2011–12 Eurocup Basketball

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Eurocup Basketball
Competition details
Season 2011–12
Dates September 27, 2011 – April 15, 2012
Final positions
Champions Russia Khimki (1st title)
Runners-up Spain Valencia
Third place Lithuania Lietuvos rytas
Fourth place Russia Spartak Saint Petersburg
Awards
MVP Patrick Beverley
Finals MVP Zoran Planinić

The 2011–12 Eurocup Basketball season was the tenth edition of Europe's second-tier level transnational competition for men's professional basketball clubs, the EuroCup. The EuroCup is the European-wide league level that is one level below the EuroLeague. It ran from September 27, 2011, until April 15, 2012. The winner of this competition earned a place at the group stage of the next season's EuroLeague.

Teams allocation[edit]

Distribution[edit]

[1] 32 teams participated in the Eurocup Regular Season:

  • A total of 10 teams from nine countries qualified directly to the 32-team regular season through their results in domestic competitions, or through a wild card.
  • Another 8 teams earned their place at the group stage by winning a qualifying round. On July 7, a draw for the Eurocup Qualifying Round, which featured 16 teams from 13 countries, was held in Barcelona. The 8 winners from those two-game, head-to-head qualifying games advanced to the Eurocup Regular Season.[2]
  • The remaining 14 teams were filled with the losers of the Euroleague qualifying rounds that was played from 29 September - 2 October.[3]

Teams[edit]

The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round (TH: EuroCup title holders; FEC: FBIA EuroChallenge title holders):

  • 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, etc.: League position after eventual Playoffs
  • RW: Regular season winners
  • CW: Cup winners
  • EL: EuroLeague
    • EL QR: EuroLeague qualifying round losers
Regular season
France Cholet (EL QR) Russia Khimki (EL QR) Croatia Cibona (EL QR) Turkey Banvit (EL QR)
France Gravelines (EL QR) Russia Lokomotiv Kuban (4th) Ukraine Donetsk (EL QR) Poland PGE Turów (EL QR)
France ASVEL (EL QR) Greece PAOK (EL QR) Lithuania Lietuvos rytas (EL QR) Spain Valencia (5th)
Germany Alba Berlin (EL QR) Greece Aris (4th) Czech Republic ČEZ Nymburk (EL QR) Israel Hapoel Jerusalem (3rd)
Germany Fraport Skyliners (3rd) Lithuania Lietuvos rytas (EL QR) Latvia VEF Rīga (EL QR) Italy Benetton Bwin (4th)
Germany Bayern Munich (WC) Lithuania Rūdupis (3rd) Montenegro Budućnost VOLI (EL QR) Netherlands GasTerra Flames (1st)
Slovenia KrkaFEC (1st)
Qualifying round
France Élan Chalon (5th) Turkey Beşiktaş Milangaz (5th) Ukraine Azovmash (5th) Croatia Cedevita (2nd)
France Le Mans (8th) Turkey Pınar Karşıyaka (6th) Spain Gran Canaria 2014 (6th) Germany Artland Dragons (4th)
Belgium Dexia Mons-Hainaut (3rd) Russia Spartak Saint Petersburg (7th) Sweden Norrköping Dolphins (2nd) Cyprus ETHA Engomis (1st)
Belgium Telenet Oostende (4th) Latvia Ventspils (2nd) Czech Republic Prostějov (2nd) Bulgaria Lukoil Academic (1st)

Qualifying round[edit]

The eight winners of the qualifying round joined the regular season. The eight losers transferred to the EuroChallenge regular season.[4]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Azovmash Ukraine 153–140 Latvia Ventspils 74–75 79–65
Gran Canaria 2014 Spain 153–121 Germany Artland Dragons 61–56 92–65
Dexia Mons-Hainaut Belgium 144–141 Turkey Beşiktaş Milangaz 70–78 74–63
Cedevita Croatia 157–147 France Élan Chalon 73–78 84–69
Le Mans Sarthe France 160–151 Turkey Pınar Karşıyaka 80–73 80–78
Telenet Oostende Belgium 158–129 Sweden Norrköping Dolphins 88–62 70–67
Spartak Saint Petersburg Russia 143–123 Cyprus ETHA Engomis 60–59 83–64
Prostějov Czech Republic 142–157 Bulgaria Lukoil Academic 65–70 77–87

Regular season[edit]

The Regular Season ran from November 15, 2011, to December 20, 2011.

If teams were level on record at the end of the Regular Season, tiebreakers were applied in the following order:

  1. Head-to-head record.
  2. Head-to-head point differential.
  3. Point differential during the Regular Season.
  4. Points scored during the regular season.
  5. Sum of quotients of points scored and points allowed in each Regular Season match.
Key to colors
     Top two places in each group advance to Last 16

Group A[edit]

Team Pld W L PF PA Diff
1. France Gravelines 6 5 1 517 430 +87
2. Ukraine Donetsk 6 5 1 463 443 +20
3. Israel Hapoel Jerusalem 6 2 4 463 493 −30
4. Croatia Cibona 6 0 6 456 533 −77

Group B[edit]

Team Pld W L PF PA Diff
1. Russia Khimki 6 6 0 480 398 +82
2. Latvia VEF Rīga 6 3 3 436 444 −8
3. France Cholet Basket 6 2 4 389 428 −39
4. Greece P.A.O.K. 6 1 5 417 452 −35

Group C[edit]

Team Pld W L PF PA Diff
1. Czech Republic Nymburk 6 5 1 498 424 +74
2. Greece Aris 6 4 2 431 397 +34
3. Lithuania Rūdupis 6 3 3 487 485 +2
4. Netherlands GasTerra Flames 6 0 6 391 501 −110

Group D[edit]

Team Pld W L PF PA Diff
1. France ASVEL 6 4 2 459 426 +33
2. Spain Valencia Basket 6 4 2 487 447 +40
3. Belgium Telenet Oostende 6 2 4 415 454 −39
4. Bulgaria Lukoil Academic 6 2 4 400 434 −34

Group E[edit]

Team Pld W L PF PA Diff
1. Turkey Banvit 6 4 2 421 397 +24
2. Russia Lokomotiv-Kuban 6 4 2 431 399 +32
3. Spain Gran Canaria 6 4 2 416 405 +11
4. Germany Skyliners Frankfurt 6 0 6 362 429 −67

Group F[edit]

Team Pld W L PF PA Diff
1. Lithuania Lietuvos rytas 6 6 0 478 370 +108
2. Slovenia Krka 6 4 2 434 421 +13
3. Ukraine Azovmash 6 1 5 404 453 −49
4. France Le Mans 6 1 5 392 464 −72

Group G[edit]

Team Pld W L PF PA Diff
1. Russia Spartak Saint Petersburg 6 6 0 477 401 +76
2. Italy Benetton Treviso 6 3 3 478 476 +2
3. Germany Bayern Munich 6 2 4 404 436 −32
4. Croatia Cedevita 6 1 5 413 459 −46

Group H[edit]

Team Pld W L PF PA Diff
1. Germany Alba Berlin 6 5 1 485 421 +64
2. Montenegro Budućnost 6 3 3 416 425 −9
3. Belgium Dexia Mons-Hainaut 6 2 4 445 463 −18
4. Poland Turów Zgorzelec 6 2 4 446 483 −37

Last 16[edit]

Group I[edit]

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1. Spain Valencia Basket 6 6 0 463 387 +76
2. Czech Republic Nymburk 6 3 3 484 441 +43 1–1 (+6)
3. Latvia VEF Rīga 6 3 3 432 456 –24 1–1 (–6)
4. France Gravelines 6 0 6 370 465 –95

Group J[edit]

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1. Ukraine Donetsk 6 5 1 477 437 +40 1–1 (+5)
2. Russia Khimki 6 5 1 465 419 +46 1–1 (–5)
3. France ASVEL 6 1 5 460 477 –17 1–1 (+10)
4. Greece Aris 6 1 5 389 458 –69 1–1 (–10)

Group K[edit]

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1. Russia Spartak St. Petersburg 6 5 1 428 385 +43
2. Montenegro Budućnost 6 3 3 397 398 –1 1–1 (+3)
3. Turkey Banvit 6 3 3 430 428 +2 1–1 (–3)
4. Slovenia Krka 6 1 5 390 434 –44

Group L[edit]

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1. Russia Lokomotiv-Kuban 6 4 2 466 452 +14 2–0 (+18)
2. Lithuania Lietuvos rytas 6 4 2 468 443 +25 0–2 (–18)
3. Italy Benetton Treviso 6 3 3 447 451 –4
4. Germany Alba Berlin 6 1 5 433 468 –35

Quarterfinals[edit]

The quarterfinals were two-legged ties determined on aggregate score. The first legs were played on March 20. The return legs were played on March 27. The group winners in each tie, listed as Team 1, hosted the second leg.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Valencia Spain 156–138 Montenegro Budućnost VOLI 71–75 85–63
Donetsk Ukraine 145–154 Lithuania Lietuvos rytas 65–76 80–78
Spartak St. Petersburg Russia 154–135 Czech Republic ČEZ Nymburk 68–64 86–71
Lokomotiv Kuban Russia 153–158 Russia Khimki 72–81 81–77

Final four[edit]

Euroleague Basketball Company announced that the 2011–12 Eurocup season would culminate with the Eurocup Finals in Khimki, Russia, on April 14 and 15.[5]

 
SemifinalsFinal
 
      
 
14 April
 
 
Spain Valencia80
 
15 April
 
Lithuania Lietuvos rytas70
 
Spain Valencia68
 
14 April
 
Russia Khimki77
 
Russia Spartak St. Petersburg73
 
 
Russia Khimki77
 
Third place game
 
 
15 April
 
 
Lithuania Lietuvos rytas71
 
 
Russia Spartak St. Petersburg62

Individual statistics[edit]

Rating[edit]

Rank Name Team Games Rating PIR
1. North Macedonia Jeremiah Massey Russia PBC Lokomotiv-Kuban 14 278 19.86
2. United States Patrick Beverley Russia Spartak Saint Petersburg 16 275 17.19
3. Azerbaijan Nik Caner-Medley Spain Valencia 13 219 16.85
4. United States DaShaun Wood Germany Alba Berlin 12 202 16.83
5. France Ali Traore Russia PBC Lokomotiv-Kuban 13 218 16.77

Points[edit]

Rank Name Team Games Points PPG
1. United States Ramel Curry Ukraine BC Donetsk 14 230 16.43
2. North Macedonia Jeremiah Massey Russia PBC Lokomotiv-Kuban 14 223 15.93
3. France Ali Traore Russia PBC Lokomotiv-Kuban 13 199 15.31
4. United States Tre Simmons Czech Republic ČEZ Nymburk 14 211 15.07
5. Lithuania Renaldas Seibutis Lithuania Lietuvos rytas 16 236 14.75

Rebounds[edit]

Rank Name Team Games Rebounds RPG
1. North Macedonia Jeremiah Massey Russia PBC Lokomotiv-Kuban 14 117 8.36
2. Lithuania Jonas Valančiūnas Lithuania Lietuvos rytas 16 122 7.63
3. France Ali Traore Russia PBC Lokomotiv-Kuban 13 92 7.08
4. United States Lawrence Roberts Lithuania Lietuvos rytas 16 103 6.44
5. Azerbaijan Nik Caner-Medley Spain Valencia 13 83 6.38

Assists[edit]

Rank Name Team Games Assists APG
1. United States DaShaun Wood Germany Alba Berlin 12 65 5.42
2. Israel Yotam Halperin Russia Spartak Saint Petersburg 14 74 5.29
3. Croatia Zoran Planinić Russia BC Khimki 15 73 4.87
4. Montenegro Tyrese Rice Lithuania Lietuvos rytas 15 70 4.67
5. Turkey Barış Ermiş Turkey Banvit 10 45 4.50

Awards[edit]

MVP Weekly[edit]

Regular season[edit]

Week Player Team PIR
1 France Tony Parker France ASVEL Basket 40
2 United States J. R. Giddens Greece P.A.O.K. 32
3 Azerbaijan Nik Caner-Medley Spain Valencia Basket 29
4 Montenegro Nikola Vučević Montenegro Budućnost 36
5 North Macedonia Jeremiah Massey Russia PBC Lokomotiv-Kuban 28
6 France Fabien Causeur France Cholet Basket 33

Top 16[edit]

Week Player Team PIR
1 United States Patrick Beverley Russia Spartak Saint Petersburg 27
2 Greece Loukas Mavrokefalidis Russia Spartak Saint Petersburg 29
3 France Nando de Colo Spain Valencia Basket 40
4 United States Hilton Armstrong France ASVEL Basket 26
5 United States DaShaun Wood Germany Alba Berlin 37
6 North Macedonia Jeremiah Massey Russia PBC Lokomotiv-Kuban 37

Quarterfinals[edit]

Game Player Team PIR
1 Montenegro Bojan Dubljević Montenegro Budućnost 25
2 Israel Yotam Halperin Russia Spartak St. Petersburg 31

Eurocup MVP[edit]

Eurocup Finals MVP[edit]

All-Eurocup Team[edit]

Position All-Eurocup First Team[8] Club Team All-Eurocup Second Team [9] Club Team
PG
United States Patrick Beverley Russia Spartak St. Petersburg Israel Yotam Halperin Russia Spartak St. Petersburg
SG/SF
Croatia Zoran Planinić Russia Khimki United States Ramel Curry Ukraine Donetsk
SG/SF
Lithuania Renaldas Seibutis Lithuania Lietuvos Rytas Czech Republic Pavel Pumprla Czech Republic ČEZ Nymburk
PF/C
Azerbaijan Nik Caner-Medley Spain Valencia Republic of Macedonia Jeremiah Massey Russia Lokomotiv Kuban
PF/C
Lithuania Jonas Valančiūnas Lithuania Lietuvos Rytas Montenegro Bojan Dubljević Montenegro Budućnost

Coach of the Year[edit]

Rising Star[edit]

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ 2011-12 Eurocup teams Euroleague.net July 5, 2011
  2. ^ Eurocup qualifying round EuroCupBasketball.com
  3. ^ Euroleague qualifying rounds Euroleague.net
  4. ^ 2011-12 Eurocup draw Eurocupbasketball.com June 6, 2011
  5. ^ "Eurocup-Final Four 2012 in Khimki". Archived from the original on 2011-11-29. Retrieved 2012-02-22.
  6. ^ 2011-12 Eurocup MVP: Patrick Beverley, Spartak St. Petersburg
  7. ^ Zoran Planinic was named Eurocup Finals MVP
  8. ^ 2011-12 All-Eurocup First Team
  9. ^ 2011-12 All-Eurocup Second Team
  10. ^ 2011-12 Eurocup Coach of the Year: Jure Zdovc, Spartak St. Petersburg
  11. ^ 2011-12 Eurocup Rising Star Trophy winner: Jonas Valanciunas, Lietuvos Rytas

External links[edit]