1992–93 FA Trophy

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
1992-93 FA Trophy
FA Challenge Trophy
Country England &  Wales
Teams165
ChampionsWycombe Wanderers
Runners-upRuncorn
1991-92
1993-94

The 1992–93 FA Trophy was the twenty-fourth season of the FA Trophy.

First Qualifying Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Accrington Stanley 3-1 Whitley Bay
2 Alfreton Town 2-4 Eastwood Town
3 Andover 0-3 Abingdon Town
4 Ashford Town (Kent) 0-0 Yeading
5 Baldock Town 4-3 Barking
6 Barri 2-1 Bideford
7 Boreham Wood 3-1 Aveley
8 Carshalton Athletic 1-2 Crawley Town
9 Chelmsford City 1-3 Hendon
10 Chorley 2-2 Newcastle Blue Star
11 Congleton Town 4-2 Grantham Town
12 Corby Town 1-4 Billericay Town
13 Croydon 0-1 Dulwich Hamlet
14 Dorchester Town 3-1 Waterlooville
15 Droylsden 0-2 Winsford United
16 Easington Colliery w/o-scr North Shields
17 Fareham Town 2-2 Margate
18 Gainsborough Trinity 1-1 Solihull Borough
19 Halesowen Town w/o-scr Alvechurch
20 Hayes 6-1 Tamworth
21 Heybridge Swifts 2-1 Cambridge City
22 Hitchin Town 3-1 Bishop's Stortford
23 Leicester United 1-1 Worksop Town
24 Marlow 3-2 Lewes
25 Molesey 1-3 Basingstoke Town
26 Moor Green 1-1 Colwyn Bay
27 Mossley 6-2 Dudley Town
28 Peterlee Newtown 2-1 Guiseley
29 Redditch United 0-3 Caernarfon Town
30 Saltash United 2-5 Trowbridge Town
31 Shepshed Albion 1-0 Bedworth United
32 Spennymoor United 4-3 Brandon United
33 Staines Town 1-2 Leyton
34 Stevenage Borough w/o-scr Harlow Town
35 Tooting & Mitcham United 0-1 Walton & Hersham
36 Uxbridge 3-2 Bognor Regis Town
37 Weymouth 2-2 Newport A F C
38 Whyteleafe 2-2 Hastings Town

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
4 Yeading 5-2 Ashford Town (Kent)
10 Newcastle Blue Star 3-1 Chorley
17 Margate 1-0 Fareham Town
18 Solihull Borough 4-4 Gainsborough Trinity
23 Worksop Town 1-5 Leicester United
26 Colwyn Bay 4-2 Moor Green
37 Newport A F C 2-1 Weymouth
38 Hastings Town 1-1 Whyteleafe

2nd Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
18 Gainsborough Trinity 0-4 Solihull Borough
38 Whyteleafe 0-3 Hastings Town

Second Qualifying Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Abingdon Town 2-1 Marlow
2 Accrington Stanley 5-0 Easington Colliery
3 Baldock Town 0-1 Heybridge Swifts
4 Barri 0-2 Weston Super Mare
5 Basingstoke Town 2-0 Crawley Town
6 Billericay Town 3-4 Stourbridge
7 Caernarfon Town 1-4 Goole Town
8 Colwyn Bay 0-1 Solihull Borough
9 Dorchester Town 1-2 Poole Town
10 Fisher Athletic 2-2 Canterbury City
11 Hednesford Town 1-2 Halesowen Town
12 Hendon 0-0 Grays Athletic
13 Leicester United 3-1 Matlock Town
14 Margate 1-3 Hastings Town
15 Mossley 3-1 Eastwood Town
16 Nuneaton Borough 3-1 Congleton Town
17 Peterlee Newtown 1-1 Shildon
18 Purfleet 3-2 Boreham Wood
19 Seaham Red Star 2-4 Spennymoor United
20 St Albans City 3-2 Hayes
21 Stevenage Borough 2-1 Chalfont St Peter
22 Stockton 10-2 Ferryhill Athletic
23 Sutton Coldfield Town 2-1 Leyton
24 Trowbridge Town 0-1 Newport A F C
25 Uxbridge 0-2 Dulwich Hamlet
26 Walton & Hersham 2-0 Gravesend & Northfleet
27 Warrington Town 3-0 Shepshed Albion
28 Wembley 3-1 Hitchin Town
29 West Auckland Town 1-1 Consett
30 Winsford United 0-0 Buxton
31 Workington 0-2 Newcastle Blue Star
32 Yeading 2-2 Maidenhead United

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
10 Canterbury City 3-1 Fisher Athletic
12 Grays Athletic 2-1 Hendon
17 Shildon 2-0 Peterlee Newtown
29 Consett 2-2 West Auckland Town
30 Buxton 0-3 Winsford United
32 Maidenhead United 0-3 Yeading

2nd Replay[edit]

Tie Home Team Score Away Team
29 West Auckland Town 1-1 Consett

3rd Replay[edit]

Tie Home Team Score Away Team
29 West Auckland Town 0-3 Consett

Third Qualifying Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Abingdon Town 2-1 Dorking
2 Accrington Stanley 6-0 Tow Law Town
3 Basingstoke Town 3-0 Dulwich Hamlet
4 Billingham Synthonia 1-1 Consett
5 Chesham United 7-3 Leicester United
6 Emley 2-6 Spennymoor United
7 Fleetwood Town 1-3 Blyth Spartans
8 Goole Town 0-1 Bishop Auckland
9 Grays Athletic 2-1 Atherstone United
10 Guisborough Town 2-0 Shildon
11 Harrow Borough 2-2 Stevenage Borough
12 Hastings Town 2-1 Wokingham Town
13 Heybridge Swifts 1-0 Halesowen Town
14 Horwich R M I 1-2 Winsford United
15 Kingstonian 5-0 Canterbury City
16 Morecambe 2-2 Southport
17 Mossley 2-4 Frickley Athletic
18 Newport A F C 1-2 Sutton United
19 Northallerton Town 2-1 Newcastle Blue Star
20 Nuneaton Borough 0-0 Burton Albion
21 Poole Town 1-1 Bashley
22 Slough Town 3-1 Bromley
23 St Albans City 2-0 Purfleet
24 Stafford Rangers 1-1 Wembley
25 Stourbridge 1-4 Leek Town
26 Sutton Coldfield Town 1-1 V S Rugby
27 Warrington Town 5-2 Stockton
28 Wealdstone 5-2 Solihull Borough
29 Weston Super Mare 1-0 Windsor & Eton
30 Whitby Town 2-1 South Bank
31 Worcester City 2-1 Salisbury
32 Yeading 3-1 Walton & Hersham

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
4 Consett 2-6 Billingham Synthonia
11 Stevenage Borough 4-0 Harrow Borough
16 Southport 1-3 Morecambe
20 Burton Albion 0-3 Nuneaton Borough
21 Bashley 2-2 Poole Town
24 Wembley 0-1 Stafford Rangers
26 V S Rugby 5-4 Sutton Coldfield Town

2nd Replay[edit]

Tie Home Team Score Away Team
21 Poole Town 2-4 Bashley

1st round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Barrow 0-1 Billingham Synthonia
2 Basingstoke Town 1-4 Kingstonian
3 Bishop Auckland 1-0 Leek Town
4 Dover Athletic 1-1 Hastings Town
5 Farnborough Town 4-0 Abingdon Town
6 Gateshead 3-0 Gretna
7 Gloucester City – Bye
8 Grays Athletic 1-0 Stafford Rangers
9 Heybridge Swifts 1-0 Worcester City
10 Hyde United 1-2 Runcorn
11 Kettering Town 0-0 Bromsgrove Rovers
12 Kidderminster Harriers 1-3 Enfield
13 Macclesfield Town 0-0 Witton Albion
14 Marine 2-0 Blyth Spartans
15 Merthyr Tydfil 3-0 Wivenhoe Town
16 Morecambe 5-1 Frickley Athletic
17 Murton 1-2 Nuneaton Borough
18 Northallerton Town 3-0 Whitby Town
19 Spennymoor United 1-2 Boston United
20 St Albans City 1-0 Weston Super Mare
21 Stalybridge Celtic 2-0 Accrington Stanley
22 Stevenage Borough 2-0 Bath City
23 Sutton United 3-0 Woking
24 Telford United 2-1 Northwich Victoria
25 V S Rugby 1-6 Chesham United
26 Warrington Town 2-1 Guisborough Town
27 Wealdstone 1-2 Bashley
28 Welling United 2-0 Aylesbury United
29 Winsford United 2-0 Altrincham
30 Wycombe Wanderers 3-1 Cheltenham Town
31 Yeading 1-1 Slough Town
32 Yeovil Town 0-0 Dagenham & Redbridge

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
4 Hastings Town 0-2 Dover Athletic
11 Bromsgrove Rovers 4-1 Kettering Town
13 Witton Albion 2-1 Macclesfield Town
31 Slough Town 2-1 Yeading
32 Dagenham & Redbridge 2-1 Yeovil Town

2nd Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Billingham Synthonia 1-2 Winsford United
2 Bishop Auckland 0-1 Warrington Town
3 Bromsgrove Rovers 3-1 Dagenham & Redbridge
4 Chesham United 1-0 Dover Athletic
5 Farnborough Town 4-0 Enfield
6 Gateshead 3-1 Heybridge Swifts
7 Gloucester City 3-3 Runcorn
8 Kingstonian 1-2 Telford United
9 Morecambe 1-1 Wycombe Wanderers
10 Northallerton Town 1-0 Bashley
11 Nuneaton Borough 0-1 Marine
12 St Albans City 0-2 Witton Albion
13 Stalybridge Celtic 1-1 Merthyr Tydfil
14 Stevenage Borough 0-1 Grays Athletic
15 Sutton United 3-1 Slough Town
16 Welling United 1-2 Boston United

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
7 Runcorn 2-2 Gloucester City
9 Wycombe Wanderers 2-0 Morecambe
13 Merthyr Tydfil 1-0 Stalybridge Celtic

2nd Replay[edit]

Tie Home Team Score Away Team
7 Gloucester City 0-0 Runcorn

3rd Replay[edit]

Tie Home Team Score Away Team
7 Runcorn 4-1 Gloucester City

3rd Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Chesham United 1-3 Sutton United
2 Grays Athletic 1-1 Gateshead
3 Merthyr Tydfil 1-1 Warrington Town
4 Northallerton Town 1-3 Farnborough Town
5 Runcorn 1-0 Winsford United
6 Telford United 1-1 Boston United
7 Witton Albion 1-0 Marine
8 Wycombe Wanderers 2-0 Bromsgrove Rovers

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
2 Gateshead 3-0 Grays Athletic
3 Warrington Town 3-2 Merthyr Tydfil
6 Boston United 4-0 Telford United

4th Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Boston United 0-2 Runcorn
2 Sutton United 2-1 Warrington Town
3 Witton Albion 3-2 Farnborough Town
4 Wycombe Wanderers 1-0 Gateshead

Semi finals[edit]

First leg[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Runcorn 2-0 Witton Albion
2 Wycombe Wanderers 2-3 Sutton United

Second leg[edit]

Tie Home Team Score Away Team Aggregate
1 Witton Albion 1-0 Runcorn 1-2
2 Sutton United 0-4 Wycombe Wanderers 3-6

Final[edit]

Tie[edit]

Home Team Score Away Team
Wycombe Wanderers 4-1 Runcorn

References[edit]

General[edit]

Specific[edit]