Alpine skiing at the 2014 Winter Paralympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

Alpine skiing
at the XI Paralympic Winter Games
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
VenueRosa Khutor Alpine Resort, Krasnaya Polyana, Russia
Dates8–16 March 2014
2010
2018

Alpine skiing at the 2014 Winter Paralympics was held at the Rosa Khutor Alpine Resort near Krasnaya Polyana, Russia. The thirty-two events occurred on 8–16 March 2014.[1]

Events[edit]

Rosa Khutor Alpine Resort, the venue for Alpine Skiing
Finish area

Snowboarding made its Paralympic debut with the addition of men's and women's standing snowboard cross events to the alpine skiing program.

The competition events are:

Competition schedule[edit]

The following is the competition schedule for all thirty-two events.[2]

All times are (UTC+4).

Date Time Event
8 March 10:00 Women's downhill
10:50 Men's downhill
9 March 10:00 Men's Super-G
10 March 10:00 Women's Super-G
11 March 9:30 Women's super combined
10:25 Men's super combined
15:30 Women's super combined
16:10 Men's super combined
12 March off
13 March 16:00 Men's slalom
19:00 Men's slalom
14 March 10:00 Men's snowboard cross
Women's snowboard cross
16:00 Women's slalom
19:00 Women's slalom
15 March 9:30 Men's giant slalom
13:00 Men's giant slalom
16 March 9:30 Women's giant slalom
13:00 Women's giant slalom

Medal summary[edit]

Medal table[edit]

  *   Host nation (Russia)

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Russia (RUS)*66416
2 Germany (GER)64111
3 France (FRA)53210
4 Slovakia (SVK)3227
5 Japan (JPN)3115
6 Austria (AUT)25411
7 Canada (CAN)2158
8 United States (USA)15814
9 Great Britain (GBR)1315
10 Spain (ESP)1113
11 Netherlands (NED)1001
 Switzerland (SUI)1001
13 New Zealand (NZL)0101
14 Australia (AUS)0022
Totals (14 nations)32323195

Women's events[edit]

Event Class Gold Silver Bronze
Downhill
details
visually
impaired
Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
 Slovakia
1:31.55 Jade Etherington
Guide: Caroline Powell
 Great Britain
1:34.28 Aleksandra Frantceva
Guide: Pavel Zabotin
 Russia
1:35.78
sitting Anna Schaffelhuber
 Germany
1:35.55 Alana Nichols
 United States
1:35.69 Laurie Stephens
 United States
1:36.94
standing Marie Bochet
 France
1:30.72 Inga Medvedeva
 Russia
1:32.19 Allison Jones
 United States
1:34.09
Super-G
details
visually
impaired
Kelly Gallagher
Guide: Charlotte Evans
 Great Britain
1:28.72 Aleksandra Frantceva
Guide: Pavel Zabotin
 Russia
1:28.94 Jade Etherington
Guide: Caroline Powell
 Great Britain
1:29.76
sitting Anna Schaffelhuber
 Germany
1:29.11 Claudia Loesch
 Austria
1:31.20 Laurie Stephens
 United States
1:32.09
standing Marie Bochet
 France
1:24.20 Solène Jambaqué
 France
1:26.20 Stephanie Jallen
 United States
1:30.14
Giant slalom
details
visually
impaired
Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
 Slovakia
2:48.63 Aleksandra Frantceva
Guide: Pavel Zabotin
 Russia
2:54.91 Jessica Gallagher
Guide: Christian Geiger
 Australia
3:02.11
sitting Anna Schaffelhuber
 Germany
2:51.26 Claudia Loesch
 Austria
2:55.91 Anna-Lena Forster
 Germany
2:59.33
standing Marie Bochet
 France
2:38.84 Andrea Rothfuss
 Germany
2:39.70 Solène Jambaqué
 France
2:46.81
Slalom
details
visually
impaired
Aleksandra Frantceva
Guide: Pavel Zabotin
 Russia
2:01.24 Jade Etherington
Guide: Caroline Powell
 Great Britain
2:01.89 Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
 Slovakia
2:02.94
sitting Anna Schaffelhuber
 Germany
2:09.93 Anna-Lena Forster
 Germany
2:14.35 Kimberly Joines
 Canada
2:15.16
standing Andrea Rothfuss
 Germany
1:59.85 Inga Medvedeva
 Russia
2:06.70 Petra Smaržová
 Slovakia
2:06.91
Super combined
details
visually
impaired
Aleksandra Frantceva
Guide: Pavel Zabotin
 Russia
2:27.75 Jade Etherington
Guide: Caroline Powell
 Great Britain
2:28.38 Danelle Umstead
Guide: Robert Umstead
 United States
2:42.09
sitting Anna Schaffelhuber
 Germany
2:33.30 Anna-Lena Forster
 Germany
2:38.96 Not awarded
standing Marie Bochet
 France
2:18.39 Andrea Rothfuss
 Germany
2:22.74 Stephanie Jallen
 United States
2:23.13
Snowboard cross
details
standing Bibian Mentel-Spee
 Netherlands
1:57.43 Cécile Hernandez-Cervellon
 France
2:07.31 Amy Purdy
 United States
2:14.29

Men's events[edit]

Event Class Gold Silver Bronze
Downhill
details
visually
impaired
Jon Santacana Maiztegui
Guide: Miguel Galindo Garces
 Spain
1:21.76 Miroslav Haraus
Guide: Maros Hudik
 Slovakia
1:22.01 Mac Marcoux
Guide: Robin Femy
 Canada
1:23.02
sitting Akira Kano
 Japan
1:23.80 Josh Dueck
 Canada
1:24.19 Takeshi Suzuki
 Japan
1:24.75
standing Markus Salcher
 Austria
1:24.35 Alexey Bugaev
 Russia
1:24.41 Vincent Gauthier-Manuel
 France
1:25.30
Super-G
details
visually
impaired
Jakub Krako
Guide: Martin Motyka
 Slovakia
1:20.58 Mark Bathum
Guide: Cade Yamamoto
 United States
1:20.71 Mac Marcoux
Guide: Robin Femy
 Canada
1:20.77
sitting Akira Kano
 Japan
1:19.51 Taiki Morii
 Japan
1:21.60 Caleb Brousseau
 Canada
1:22.05
standing Markus Salcher
 Austria
1:20.92 Matthias Lanzinger
 Austria
1:21.33 Alexey Bugaev
 Russia
1:22.30
Giant slalom
details
visually
impaired
Mac Marcoux
Guide: Robin Femy
 Canada
2:29.62 Jakub Krako
Guide: Martin Motyka
 Slovakia
2:31.66 Valerii Redkozubov
Guide:Evgeni Geroev
 Russia
2:33.57
sitting Christoph Kunz
 Switzerland
2:32.73 Corey Peters
 New Zealand
2:33.20 Roman Rabl
 Austria
2:33.31
standing Vincent Gauthier-Manuel
 France
2:25.87 Alexey Bugaev
 Russia
2:27.87 Markus Salcher
 Austria
2:28.14
Slalom
details
visually
impaired
Valerii Redkozubov
Guide:Evgeni Geroev
 Russia
1:43.21 Yon Santacana Maiztegui
Guide:Miguel Galindo Garces
 Spain
1:46.82 Chris Williamson
Guide:Nick Brush
 Canada
1:48.61
sitting Takeshi Suzuki
 Japan
1:53.78 Philipp Bonadimann
 Austria
1:56.46 Roman Rabl
 Austria
1:56.64
standing Alexey Bugaev
 Russia
1:38.97 Vincent Gauthier-Manuel
 France
1:40.24 Alexander Alyabyev
 Russia
1:40.74
Super combined
details
visually
impaired
Valerii Redkozubov
Guide:Evgeni Geroev
 Russia
2:15.87 Mark Bathum
Guide:Cade Yamamoto
 United States
2:17.38 Gabriel Juan Gorce Yepes
Guide:Josep Arnau Ferrer Ventura
 Spain
2:20.36
sitting Josh Dueck
 Canada
2:18.20 Heath Calhoun
 United States
2:19.09 Roman Rabl
 Austria
2:20.20
standing Alexey Bugaev
 Russia
2:09.72 Matthias Lanzinger
 Austria
2:10.82 Toby Kane
 Australia
2:14.14
Snowboard cross
details
standing Evan Strong
 United States
1:43.61 Michael Shea
 United States
1:44.18 Keith Gabel
 United States
1:47.10

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ "Alpine Skiing: Schedule and results". Sochi 2014 Olympic and Paralympic Organizing Committee. 2014. Retrieved 6 February 2014.
  2. ^ "Alpine Skiing: Schedule and results". Sochi 2014 Olympic and Paralympic Organizing Committee. 2014. Retrieved 6 February 2014.