1968 Incumbent re-elected.
New York 20 Richard Ottinger
Redistricted from the 24th district
Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Richard Ottinger (Democratic) 56.5%
  • John S. Fossel (Republican) 41.3%
  • Florence T. O'Grady (Right to Life) 2.2%
New York 21 Hamilton Fish IV
Redistricted from the 25th district
Republican 1968 Incumbent re-elected.
New York 22 Benjamin A. Gilman
Redistricted from the 26th district
Republican 1972 Incumbent re-elected.
Peter A. Peyser
Redistricted from the 23rd district
Democratic 1978 Incumbent lost re-election.
Democratic loss.
New York 23 Samuel S. Stratton
Redistricted from the 28th district
Democratic 1958 Incumbent re-elected.
New York 24 Gerald B. H. Solomon
Redistricted from the 29th district
Republican 1978 Incumbent re-elected.
New York 25 Donald J. Mitchell
Redistricted from the 31st district
Republican 1972 Incumbent retired.
New member elected.
Republican hold.
  • Green tickY Sherwood Boehlert (Republican) 55.8%
  • Anita Maxwell (Democratic) 42.4%
  • Donald J. Thomas (Right to Life) 1.8%
New York 26 David O'Brien Martin
Redistricted from the 30th district
Republican 1980 Incumbent re-elected.
New York 27 George C. Wortley
Redistricted from the 32nd district
Republican 1980 Incumbent re-elected.
Gary A. Lee
Redistricted from the 33rd district
Republican 1978 Incumbent lost renomination.
Republican loss.
New York 28 Matthew F. McHugh
Redistricted from the 27th district
Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Matthew F. McHugh (Democratic) 56.3%
  • David F. Crowley (Republican) 42.5%
  • Mark Masterson (Right to Life) 1.1%
New York 29 Frank Horton
Redistricted from the 34th district
Republican 1962 Incumbent re-elected.
New York 30 Barber Conable
Redistricted from the 35th district
Republican 1964 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Barber Conable (Republican) 68.2%
  • Bill Benet (Democratic) 27.9%
  • Richard G. Baxter (Conservative) 2.2%
  • David J. Valone (Right to Life) 1.7%
New York 31 Jack Kemp
Redistricted from the 38th district
Republican 1970 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jack Kemp (Republican) 75.3%
  • James A. Martin (Democratic) 24.7%
New York 32 John J. LaFalce
Redistricted from the 36th district
Democratic 1974 Incumbent re-elected.
New York 33 Henry J. Nowak
Redistricted from the 37th district
Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Henry J. Nowak (Democratic) 84.1%
  • Walter J. Pillich (Republican) 13.2%
  • James F. Gallagher (Right to Life) 2.7%
New York 34 Stan Lundine
Redistricted from the 39th district
Democratic 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Stan Lundine (Democratic) 60.2%
  • James J. Snyder (Republican) 38.7%
  • Genevieve F. Ronan (Right to Life) 1.1%

North Carolina[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
North Carolina 1 Walter B. Jones Sr. Democratic 1966 Incumbent re-elected.
North Carolina 2 Lawrence H. Fountain Democratic 1952 Incumbent retired.
New member elected.
Democratic hold.
North Carolina 3 Charles Orville Whitley Democratic 1976 Incumbent re-elected.
North Carolina 4 Ike Franklin Andrews Democratic 1972 Incumbent re-elected.
North Carolina 5 Stephen L. Neal Democratic 1974 Incumbent re-elected.
North Carolina 6 Walter E. Johnston III Republican 1980 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
North Carolina 7 Charlie Rose Democratic 1972 Incumbent re-elected.
North Carolina 8 Bill Hefner Democratic 1974 Incumbent re-elected.
North Carolina 9 James G. Martin Republican 1972 Incumbent re-elected.
North Carolina 10 James T. Broyhill Republican 1962 Incumbent re-elected.
North Carolina 11 Bill Hendon Republican 1980 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.

North Dakota[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
North Dakota at-large Byron Dorgan Democratic 1980 Incumbent re-elected.

Ohio[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Ohio 1 Tom Luken
Redistricted from the 2nd district
Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Ohio 2 Bill Gradison
Redistricted from the 1st district
Republican 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bill Gradison (Republican) 62.7%
  • William J. Luttmer (Democratic) 34.2%
  • Charles K. Shrout Jr. (Libertarian) 1.9%
  • Joseph I. Lombardo (Independent) 1.2%
Ohio 3 Tony P. Hall Democratic 1978 Incumbent re-elected.
Ohio 4 Mike Oxley Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Mike Oxley (Republican) 64.6%
  • Bob Moon (Democratic) 35.4%
Ohio 5 Del Latta Republican 1958 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Del Latta (Republican) 55.2%
  • James R. Sherck (Democratic) 44.8%
Ohio 6 Bob McEwen Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bob McEwen (Republican) 59.2%
  • Lynn Alan Grimshaw (Democratic) 40.8%
Ohio 7 Bud Brown Republican 1965 Incumbent retired to run for Governor of Ohio.
New member elected.
Republican hold.
Ohio 8 Tom Kindness Republican 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Tom Kindness (Republican) 66.4%
  • John W. Griffin (Democratic) 33.6%
Ohio 9 Ed Weber Republican 1980 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Marcy Kaptur (Democratic) 57.9%
  • Ed Weber (Republican) 39.3%
  • Susan A. Skinner (Independent) 1.1%
  • James J. Somers (Independent) 1.0%
  • David Muir (Libertarian) 0.7%
Ohio 10 Clarence E. Miller Republican 1966 Incumbent re-elected.
Jean Spencer Ashbrook
Redistricted from the 17th district
Republican 1982 Incumbent retired.
Republican loss.
Ohio 11 Dennis E. Eckart
Redistricted from the 22nd district
Democratic 1980 Incumbent re-elected.
J. William Stanton Republican 1964 Incumbent retired.
Republican loss.
Ohio 12 Bob Shamansky Democratic 1980 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Republican gain.
Ohio 13 Don Pease Democratic 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Don Pease (Democratic) 61.2%
  • Timothy Paul Martin (Republican) 35.4%
  • James S. Patton (Independent) 3.4%
Ohio 14 John F. Seiberling Democratic 1970 Incumbent re-elected.
Ohio 15 Chalmers P. Wylie Republican 1966 Incumbent re-elected.
Ohio 16 Ralph Regula Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ralph Regula (Republican) 65.8%
  • Jeffrey R. Orenstein (Democratic) 34.2%
Ohio 17 Lyle Williams
Redistricted from the 19th district
Republican 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Lyle Williams (Republican) 55.1%
  • George D. Tablack (Democratic) 44.9%
Ohio 18 Douglas Applegate Democratic 1976 Incumbent re-elected.
Ohio 19 Ronald M. Mottl
Redistricted from the 23rd district
Democratic 1974 Incumbent lost renomination.
New member elected.
Democratic hold.
  • Green tickY Ed Feighan (Democratic) 58.8%
  • Richard G. Anter II (Republican) 38.3%
  • Thomas Pekarek (Libertarian) 1.6%
  • Kevin G. Killeeen (Independent) 1.2%
Ohio 20 Mary Rose Oakar Democratic 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Mary Rose Oakar (Democratic) 85.6%
  • Paris T. LeJeune (Republican) 11.3%
  • Milton R. Norris (Libertarian) 1.8%
  • Louise Haberbush (Independent) 1.2%
Ohio 21 Louis Stokes Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Louis Stokes (Democratic) 86.1%
  • Alan G. Shatteen (Republican) 13.9%

Oklahoma[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Oklahoma 1 James R. Jones Democratic 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY James R. Jones (Democratic) 54.1%
  • Richard C. Freeman (Republican) 45.9%
Oklahoma 2 Mike Synar Democratic 1978 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Mike Synar (Democratic) 72.6%
  • Lou Striegel (Republican) 27.4%
Oklahoma 3 Wes Watkins Democratic 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Wes Watkins (Democratic) 82.2%
  • Patrick K. Miller (Republican) 17.8%
Oklahoma 4 Dave McCurdy Democratic 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Dave McCurdy (Democratic) 65.0%
  • Howard Rutledge (Republican) 34.2%
  • Charles T. Emerson (Independent) 0.4%
  • Marshall A. Luse Jr. (Independent) 0.3%
Oklahoma 5 Mickey Edwards Republican 1976 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Mickey Edwards (Republican) 67.2%
  • Dan Lane (Democratic) 28.8%
  • Paul E. Trent (Independent) 3.9%
Oklahoma 6 Glenn English Democratic 1974 Incumbent re-elected.

Oregon[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Oregon 1 Les AuCoin Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Les AuCoin (Democratic) 53.8%
  • Bill Moshofsky (Republican) 46.2%
Oregon 2 None (district created) New seat.
New member elected.
Republican gain.
Oregon 3 Ron Wyden Democratic 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Ron Wyden (Democratic) 78.3%
  • Thomas H. Phelan (Republican) 21.7%
Oregon 4 Jim Weaver Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Jim Weaver (Democratic) 59.1%
  • Ross Anthony (Republican) 40.9%
Oregon 5 Denny Smith
Redistricted from the 2nd district
Republican 1980 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Denny Smith (Republican) 51.2%
  • Ruth McFarland (Democratic) 48.8%

Pennsylvania[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Pennsylvania 1 Thomas M. Foglietta Democratic 1980 Incumbent re-elected.
Joseph F. Smith
Redistricted from the 3rd district
Democratic 1981 (Special) Incumbent lost renomination.
Democratic loss.
Pennsylvania 2 William H. Gray Democratic 1978 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 3 Charles F. Dougherty
Redistricted from the 4th district
Republican 1978 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
Pennsylvania 4 Eugene Atkinson
Redistricted from the 25th district
Republican 1978 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Joseph P. Kolter (Democratic) 60.1%
  • Eugene Atkinson (Republican) 38.6%
  • Sam Blancato (Consumer) 1.2%
Pennsylvania 5 Richard T. Schulze Republican 1974 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 6 Gus Yatron Democratic 1968 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Gus Yatron (Democratic) 72.0%
  • Harry B. Martin (Republican) 28.0%
Pennsylvania 7 Robert W. Edgar Democratic 1974 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 8 James K. Coyne III Republican 1980 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Peter H. Kostmayer (Democratic) 50.3%
  • James K. Coyne III (Republican) 48.9%
  • Albert H. Reef (Independent) 0.5%
  • Hans Schroeder (Libertarian) 0.3%
Pennsylvania 9 Bud Shuster Republican 1972 Incumbent re-elected.
  • Green tickY Bud Shuster (Republican) 65.1%
  • Eugene J. Duncan (Democratic) 34.9%
Pennsylvania 10 Joseph M. McDade Republican 1962 Incumbent re-elected.
Pennsylvania 11 James L. Nelligan Republican 1980 Incumbent lost re-election.
New member elected.
Democratic gain.
  • Green tickY Frank Harrison (Democratic) 53.5%
  • James L. Nelligan (Republican) 46.5%
Pennsylvania 12 John Murtha Democratic 1974 Incumbent re-elected.
  • Green tickY John Murtha (Democratic) 61.1%
  • William N. Tuscano (Republican) 34.4%
  • Joseph E. Krill (Independent) 4.5%
Donald A. Bailey
Redistricted from the 21st district
Democratic 1978 Incumbent lost renomination.
Democratic loss.
Pennsylvania 13 R. Lawrence Coughlin Republican 1968