1999 Allerdale Borough Council election

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Map of the results of the 1999 Allerdale council election. Labour in red, Conservatives in blue, Liberal Democrats in yellow and Independents in grey.

Elections to Allerdale Borough Council were held on 6 May 1999. The whole council was up for election with boundary changes since the last election in 1995 increasing the number of seats by 3. The Labour party kept overall control of the council. The election for Moorclose ward was postponed until the 1 July meaning 3 seats were vacant, see Allerdale local elections for the results.

Results[edit]

Allerdale Local Election Result 1999
Party Seats Gains Losses Net gain/loss Seats % Votes % Votes +/−
  Labour 33 -3 56.6 52.1 18,239
  Conservative 8 +2 15.1 20.1 7,047
  Liberal Democrat 7 +3 13.2 15.5 5,431
  Independent 5 -2 15.1 11.7 4,090
  UKIP 0 0 0 0.5 173

11 Labour and 1 Liberal Democrat candidates were uncontested.

Ward results[edit]

All Saints Cockermouth (3)
Party Candidate Votes % ±
Labour Mary Graham 756
Labour Alan Smith 658
Conservative Samuel Standage 610
Conservative Philip Butterworth 594
Labour John Millar 547
Conservative David Taylor 545
Liberal Democrat Mark Hayton 273
Turnout 3,983
Aspatria (2)
Party Candidate Votes % ±
Labour Gerald Sewell 444
Independent Dorothy Tinnion 425
Labour John Vincent 335
Liberal Democrat Christopher Jackson 226
Liberal Democrat Gordon Hanning 167
Turnout 1,597
Boltons
Party Candidate Votes % ±
Independent Joseph Mumberson 280 45.5
Conservative Kathleen Brandwood 248 40.3
Labour Peter Garner 87 14.1
Majority 32 5.2
Turnout 615 41
Broughton St Bridgets (2)
Party Candidate Votes % ±
Labour Keith Sproat 670
Labour James Askew 580
Liberal Democrat Beatrice Thorpe 347
Independent Christopher Harris 330
Turnout 1,927
Christchurch Cockermouth (2)
Party Candidate Votes % ±
Conservative Christine Jackson 529
Conservative Leslie Lytollis 474
Labour Laurence Mansfield 361
Labour Christine Smith 325
Liberal Democrat Margaret Burgess 141
Turnout 1,830
Clifton
Party Candidate Votes % ±
Labour Maureen Rourke 258 51.0
Liberal Democrat Bertha Wright 248 49.0
Majority 10 2.0
Turnout 506 41
Crummock
Party Candidate Votes % ±
Conservative Joseph Milburn 556 87.0
Labour William Whalley 83 13.0
Majority 473 74.0
Turnout 639 50
Dalton
Party Candidate Votes % ±
Conservative Janice Steel 305 71.4
Labour Nicholas Hardy 122 28.6
Majority 183 42.8
Turnout 427 33
Derwent Valley
Party Candidate Votes % ±
Conservative Timothy Heslop 383 79.1
Labour Edward Routledge 101 20.9
Majority 282 58.2
Turnout 484 35
Ellen (2)
Party Candidate Votes % ±
Labour John Colhoun uncontested
Labour David Thomas uncontested
Ellenborough Maryport (2)
Party Candidate Votes % ±
Labour Vincent Mulgrew uncontested
Labour Martin Wood uncontested
Ewanrigg Maryport (2)
Party Candidate Votes % ±
Labour Carneen McCarron-Holmes uncontested
Labour Patricia McCracken uncontested
Flimby
Party Candidate Votes % ±
Labour Peter Kendall uncontested
Harrington Workington (2)
Party Candidate Votes % ±
Liberal Democrat Allan Caine 692
Liberal Democrat Ian Francis 547
Labour Barbara Weir 398
Labour James Osborn 318
Turnout 1,955
Holme
Party Candidate Votes % ±
Labour Janice Wood uncontested
Keswick (3)
Party Candidate Votes % ±
Liberal Democrat Elizabeth Barraclough 1,113
Independent Mavis Clark 1,094
Labour Pamela Edwards 533
Conservative William Healy 478
UKIP Peter Baden 173
Turnout 3,391
Marsh
Party Candidate Votes % ±
Liberal Democrat Jennifer Gallagher 375 86.6
Labour Michael Gartland 58 13.4
Majority 318 73.2
Turnout 433 31
Moss Bay Workington (3)
Party Candidate Votes % ±
Labour Joan McKeown 629
Labour Lillian Baldry 627
Labour Joseph Robertson 555
Independent John Bracken 339
Turnout 2,150
Netherhall Maryport (2)
Party Candidate Votes % ±
Labour Angela Kendall uncontested
Labour Kevin Smith uncontested
Seaton (3)
Party Candidate Votes % ±
Labour Mark Fryer 670
Labour James Musgrave 668
Labour Cecilia Tibble 604
Independent Trevor Fee 503
Turnout 2,445
Silloth (2)
Party Candidate Votes % ±
Independent William Jefferson 671
Labour Margaret Snaith 528
Labour Nicholas Findley 289
Turnout 1,488
Solway
Party Candidate Votes % ±
Labour Peter Deneberg uncontested
St Johns Workington (3)
Party Candidate Votes % ±
Labour John Robertson 709
Labour Daniel Dempsey 704
Labour Derek Fagan 675
Conservative John Heathcote 672
Conservative William Hewitt 573
Conservative Simon Collins 547
Turnout 3,880
St Michaels Workington (3)
Party Candidate Votes % ±
Labour Jack Fryer 945
Labour Alan Barry 932
Labour Ivor Humes 890
Liberal Democrat John Strong 269
Turnout 3,036
Stainburn Workington
Party Candidate Votes % ±
Conservative Richard Jones 293 64.4
Labour Philip Tibble 162 35.6
Majority 131 28.8
Turnout 455 33
Wampool
Party Candidate Votes % ±
Liberal Democrat Anne Holmes uncontested
Warnell
Party Candidate Votes % ±
Liberal Democrat Agnes Martin 378 70.8
Labour Peter Krebs 156 29.2
Majority 222 41.6
Turnout 534 33
Waver
Party Candidate Votes % ±
Independent John Huntington 330 77.3
Labour Isabella Walton 97 22.7
Majority 233 54.6
Turnout 427 30
Wharrels
Party Candidate Votes % ±
Conservative Robert Hobbs 240 50.2
Labour Derek Holmes 120 25.1
Independent William Powley 118 24.7
Majority 120 25.1
Turnout 478 37
Wigton (3)
Party Candidate Votes % ±
Liberal Democrat Gwendoline Steer 655
Labour Jack Graham 568
Labour John Crouch 555
Labour Kenneth Bell 522
Turnout 2,300

External links[edit]