2013–14 Eurocup Basketball

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Eurocup
Competition details
Season 2013–14
Teams 41 + 8
Dates October 15, 2013 – May 7, 2014
Final positions
Champions Spain Valencia
3rd title
Runners-up Russia UNICS
Awards
MVP United States Andrew Goudelock
Finals MVP Kosovo Justin Doellman
Rising Star Montenegro Bojan Dubljević
Coach of the Year Italy Andrea Trinchieri
Statistical leaders
Index Rating Montenegro Vladimir Golubović
26.7
Points United States Errick McCollum
20.2
Rebounds Montenegro Vladimir Golubović
10.1
Assists Serbia Marko Marinović
8.6

The 2013–14 Eurocup Basketball season was the 12th edition of Europe's second-tier level transnational competition for men's professional basketball clubs, the EuroCup. The EuroCup is the European-wide league level that is one level below the EuroLeague. Valencia, the winner of this competition, earned a place at the group stage of the next season's EuroLeague.[1] Valencia beat UNICS in two legs. It was the first time since the 2002–03 season, that the Finals were played over two games.

Competition format changes[edit]

The competition increases from 32 to 48 teams in the Regular Season phase. The size of the groups will grow to six teams, where the first three qualified teams will join the Last 32 stage. Another innovation this season will see clubs divided into two regional conferences for the Regular Season phase.[2]

Euroleague clubs that do not qualify for the Euroleague Top 16 will join the remaining 24 Eurocup teams for the Last 32 phase.

Teams[edit]

48 teams will participate in Eurocup Regular Season. 41 of them will qualify directly to this stage with the seven losers of the Euroleague Qualifying Rounds.[3] For the Last 32, eight teams who didn't make the Top 16 in the 2013–14 Euroleague would enter.

Key to colors
Champion Runner-up Semifinalist Quarterfinalist Eightfinalist Last 32 Regular season
Country (League) Teams Teams (rankings in 2012–13 national championships)
Regular season
 France (LNB) 5 ASVEL (3) Élan Chalon (4) BCM Gravelines (5) Le Mans (7) Paris-Levallois (12)
 Germany (BBL) 5 Oldenburg (2) ratiopharm Ulm (3) Alba Berlin (5)[4] Artland DragonsWC (6)[5] Telekom Baskets BonnWC (7)[6]
 Italy (Lega A) 4 Acea Roma (2) Cimberio Varèse (3) FoxTown Cantù (4) Banco di Sardegna SassariWC (5)
 Russia (PBL + VTB) 4 Khimki (3) Spartak Saint Petersburg (4) UNICS (5) Nizhny Novgorod (8)
 Turkey (TBL) 4 Banvit (2) Pınar Karşıyaka (4) Beşiktaş Integral Forex (6) Aykon TED Ankara (7)
 Belgium (BLB) 3 Telenet Oostende (1) Belfius Mons-Hainaut (2) Spirou Charleroi (3)
 Spain (ACB) 3 CAI Zaragoza (3) Valencia (6) BilbaoWC (7) [7]
 Croatia (ABA) 2 KK Cedevita (6) KK CibonaWC (11)
 Greece (GBL) 2 Panionios (3) PAOK (5)
 Israel (BSL) 2 Maccabi Haifa (1) Hapoel Jerusalem (4)
 Bosnia and Herzegovina (ABA) 1 KK Igokea (3)
 Bulgaria (NBL) 1 Lukoil Academic (1)
 Czech Republic (NBL) 1 ČEZ Nymburk (1)
 Estonia (KML + VTB) 1 BC Kalev/CramoWC (1)
 Finland (Korisliiga) 1 Bisons LoimaaWC (1)
 Hungary (NBI/A) 1 Bericap Alba Fehérvár (1)
 Latvia (LBL) 1 VEF Rīga (1)
 Lithuania (LKL) 1 Neptūnas (3)
 Macedonia (ABA) 1 KK MZT AerodromWC (7)
 Montenegro (ABA) 1 KK Budućnost (5)
 Romania (RBD) 1 CSU Asesoft (1)
 Serbia (ABA) 1 KK Radnički (4)
 Slovenia (ABA) 1 Union OlimpijaWC (8)
 Ukraine (UBL) 1 Khimik YuzhnyWC (5) [8]
Last 32
 France (LNB) 2 JSF Nanterre (1) Strasbourg IG (2)
 Germany (BBL) 1 Brose Baskets (1)
 Italy (Lega A) 1 Montepaschi Siena (1)
 Lithuania (LKL) 1 Lietuvos Rytas (2)
 Serbia (ABA) 1 Crvena zvezda (2)
 Poland (PLK) 1 Stelmet Zielona Góra (1)
 Ukraine (UBL) 1 Budivelnyk (1)

Draw[edit]

The draws for the 2013–14 Eurocup were held on Saturday, 5 October, after the Euroleague Qualifying Rounds were played.[9]

Teams were divided into two geographical conferences with 24 teams and 4 groups each. For the each conference teams were seeded into six pots of four teams in accordance with the Club Ranking, based on their performance in European competitions during a three-year period.

Two teams from the same country could not be drawn together in the same Regular Season group if possible. Liga ABA teams (Serbia, Croatia, Slovenia, Montenegro, Macedonia and Bosnia and Herzegovina) are considered as same country teams.[10]

Western Conference[edit]

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5 Pot 6

Spain Valencia BC
Germany Alba Berlin
Spain Bilbao Basket
Czech Republic ČEZ Nymburk

Croatia KK Cedevita
Slovenia Union Olimpija
Spain CAI Zaragoza
Italy FoxTown Cantù

Italy Acea Roma
Italy Banco di Sardegna Sassari
Italy Cimberio Varèse
France Le Mans

Belgium Spirou Charleroi
France ASVEL
Belgium Telenet Oostende
Belgium Belfius Mons-Hainaut

Germany ratiopharm Ulm
Croatia KK Cibona
France BCM Gravelines
France Élan Chalon

France Paris-Levallois
Germany Artland Dragons
Germany EWE Baskets Oldenburg
Germany Telekom Baskets Bonn

Eastern Conference[edit]

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5 Pot 6

Russia UNICS
Russia Khimki
Russia Spartak Saint Petersburg
Montenegro KK Budućnost

Russia Nizhny Novgorod
Turkey Banvit
Turkey Beşiktaş Integral Forex
Turkey Pınar Karşıyaka

Turkey Aykon TED Ankara
Latvia VEF Rīga
Israel Hapoel Jerusalem
Greece Panionios

Greece PAOK
Israel Maccabi Haifa
Lithuania Neptūnas
Bosnia and Herzegovina KK Igokea

Serbia KK Radnički Kragujevac
North Macedonia KK MZT Aerodrom
Ukraine Khimik Yuzhny
Bulgaria Lukoil Academic

Estonia BC Kalev/Cramo
Finland Bisons Loimaa
Hungary Bericap Alba Fehérvár
Romania CSU Asesoft

Regular season[edit]

The Regular Season began on Tuesday, October 15.

If teams were level on record at the end of the Regular Season, tiebreakers were applied in the following order:

  1. Head-to-head record.
  2. Head-to-head point differential.
  3. Point differential during the Regular Season.
  4. Points scored during the regular season.
  5. Sum of quotients of points scored and points allowed in each Regular Season match.
Key to colors
     Top three teams in each group advance to Last 32.

Western Conference[edit]

Group A[edit]

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1. Italy FoxTown Cantù 10 8 2 832 746 +86 1–1 (+23)
2. Belgium Telenet Oostende 10 8 2 768 752 +16 1–1 (–23)
3. Czech Republic ČEZ Nymburk 10 6 4 787 734 +53
4. France Le Mans Sarthe 10 5 5 719 719 0
5. Germany Artland Dragons 10 2 8 721 820 –99
6. Croatia Cibona Zagreb 10 1 9 771 827 –56

Group B[edit]

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1. Italy Banco di Sardegna Sassari 10 7 3 866 817 +49
2. Croatia Cedevita Zagreb 10 6 4 797 760 +37
3. Spain Bilbao Basket 10 5 5 855 826 +29 1–1 (+1)
4. Germany EWE Baskets Oldenburg 10 5 5 789 797 –8 1–1 (–1)
5. France Élan Chalon 10 4 6 779 786 –7
6. Belgium Spirou Charleroi 10 3 7 706 806 –100

Group C[edit]

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1. Slovenia Union Olimpija 10 7 3 743 698 +45 1–1 (+10)
2. Germany Ratiopharm Ulm 10 7 3 761 745 +16 1–1 (–10)
3. Spain Valencia BC 10 6 4 875 721 +154
4. France Paris-Levallois Basket 10 4 6 687 733 –46 2–0
5. France ASVEL 10 4 6 706 794 –88 0–2
6. Italy Cimberio Varese 10 2 8 730 811 –81

Group D[edit]

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1. Germany Alba Berlin 10 8 2 751 669 +82
2. France BCM Gravelines 10 6 4 749 692 +57 1–1 (+5)
3. Spain CAI Zaragoza 10 6 4 803 719 +84 1–1 (–5)
4. Germany Telekom Baskets Bonn 10 5 5 785 805 –20
5. Italy Acea Roma 10 3 7 761 777 –16
6. Belgium Belfius Mons-Hainaut 10 2 8 620 807 –187

Eastern Conference[edit]

Group E[edit]

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1. Russia Khimki 10 9 1 870 751 +119
2. Israel Hapoel Jerusalem 10 6 4 777 767 +10
3. Turkey Pınar Karşıyaka 10 5 5 805 806 –1
4. Bulgaria Lukoil Academic 10 4 6 728 756 –28
5. Romania CSU Asesoft 10 3 7 794 842 –48 2–0
6. Bosnia and Herzegovina Igokea 10 3 7 756 808 –52 0–2

Group F[edit]

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1. Russia BC Nizhny Novgorod 10 8 2 809 705 +104
2. Ukraine Khimik Yuzhny 10 6 4 786 732 +54 1–1 (+22)
3. Turkey Aykon TED Ankara 10 6 4 788 774 +14 1–1 (–22)
4. Greece PAOK 10 5 5 620 683 –63
5. Montenegro Budućnost VOLI Podgorica 10 3 7 772 802 –30
6. Hungary Bericap Alba Fehérvár 10 2 8 720 807 –87

Group G[edit]

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1. Russia Unics Kazan 10 10 0 837 625 +212
2. Israel Maccabi Haifa 10 6 4 744 745 –1
3. Turkey Banvit 10 5 5 795 718 +77 1–1 (+5)
4. Latvia VEF Rīga 10 5 5 721 782 –61 1–1 (–5)
5. Estonia BC Kalev/Cramo 10 3 7 673 764 –91
6. North Macedonia MZT Aerodrom 10 1 9 684 820 –136

Group H[edit]

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1. Turkey Beşiktaş Integral Forex 10 7 3 717 690 +27
2. Greece Panionios 10 6 4 768 755 +13
3. Serbia Radnički Kragujevac 10 5 5 824 824 0 1–1 (+1)
4. Finland Bisons Loimaa 10 5 5 750 769 –19 1–1 (–1)
5. Lithuania Neptūnas Klaipėda 10 4 6 814 807 +7
6. Russia BC Spartak Saint Petersburg 10 3 7 733 761 –28

Last 32 phase[edit]

The Last 32 runs from January 7 to February 19, 2014

If teams were level on record at the end of the Last 32 phase, tiebreakers were applied in the following order:

  1. Head-to-head record.
  2. Head-to-head point differential.
  3. Point differential during the Last 32 phase.
  4. Points scored during the Last 32 phase.
  5. Sum of quotients of points scored and points allowed in each Last 32 phase match.
Location of teams of the 2013–14 Eurocup Last 32 phase.
Blue pog.svg Blue: Group I; Red pog.svg Red: Group J; Green pog.svg Green: Group K; Yellow pog.svg Yellow: Group L; Purple pog.svg Purple: Group M; Orange pog.svg Orange: Group N; Pink pog.svg Pink: Group O; Brown pog.svg Brown: Group P.
After Euroleague Regular Season
Country (League) Teams Teams (rankings in 2012–13 national championships)
 France (LNB) 2 JSF Nanterre (1) Strasbourg IG (2)
 Germany (BBL) 1 Brose Baskets (1)
 Italy (Lega A) 1 Montepaschi Siena (1)
 Lithuania (LKL) 1 Lietuvos Rytas (2)
 Serbia (ABA) 1 Crvena zvezda (2)
 Poland (PLK) 1 Stelmet Zielona Góra (1)
 Ukraine (UBL) 1 Budivelnyk (1)
Key to colors
     Top two teams in each group advance to eight-finals.

Group I[edit]

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1. France JSF Nanterre 6 4 2 489 472 +17
2. Germany Ratiopharm Ulm 6 3 3 507 503 +4 1–1 (+1)
3. Italy FoxTown Cantù 6 3 3 519 493 +26 1–1 (–1)
4. Turkey Pınar Karşıyaka 6 2 4 438 485 –47

Group J[edit]

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1. Turkey Aykon TED Ankara 6 4 2 489 484 +5
2. Italy Banco di Sardegna Sassari 6 3 3 526 517 +9 1–1 (+7)
3. Germany Brose Baskets 6 3 3 475 475 0 1–1 (–7)
4. France BCM Gravelines 6 2 4 459 473 –14

Group K[edit]

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1. Russia Khimki 6 6 0 525 421 +104
2. Czech Republic ČEZ Nymburk 6 2 4 470 486 –16 2–2 (+11)
3. Italy Montepaschi Siena 6 2 4 461 481 –20 2–2 (–2)
4. Israel Maccabi Haifa 6 2 4 406 474 –68 2–2 (–9)

Group L[edit]

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1. Russia Nizhny Novgorod 6 5 1 468 436 +32
2. Serbia Crvena zvezda 6 4 2 501 462 +39
3. Spain Bilbao Basket 6 3 3 494 471 +23
4. Greece Panionios 6 0 6 418 512 –94

Group M[edit]

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1. Israel Hapoel Jerusalem 6 4 2 507 489 +18 1–1 (+1)
2. Ukraine Budivelnyk Kiev 6 4 2 500 491 +9 1–1 (–1)
3. Turkey Banvit 6 3 3 478 465 +13
4. Slovenia Union Olimpija 6 1 5 451 491 –40

Group N[edit]

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1. Germany Alba Berlin 6 5 1 479 442 +37
2. Ukraine Khimik Yuzhny 6 3 3 429 444 –15
3. Serbia Radnički Kragujevac 6 2 4 480 480 0 1–1 (+6)
4. France Strasbourg IG 6 2 4 445 467 –22 1–1 (–6)

Group O[edit]

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1. Russia Unics Kazan 6 5 1 461 425 +36
2. Spain Valencia BC 6 3 3 500 431 +69 2–0
3. Belgium Telenet Oostende 6 3 3 439 483 –44 0–2
4. Poland Stelmet Zielona Góra 6 1 5 429 486 –57

Group P[edit]

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1. Lithuania Lietuvos Rytas 6 4 2 491 492 –1 1–1 (+19)
2. Turkey Beşiktaş Integral Forex 6 4 2 441 452 –11 1–1 (-19)
3. Croatia Cedevita Zagreb 6 2 4 433 429 +4 1–1 (+5)
4. Spain CAI Zaragoza 6 2 4 453 445 +8 1–1 (–5)

Knockout phase[edit]

In the knockout phase rounds will be played in a home-and-away format, with the overall cumulative score determining the winner of a round. Thus, the score of one single game can be tied.

  • The team that finished in the higher Last 32 place will play the second game of the series at home.
  • If both teams placed the same in the Last 32, the team with more Last 32 victories will play the second game at home.
  • In case of a tie in both place and victories, the team with the higher cumulative Last 32 point difference will play the second game at home.

Bracket[edit]

 
Round of 16Quarter-finalsSemi-finalsFinal
 
                      
 
 
 
 
France Nanterre8271153
 
 
 
Ukraine Budivelnyk8676 162
 
Ukraine Budivelnyk8270152
 
 
 
Serbia Crvena zvezda7979 158
 
Lithuania Lietuvos rytas8282164
 
 
 
Serbia Crvena zvezda8880 168
 
Serbia Crvena zvezda6367130
 
 
 
Russia UNICS5284 136
 
Turkey Aykon TED Ankara7172143
 
 
 
Ukraine Khimik7560 135
 
Turkey Aykon TED Ankara6852120
 
 
 
Russia UNICS8188 169
 
Russia UNICS9176167
 
 
 
Czech Republic ČEZ Nymburk5859 117
 
Russia UNICS6773140
 
 
 
Spain Valencia8085 165
 
Russia Khimki5997156
 
 
 
Spain Valencia7582 157
 
Spain Valencia8673159
 
 
 
Germany Alba Berlin5478 132
 
Germany Alba Berlin9196187
 
 
 
Italy Dinamo Sassari8393 176
 
Spain Valencia8479163
 
 
 
Russia Nizhny Novgorod7553 128
 
Russia Nizhny Novgorod7195166
 
 
 
Turkey Beşiktaş İntegral Forex8871 159
 
Russia Nizhny Novgorod7888166
 
 
 
Israel Hapoel Jerusalem8172 153
 
Israel Hapoel Jerusalem8781168
 
 
Germany ratiopharm Ulm8965 154
 

Finals[edit]

Game 1[edit]

1 May 2014
18:30
Valencia BC Spain 80–67 Russia UNICS
Scoring by quarter: 27–12, 22–15, 25–17, 6–23
Pts: Doellman 28
Rebs: Doellman 6
Asts: Lafayette 7
Pts: Veremeenko 19
Rebs: Eidson 11
Asts: Eidson, Zisis 4
Pabellón Fuente San Luis, Valencia
Attendance: 8,500
Referees: Sreten Radovic (CRO), Tolga Sahin (ITA), Olegs Latisevs (LVA)

Game 2[edit]

7 May 2014
17:00
UNICS Russia 73–85 Spain Valencia BC
Scoring by quarter: 4–16, 21–23, 32–32, 16–14
Pts: Goudelock 22
Rebs: Eidson, Kurbanov 8
Asts: Eidson 4
Pts: Doellman 26
Rebs: Sato 7
Asts: Lafayette 6
Basket Hall Arena, Kazan
Attendance: 7,000
Referees: Luigi Lamonica (ITA), Recep Ankarali (TUR), Elias Koromilas (GRE)


Eurocup 2014 Champions
Spain
Valencia BC
Third title

Individual statistics[edit]

Rating[edit]

Rank Name Team Games Rating PIR
1. Montenegro Vladimir Golubović Turkey Aykon TED Ankara 20 533 26.65
2. Uruguay Esteban Batista Turkey Pınar Karşıyaka 16 368 23.00
3. Venezuela Donta Smith Israel Maccabi Haifa 16 343 21.44
4. United States Errick McCollum Greece Panionios 16 339 21.19
5. United States Caleb Green Italy Dinamo Basket Sassari 18 374 20.78

Points[edit]

Rank Name Team Games Points PPG
1. United States Errick McCollum Greece Panionios 16 323 20.19
2. Montenegro Vladimir Golubović Turkey Aykon TED Ankara 20 386 19.30
3. United States Caleb Green Italy Dinamo Basket Sassari 18 347 19.28
4. United States Andrew Goudelock Russia UNICS 24 451 18.79
5. Turkey Bobby Dixon Turkey Pınar Karşıyaka 16 291 18.19

Rebounds[edit]

Rank Name Team Games Rebounds RPG
1. Montenegro Vladimir Golubović Turkey Aykon TED Ankara 20 202 10.10
2. United States Dijon Thompson Russia Nizhny Novgorod 15 123 8.20
3. Uruguay Esteban Batista Turkey Pınar Karşıyaka 16 130 8.13
4. United States Trent Plaisted Germany Ratiopharm Ulm 17 118 6.94
5. United States Marcus Lewis France BCM Gravelines 15 103 6.87

Assists[edit]

Rank Name Team Games Assists APG
1. Serbia Marko Marinović Serbia Radnički Kragujevac 16 137 8.56
2. United States Mike Green Russia BC Khimki 17 109 6.41
3. Italy Travis Diener Italy Dinamo Basket Sassari 14 83 5.93
4. North Macedonia Marques Green Italy Dinamo Basket Sassari 18 100 5.56
5. Latvia Kristaps Valters Turkey Aykon TED Ankara 19 105 5.53

Awards[edit]

MVP Weekly[edit]

Regular Season[edit]

Week Player Team PIR
1 Italy Pietro Aradori Italy FoxTown Cantu 36
2 Benin Mouphtaou Yarou Serbia Radnički Kragujevac 41
3 Venezuela Donta Smith Israel Maccabi Haifa 41
4 Liberia Joe Ragland Italy FoxTown Cantu 36
5 United States Mike Green Russia Khimki Moscow 34
6 Montenegro Vladimir Golubović Turkey Aykon TED Ankara 36
7 Finland Sasu Salin Slovenia Union Olimpija 32
8 United States T.J. Carter Greece Panionios 34
9 United States Jason Love Belgium Belfius Mons-Hainaut 34
10 United States Alando Tucker Bulgaria Lukoil Academic 43

Last 32[edit]

Week Player Team PIR
1 United States Omar Thomas Italy Dinamo Basket Sassari 30
2 United States Trenton Meacham France JSF Nanterre 33
3 Venezuela Donta Smith (2) Israel Maccabi Haifa 40
4 Uruguay Esteban Batista Turkey Pınar Karşıyaka 46
5 Montenegro Vladimir Golubović (2) Turkey Aykon TED Ankara 51
6 United States Caleb Green Italy Dinamo Basket Sassari 34

Eighthfinals[edit]

Week Player Team PIR
1 Lithuania Darjuš Lavrinovič Ukraine Budivelnyk Kyiv 38
2 Montenegro Vladimir Golubović (3) Turkey Aykon TED Ankara 38

Quarterfinals[edit]

Game Player Team PIR
1 Kosovo Justin Doellman Spain Valencia BC 34
2 United States Reggie Redding Germany Alba Berlin 40

Semifinals[edit]

Game Player Team PIR
1 Montenegro Bojan Dubljević Spain Valencia BC 31
2 Greece Nikos Zisis Russia UNICS 31

Finals[edit]

Game Player Team PIR
1 Kosovo Justin Doellman (2) Spain Valencia BC 35
2 Kosovo Justin Doellman (3) Spain Valencia BC 34

Eurocup MVP[edit]

Eurocup Finals MVP[edit]

All-Eurocup Teams[edit]

Position All-Eurocup First Team Club Team All-Eurocup Second Team Club Ref
PG
Serbia DeMarcus Nelson Serbia Crvena Zvezda Israel Yotam Halperin Israel Hapoel Jerusalem [13]
SG/SF
United States Andrew Goudelock Russia UNICS United States Reggie Redding Germany Alba Berlin
SG/SF
United States Dijon Thompson Russia Nizhny Novgorod United States Caleb Green Italy Dinamo Sassari
PF/C
Kosovo Justin Doellman Spain Valencia BC Montenegro Bojan Dubljević Spain Valencia BC
PF/C
Montenegro Vladimir Golubović Turkey Aykon TED Ankara Lithuania Darjuš Lavrinovič Ukraine Budivelnyk Kyiv

Coach of the Year[edit]

Rising Star[edit]

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ "Eurocup - Welcome to Eurocup". Eurocupbasketball.com. Retrieved 2014-05-16.
  2. ^ Eurocup changes format, expands to 48 teams for 2013-14 season; Eurocupbasketball.com, 14 June 2013
  3. ^ Teams announced for newly expanded 2013-14 Eurocup!; Eurocup Basketball website; 16 July 2013
  4. ^ Albatrosse gehen 2013/2014 im Eurocup an den Start Archived 2013-07-08 at Archive.today; Alba Berlin, 04 July 2013
  5. ^ Dragons erhalten Eurocup-Wildcard; Artland Dragons Quakenbrück, 05 July 2013
  6. ^ Telekom Baskets steigen in den Eurocup auf Archived 2013-11-01 at the Wayback Machine; Telekom Baskets Bonn, 05 July 2013
  7. ^ El Bilbao Basket disputará la Eurocup 2013-2014; Bilbao Basket, 14 June 2013
  8. ^ БК "Химик" участник основной сетки Eurocup Archived 2013-07-16 at the Wayback Machine; BC Khimik, 10 July 2013
  9. ^ "2013-14 Eurocup Regular Season draw set for Saturday, October 5 - Latest - Welcome to Eurocup". Eurocupbasketball.com. 2013-09-27. Retrieved 2014-05-16.
  10. ^ "2013-14 Eurocup regular season draw criteria and procedure - Latest - Welcome to Eurocup". Eurocupbasketball.com. 2013-10-05. Retrieved 2014-05-16.
  11. ^ 2013-14 Eurocup MVP: Andrew Goudelock, UNICS
  12. ^ Valencia's Doellman claims Eurocup Finals MVP trophy!
  13. ^ 2013-14 All-Eurocup First, Second teams named
  14. ^ 2013-14 Eurocup Coach of the Year: Andrea Trinchieri, UNICS
  15. ^ 2013-14 Eurocup Rising Star Trophy winner: Bojan Dubljevic, Valencia Basket