1997 Australian Film Institute Awards

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

39th Australian Film Institute Awards
Highlights
Best FilmKiss Or Kill
Most awardsFilm: Kiss or Kill (5)
TV: Frontline, Good Guys, Bad Guys, Simone De Beauvoir's Babies (2)
Most nominationsFilm:
TV:

The 39th Australian Film Institute Awards (generally known as the AFI Awards) were held in 1997. Presented by the Australian Film Institute (AFI), the awards celebrated the best in Australian feature film, documentary, short film and television productions of 1997. Bill Bennett's Kiss Or Kill won five awards for feature films, with Doing Time for Patsy Cline winning four. Producer Jan Chapman received the Raymond Longford Award for lifetime achievement.[1]

Winners and nominees[edit]

Winners are listed first and highlighted in boldface.

Feature film[edit]

Best Film Best Achievement in Direction
Best Performance by an Actor in a Leading Role Best Performance by an Actress in a Leading Role
Best Performance by an Actor in a Supporting Role Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Best Original Screenplay Best Screenplay Adapted from Another Source
Best Achievement in Cinematography Best Achievement in Editing
Best Achievement in Sound Best Original Music Score
Best Achievement in Production Design Best Achievement in Costume Design

Non-feature film[edit]

Best Documentary Best Short Fiction Film
  • The Beneficiary – Graeme Burfoot (director)
    • Boy – Glenn Fraser (director)
    • Flying Over Mother – Michael James Rowland (director)
    • Revisionism – Rachel Landers (director)
Best Short Animation Film Best Screenplay in a Short Film
  • UncleAdam Elliot (director)
    • Heartbreak Motel – Greg Holfeld (director)
    • His Mother's Voice – Dennis Tupicoff (director)
    • On A Full Moon – Lee Whitmore (director)
  • Stuart McDonald – My Second Car
    • Glenn Fraser, Chris Wheeler – Boy
    • Della Churchill – Little White Lies
    • Rachel Landers – Revisionism
Best Achievement in Cinematography in a Non-Feature Film Best Achievement in Editing in a Non-Feature Film
  • Ulrich Krafzik, Wade Fairley, Ian Pugsley – The Human Race
    • Marcus Struzina – Franz and Kafka
    • Max Davis – House Taken Over
    • Rory McGuinness – The Art of Tracking
  • Stewart Young – Year of the Dogs
    • Martin Connor – Final Cut
    • Nash EdgertonPrick
    • Jane Usher – S.O.S.
Best Achievement in Sound in a Non-Feature Film Open Craft Award
  • Linda Murdoch, Martin Oswin – At Sea
    • Mark Tarpey, David Harrison – Hospital: An Unhealthy Business
    • Vladimir Divlijan – The Drip
    • Paul Healy, Andrew Lancaster, Tony Vaccher – Urban Fairytale
  • Bruce Belsham, Victoria Pitt (for research & script) – Frontier: Worse Than Slavery Itself
    • Sue Ford, Ben Ford (for innovation in form) – Faces 1976-1996
    • Anna Kannava (for direction) – The Butler
    • Leverne McDonnell (for performance) – Trunk

Additional awards[edit]

Raymond Longford Award Byron Kennedy Award
Young Actors Award Best Foreign Film

Television[edit]

Best Episode in a Television Drama Series Best Television Mini-Series or Telefeature
  • Frontline, Season 3 - Episode 13, 'Epitaph' (ABC) – Rob Sitch, Santo Cilauro, Jane Kennedy, Tom Gleisner
    • Frontline, Season 3 - Episode 3, 'The Shadow We Cast' (ABC) – Rob Sitch, Santo Cilauro, Jane Kennedy, Tom Gleisner
    • Good Guys, Bad Guys, Series 1 - Episode 1, '1.8 Million Reasons To Change Your Name Part 1' (Nine Network) – Roger Le Mesurier, Roger Simpson, Ros Tatarka
    • Good Guys, Bad Guys, Series 1 - Episode 2, '1.8 Million Reasons To Change Your Name Part 2' (Nine Network) – Roger Le Mesurier, Roger Simpson, Ros Tatarka
  • Good Guys, Bad Guys - Telemovie Pilot 'Only The Young Die Good' (Nine Network) – Roger Le Mesurier, Roger Simpson, Ros Tatarka
Best Episode in a Television Drama Serial Best Children’s Television Drama
  • Neighbours - Episode 2842 (Network Ten) – Peter Dodds
    • Home and Away - 'The Earthquake' (Seven Network) – Russell Webb
    • Neighbours - Episode 2911 (Network Ten) – Peter Dodds
  • The Wayne Manifesto - Episode 20, 'Amy Pastrami Day' (ABC) – Alan Hardy
    • Return to Jupiter - Episode 1, 'Shipwreck' (ABC) – Terry Jennings
    • The Wayne Manifesto - Episode 11, 'Junk' (ABC) – Alan Hardy
    • The Wayne Manifesto - Episode 5, 'Pizza (ABC) – Alan Hardy
Best Performance by an Actor in a Leading Role in a Television Drama Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Television Drama
Best Achievement in Direction in a Television Drama Best Screenplay in a Television Drama
  • Brendan Maher – Good Guys, Bad Guys, Series 1 - Episode 2, '1.8 Million Reasons To Change Your Name Part 2' (Nine Network)
    • Brendan Maher – Good Guys, Bad Guys, Series 1 - Episode 1, '1.8 Million Reasons To Change Your Name Part 1' (Nine Network)
    • Catherine Millar – Twisted Tales - Episode 11, 'Directly From My Heart To You' (Nine Network)
Best Television Documentary
  • Dhuway (SBS) – Lew Griffiths, Noel Pearson
    • Night of the Bogongs (ABC) – Klaus Toft
    • The Last of the Nomads (SBS) – Peter du Cane, Samantha Kelley
    • You Always Hurt The Ones You Love (ABC) – David Flatman, Sue Flatman

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ "AFI Past Winners - 1997 Winners & Nominees". AFI-AACTA. Archived from the original on 4 January 2015. Retrieved 24 January 2016.

External links[edit]