Finnmarksløpet

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Finnmarksløpet 2006

Finnmarksløpet is the world's northernmost sled dog race. It is also Europe's longest sled dog race.[1] The race starts on Saturday of the 10th week of the year and goes across Finnmark in Norway. The race was first run in 1981.


Open Class[edit]

Daily stages, totaling 1100 km

Winners[edit]

Year Winning Time Winner Home town
2019 6 days 18 hours 38 min Thomas Wærner Torpa
2018 7 days 2 hours 47 min Petter Karlsson Slussfors
2017 6 days 9 hours 8 min Petter Jahnsen Tufsingdalen
2016 6 days 00 hours 3 min Petter Karlsson Slussfors, Sweden
2015 6 days 03 hours 21 min Sigrid Ekran Lomsjødalen
2014 5 days 19 hours 16 min Sigrid Ekran Lomsjødalen
2013 5 days 19 hours 55 min Thomas Wærner Torpa
2012 6 days 01 hours 40 min Inger-Marie Haaland Fagerheim Fjellstugu
2011 5 days 09 hours 25 min Roger Dahl Alta
2010 5 days 09 hours 15 min Ralph Johannesen Fagerheim Fjellstugu
2009 5 days 06 hours 50 min Inger-Marie Haaland Fagerheim Fjellstugu
2008 6 days 02 hours 35 min Harald Tunheim Alta
2007 5 days 20 hours 49 min Tore Bergby Luksefjell
2006 5 days 18 hours 18 min Harald Tunheim Alta
2005 5 days 23 hours 52 min Roger Dahl Alta
2004 6 days 10 hours 24 min Bjørnar Andersen Oslo
2003 6 days 3 hours 32 min Rune Johansen Alta
2002 5 days 5 hours 8 min Rune Johansen Alta
2001 4 days 20 hours 32 min Robert Sørlie Hurdal
2000 4 days 19 hours 37 min Kjetil Backen Porsgrunn
1999 5 days 4 hours 38 min Robert Sørlie Hakadal
1998 4 days 13 hours 4 min Harald Tunheim Alta
1997 5 days 3 hours 8 min Harald Tunheim Alta
1996 4 days 14 hours 57 min Harald Tunheim Alta
1995 5 days 13 hours 28 min Robert Sørlie Hakadal
1994 5 days 12 hours 17 min Sven Engholm Karasjok
1993 5 days 13 hours 21 min Sven Engholm Karasjok
1992 5 days 12 hours 5 min Roger Dahl Alta
1991 4 days 21 hours 57 min Sven Engholm Karasjok
1990 4 days 14 hours 33 min Sven Engholm Karasjok
1989 ? Stein Håvard Fjestad Stange
1988 ? Sven Engholm Karasjok
1987 ? Karl Petter Beldo Alta
1986 ? Stein Håvard Fjestad Stange
1985 ? Sven Engholm Karasjok
1984 ? Sven Engholm Karasjok
1983 ? Sven Engholm Karasjok
1982 ? Sven Engholm Karasjok
1981 ? Sven Engholm Karasjok

Limited Class[edit]

Daily stages, totalling 478 km

  • Stage 1: Alta – Jotka, 50 km
  • Stage 2: Jotka – Jergul, 78 km
  • Stage 3: Jergul – Karasjok, 67 km
  • Stage 4: Karasjok - Levajok, 85 km
  • Stage 5: Levajok – Skoganvarre, 90 km
  • Stage 6: Skoganvarre – Jotka, 58 km
  • Stage 7: Jotka – Alta 50 km

Winners[edit]

Year Winning Time Winner Home town
2015 2 days 4 hours 1 min Elisabeth Edland Nannestad
2014 2 days 3 hours 51 min Ronny Wingren Socklot
2013 2 days 3 hours 12 min Milos Gonda Spisska Nova Ves
2012 2 days 3 hours 59 min Katy Meier Slagnäs, Sweden
2011 2 days 2 hours 59 min Elisabeth Edland Nannestad
2010 2 days 2 hours 41 min Ole Wingren Nykarleby
2009 2 days 3 hours 40 min Arnt Ola Skjerve Rennebu
2008 2 days 11 hours 27 min Jan Vidar Dahle Båtsfjord
2007 2 days 7 hours 36 min Elisabeth Edland Nannestad
2006 2 days 9 hours 3 min Erle Frantzen Ulnes
2005 2 days 5 hours 26 min Hilde Askildt Geilo
2004 2 days 3 hours 46 min Stein Are Harder Elvenes
2003 2 days 3 hours 57 min Dag Torulf Olsen Hammerfest
2002 2 days 11 hours 26 min Markus Kyrre Leistad Alta
2001 2 days 13 hours 37 min Dag Torulf Olsen Hammerfest
2000 2 days 13 hours 49 min Abner Hykkerud Alta
1999 No race held - -
1998 No race held - -
1997 3 days 13 hours 50 min Abner Hykkerud Alta
1996 3 days 2 hours 1 min Rune Johansen Alta
1995 3 days 11 hours 10 min Eirik Nilsen Alta
1994 3 days 11 hours 42 min Karl Petter Beldo Alta
1993 4 days 5 hours 40 min Eirik Nilsen Alta
1992 1 day 20 hours 36 min Eirik Nilsen Alta
1991 6 days 1 time 12 min Jan Arne Jakobsen Lakselv
1990 4 days 17hours 26 min Torgeir Øren Røros
1989 ? Egil Olli Karasjok
1988 ? Arne Oddvar Nilsen Alta
1987 ? Arne Oddvar Nilsen Alta
1986 ? Sven Engholm Karasjok
1985 ? Arne Oddvar Nilsen Alta

Junior Class[edit]

Daily stages, totalling 205 km

  • Stage 1: Alta – Jotka, 50 km
  • Stage 2: Jotka – Suossjavre, 55 km
  • Stage 3: Suossjavre – Jotka, 50 km
  • Stage 4: Jotka – Alta 50 km

Winners[edit]

Year Winning Time Winner Home town
2015 1 day 0 hours 58 min Anette Børve Hernes Eidfjord
2014 1 day 3 hours 6 min Erik Loftsgård Øygardsgrend

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ "Finnmarksløpet - Europas longest dog-sled race - 1200km of extreme". www.finnmarkslopet.no (in Norwegian Bokmål). Retrieved 2018-11-06.

External links[edit]