Alpine skiing at the 1998 Winter Paralympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Alpine skiing
at the VII Paralympic Winter Games
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
1994
2002
Former Paralympic symbol
(1996-2004)

Alpine skiing at the 1998 Winter Paralympics consisted of 54 events, 35 for men and 19 for women.

Medal table[edit]

Rank Nation Gold medal IPC 1994-2004.svg Silver medal IPC 1994-2004.svg Bronze medal IPC 1994-2004.svg Total
1  United States (USA) 13 8 11 32
2  Spain (ESP) 8 0 0 8
3  Switzerland (SUI) 7 4 4 15
4  Austria (AUT) 6 12 10 28
5  Germany (GER) 5 5 6 16
6  New Zealand (NZL) 4 1 1 6
7  Czech Republic (CZE) 3 3 1 7
8  Italy (ITA) 3 2 3 8
9  Japan (JPN) 2 2 1 5
10  Canada (CAN) 1 6 5 12
11  Australia (AUS) 1 0 1 2
12  Russia (RUS) 1 0 0 1
13  France (FRA) 0 6 4 10
14  Slovakia (SVK) 0 5 4 9
15  Sweden (SWE) 0 0 3 3
Total 54 54 54 162

Medal summary[edit]

The competition events were:

  • Downhill: men - women
  • Super-G: men - women
  • Giant slalom: men - women
  • Slalom: men - women

Each event had separate standing, sitting, or visually impaired classifications:

  • LW2 - standing: single leg amputation above the knee
  • LW 3 - standing: double leg amputation below the knee, mild cerebral palsy, or equivalent impairment
  • LW4 - standing: single leg amputation below the knee
  • LW5/7 - standing: double arm amputation
  • LW6/8 - standing: single arm amputation
  • LW9 - standing: amputation or equivalent impairment of one arm and one leg
  • LW10 - sitting: paraplegia with no or some upper abdominal function and no functional sitting balance
  • LW11 - sitting: paraplegia with fair functional sitting balance
  • B1 - visually impaired: no functional vision
  • B2 - visually impaired: up to ca 3-5% functional vision
  • B3 - visually impaired: under 10% functional vision

Men's events[edit]

Event Class Gold Silver Bronze
Downhill B1,3
details
Juan Carlos Molina
Guide:
 Spain
Gianmaria Dal Maistro
Guide:
 Italy
Bruno Oberhammer
Guide:
 Italy
B2
details
Gerhard Pscheider
Guide:
 Austria
Kurt Primus
Guide:
 Austria
Stefan Kopcik
Guide:
 Slovakia
LW1,3,5/7,9
details
James Patterson
 Australia
Mathew Butson
 New Zealand
Jozef Mistina
 Slovakia
LW2
details
Greg Mannino
 United States
Andreas Schmid
 Austria
Fritz Berger
 Switzerland
LW4
details
Hans Burn
 Switzerland
Hubert Mandl
 Austria
Robert Meusburger
 Austria
LW6/8
details
Rolf Heinzmann
 Switzerland
Markus Pfefferle
 Germany
Frank Pfortmueller
 Germany
LW10
details
Chris Waddell
 United States
Gustav Gross
 Germany
Ronny Persson
 Sweden
LW11
details
John Davis
 United States
Raynald Riu
 France
Daniel Wesley
 Canada
Super-G B1,3
details
Angelo Zanotti
Guide:
 Italy
Jean-Noel Arbez
Guide:
 France
Bruno Oberhammer
Guide:
 Italy
B2
details
Eric Villalon
Guide:
 Spain
Kurt Primus
Guide:
 Austria
Stefan Kopcik
Guide:
 Slovakia
LW1,3,5/7
details
Kevin O'Sullivan
 New Zealand
Jacob Rife
 United States
Jozef Mistina
 Slovakia
LW2
details
Greg Mannino
 United States
Michael Hipp
 Germany
Juerg Gadient
 Switzerland
LW4
details
Hubert Mandl
 Austria
Hans Burn
 Switzerland
Mark Ludbrook
 Canada
LW6/8
details
Rolf Heinzmann
 Switzerland
Markus Pfefferle
 Germany
Frank Pfortmueller
 Germany
LW9
details
Mathew Butson
 New Zealand
Arno Hirschbuehl
 Austria
George Sansonetis
 United States
LW10
details
Gustav Gross
 Germany
Chris Waddell
 United States
Martin Braxenthaler
 Germany
LW11
details
Daniel Wesley
 Canada
Stacy William Kohut
 Canada
Raynald Riu
 France
Giant slalom B1,3
details
Angelo Zanotti
Guide:
 Italy
Gianmaria Dal Maistro
Guide:
 Italy
Jean-Noel Arbez
Guide:
 France
B2
details
Eric Villalon
Guide:
 Spain
Stefan Kopcik
Guide:
 Slovakia
Gerhard Pscheider
Guide:
 Austria
LW1,3,5/7
details
Alexei Moshkine
 Russia
Jozef Mistina
 Slovakia
Gerd Schoenfelder
 Germany
LW2
details
Jason Lalla
 United States
Monte Meier
 United States
Greg Mannino
 United States
LW4
details
Hans Burn
 Switzerland
Michael Bruegger
 Switzerland
Steven Bayley
 New Zealand
LW6/8
details
Rolf Heinzmann
 Switzerland
Markus Pfefferle
 Germany
Wolfgang Moosbrugger
 Austria
LW9
details
Mathew Butson
 New Zealand
George Sansonetis
 United States
Gilles Place
 France
LW10
details
Gustav Gross
 Germany
Andreas Schiestl
 Austria
Reinhold Sager
 Austria
LW11
details
Klaus Salzmann
 Austria
Stacy William Kohut
 Canada
Karl Lotz
 Germany
Slalom B1,3
details
Bruno Oberhammer
Guide:
 Italy
Jean-Noel Arbez
Guide:
 France
Gianmaria Dal Maistro
Guide:
 Italy
B2
details
Eric Villalon
Guide:
 Spain
Stefan Kopcik
Guide:
 Slovakia
Kurt Primus
Guide:
 Austria
LW1,3,5/7
details
Gerd Schoenfelder
 Germany
Jozef Mistina
 Slovakia
Jacob Rife
 United States
LW2
details
Monte Meier
 United States
Fritz Berger
 Switzerland
Juerg Gadient
 Switzerland
LW4
details
Hans Burn
 Switzerland
Hubert Mandl
 Austria
James Lagerstrom
 United States
LW6/8
details
Rolf Heinzmann
 Switzerland
Robert Durcan
 Slovakia
Markus Pfefferle
 Germany
LW9
details
Mathew Butson
 New Zealand
Arno Hirschbuehl
 Austria
James Patterson
 Australia
LW10
details
Masahiro Shitaka
 Japan
Chris Waddell
 United States
Reinhold Sager
 Austria
LW11
details
Juergen Egle
 Austria
Stacy William Kohut
 Canada
Hans Joerg Arnold
 Switzerland

Women's events[edit]

Event Class Gold Silver Bronze
Downhill B1-3
details
Magda Amo
Guide: Ana Casas
 Spain
Katerina Tepla
Guide: Pavel Teply
 Czech Republic
Pascale Casanova
Guide: Mikael Genin
 France
LW2
details
Sarah Billmeier
 United States
Nicola Lechner
 Austria
Maggie Behle
 United States
LW3,4,6/8
details
Jennifer Kelchner
 United States
Mary Riddell
 United States
Nadja Obrist
 Austria
LW10-11
details
Kuniko Obinata
 Japan
Sarah Will
 United States
Cecilia Paulson
 Sweden
Super-G B1,3
details
Katerina Tepla
Guide: Pavel Teply
 Czech Republic
Marilyn Winder
Guide: Dale Winder
 Canada
Sabina Rogie
Guide: Michal Karasek
 Czech Republic
B2
details
Magda Amo
Guide: Ana Casas
 Spain
Pascale Casanova
Guide: Mikael Genin
 France
Elisabeth Dos-Kellner
Guide: Susanne Wastian
 Austria
LW2
details
Danja Haslacher
 Austria
Sarah Billmeier
 United States
Nicola Lechner
 Austria
LW3,4,5/7,6/8
details
Reinhild Moeller
 Germany
Karolina Wisniewska
 Canada
Mary Riddell
 United States
LW10-11
details
Sarah Will
 United States
Kuniko Obinata
 Japan
Cecilia Paulson
 Sweden
Giant slalom B1,3
details
Katerina Tepla
Guide: Pavel Teply
 Czech Republic
Sabina Rogie
Guide: Michal Karasek
 Czech Republic
Marilyn Winder
Guide: Dale Winder
 Canada
B2
details
Magda Amo
Guide: Ana Casas
 Spain
Pascale Casanova
Guide: Mikael Genin
 France
Elisabeth Dos-Kellner
Guide: Susanne Wastian
 Austria
LW2
details
Danja Haslacher
 Austria
Nicola Lechner
 Austria
Sarah Billmeier
 United States
LW3,4,5/7,6/8
details
Mary Riddell
 United States
Karolina Wisniewska
 Canada
Ramona Hoh
 Canada
LW10-11
details
Sarah Will
 United States
Vreni Stoeckli
 Switzerland
Kuniko Obinata
 Japan
Slalom B1,3
details
Katerina Tepla
Guide: Pavel Teply
 Czech Republic
Sabina Rogie
Guide: Michal Karasek
 Czech Republic
Marilyn Winder
Guide: Dale Winder
 Canada
B2
details
Magda Amo
Guide: Ana Casas
 Spain
Pascale Casanova
Guide: Mikael Genin
 France
Theresa Fancher
Guide: Jon-Pierre Wolfenden
 United States
LW2
details
Sarah Billmeier
 United States
Nicola Lechner
 Austria
Maggie Behle
 United States
LW3,4,5/7,6/8
details
Reinhild Moeller
 Germany
Nadja Obrist
 Austria
Mary Riddell
 United States
LW10-11
details
Sarah Will
 United States
Tatsuko Aoki
 Japan
Muffy Davis
 United States

See also[edit]

References[edit]

  • "1998 Nagano - Alpine skiing". International Paralympic Committee (IPC). 2008. Retrieved 2008-10-23.