List of Nordic Academy Award winners and nominees

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

This is a list of Academy Award winners and nominees from Nordic countries: Denmark, Finland, Iceland, Norway, and Sweden. This list is current as of the 91st Academy Awards.

Acting[edit]

Actor in a Leading Role[edit]

Actor
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1987 Max von Sydow Sweden/France Pelle the Conqueror (Pelle erobreren) Nominated

Actress in a Leading Role[edit]

Actress
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1929-1930 Greta Garbo Sweden Anna Christie Nominated
Romance Nominated
1936 Camille Nominated
1939 Ninotchka Nominated
1942 Ingrid Bergman For Whom the Bell Tolls Nominated
1944 Gaslight Won
1945 The Bells of St. Mary's Nominated
1948 Joan of Arc Nominated
1956 Anastasia Won
1971 Liv Ullmann Norway The Emigrants (Utvandrarna) Nominated Ullman is a Norwegian actress who was born in Japan
1975 Ann-Margret Sweden Tommy Nominated
1976 Liv Ullmann Norway Face to Face (Ansikte mot ansikte) Nominated
1978 Ingrid Bergman Sweden Autumn Sonata (Höstsonaten) Nominated

Actor in a Supporting Role[edit]

Supporting Actor
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
2011 Max von Sydow Sweden/France Extremely Loud and Incredibly Close Nominated

Actress in a Supporting Role[edit]

Supporting Actress
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1971 Ann-Margret Sweden Carnal Knowledge Nominated
1974 Ingrid Bergman Murder on the Orient Express Won
1989 Lena Olin Enemies: A Love Story Nominated
2015 Alicia Vikander The Danish Girl Won

Production Design[edit]

Production Design
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1931 Max Rée Denmark Cimarron Won
1955 Tambi Larsen The Rose Tattoo Won Shared with Hal Pereira, Sam Comer and Arthur Krams
1963 Hud Nominated Shared with Hal Pereira, Sam Comer and Robert R. Benton
1965 The Spy Who Came in from the Cold Nominated Shared with Hal Pereira, Ted Marshall and Josie MacAvin
1970 The Molly MaGuires Nominated Shared with Darrell Silvera
1981 Heaven's Gate Nominated Shared with James L. Berkey
1982 Anna Asp
Susanne Lingheim
Sweden Fanny and Alexander (Fanny och Alexander) Won

Cinematography[edit]

Cinematography
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1972 Sven Nykvist Sweden Cries and Whispers (Viskningar och rop) Won
1982 Fanny and Alexander (Fanny och Alexander) Won
1988 The Unbearable Lightness of Being Nominated
1989 Mikael Salomon Denmark The Abyss Nominated
2016 Linus Sandgren Sweden La La Land Won
2017 Hoyte van Hoytema Netherlands/Sweden Dunkirk Nominated Hoytema is a Dutch-Swedish cinematographer
Dan Laustsen Denmark The Shape of Water Nominated

Costume Design[edit]

Costume Design
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1960 Marik Vos-Lundh Russia/Sweden The Virgin Spring (Jungfrukällan) Nominated Vos-Lundh is a Russian-born Swedish costume designer
1972 Cries and Whispers (Viskningar och rop) Nominated
1975 Ulla-Britt Söderlund Sweden Barry Lyndon Won Nominated with Milena Canonero
Karin Erskine
Henny Noremark
The Magic Flute (Trollflöjten) Nominated
1982 Marik Vos-Lundh Russia/Sweden Fanny and Alexander (Fanny och Alexander) Won

Makeup and Hairstyling[edit]

Makeup and Hairstyling
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
2014 Love Larson
Eva Von Bahr
Sweden The Hundred-Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared Nominated
2015 A Man Called Ove Nominated
2018 Göran Lundström
Pamela Goldammer
Border Nominated

Visual Effects[edit]

Visual Effects
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1991 Mikael Salomon Denmark Backdraft Nominated

Director[edit]

Director
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1972 Jan Troell Sweden The Emigrants (Utvandrarna) Nominated
1973 Ingmar Bergman Cries and Whispers (Viskningar och rop) Nominated
1976 Face to Face (Ansikte mot ansikte) Nominated
1983 Fanny and Alexander (Fanny och Alexander) Nominated
1987 Lasse Hallström My Life as a Dog (Mitt liv som hund) Nominated
1999 The Cider House Rules Nominated
2014 Morten Tyldum Norway The Imitation Game Nominated

Foreign Language Film[edit]

This list focuses on films from Nordic countries that won or were nominated for the foreign language film award.

Foreign Language Film
Year Film Country Director Status Milestone/Notes
1956 Qivitoq Denmark Erik Balling Nominated
1957 Nine Lives Norway Arne Skouen Nominated
1959 Paw Denmark Astrid Henning-Jensen Nominated
1960 The Virgin Spring Sweden Ingmar Bergman Won
1961 Harry and the Butler Denmark Bent Christensen Nominated
Through a Glass Darkly Sweden Ingmar Bergman Won
1964 Raven's End Bo Widerberg Nominated
1965 Dear John Lars-Magnus Lindgren Nominated
1969 Ådalen '31 Bo Widerberg Nominated
1971 The Emigrants Jan Troell Nominated
1972 The New Land Nominated
1982 The Flight of the Eagle Nominated
1983 Fanny and Alexander Ingmar Bergman Won
1987 Babette's Feast Denmark Gabriel Axel Won
Pathfinder Norway Nils Gaup Nominated
1988 Pelle the Conqueror Denmark Bille August Won
1989 Waltzing Regitze Kaspar Rostrup Nominated
1991 Children of Nature Iceland Friðrik Þór Friðriksson Nominated
The Ox Sweden Sven Nykvist Nominated
1995 All Things Fair Bo Widerberg Nominated
1996 The Other Side of Sunday Norway Berit Nesheim Nominated
1999 Under the Sun Sweden Colin Nutley Nominated
2001 Elling Norway Petter Næss Nominated
2002 The Man Without a Past Finland Aki Kaurismäki Nominated
2003 Evil Sweden Mikael Håfström Nominated
2004 As It Is in Heaven Kay Pollak Nominated
2006 After the Wedding Denmark Susanne Bier Nominated
2011 In a Better World Won
2012 Kon-Tiki Norway Joachim Rønning and Espen Sandberg Nominated
A Royal Affair Denmark Nikolaj Arcel Nominated
2013 The Hunt Thomas Vinterberg Nominated
2015 A War Tobias Lindholm Nominated
2016 Land of Mine Martin Zandvliet Nominated
A Man Called Ove Sweden Hannes Holm Nominated
2017 The Square Ruben Östlund Nominated

Animated Short[edit]

This list focuses on Nordic films that won or were nominated for the animated, short film award.

Animated Short
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1999 Torill Kove Norway/Canada My Grandmother Ironed the King's Shirts Nominated Kove is a Norwegian-born Canadian film director and animator
2006 The Danish Poet Won

Live Action Short[edit]

This list focuses on Nordic films that won or were nominated for the live action, short film award.

Live Action Short
Year Film Country Director and Producer Status Milestone/Notes
1997 Ernst & Lyset Denmark Anders Thomas Jensen
Kim Magnusson
Nominated
1998 Wolfgang Nominated
2000 Election Night Won
2003 Der Er En Yndig Mand Martin Strange-Hansen Won
2006 The Last Farm Iceland Rúnar Rúnarsson Nominated
2007 Helmer & Son Denmark Søren Pilmark
Kim Magnusson
Nominated
2008 At Night Christian E. Christiansen
Louise Vesth
Nominated
2009 The Pig Tivi Magnusson
Dorte Høgh
Nominated
2010 The New Tenants Joachim Back
Tivi Magnusson
Won
Instead of Abracadabra Sweden Patrik Eklund
Mathias Fjellström
Nominated
2011 Tuba Atlantic Norway Hallvar Witzø Nominated Nomination was rescinded after it was revealed the short had aired on television prior to its theatrical release.
2013 Pitääkö mun kaikki hoitaa? Finland Selma Vilhunen
Kirsikka Saari
Nominated
Helium Denmark Anders Walter
Kim Magnusson
Won
2016 Silent Nights Nominated

Documentary[edit]

This list focuses on Nordic films that won or were nominated for the Best Documentary award.

Documentary
Year Film Country Director/Recipient Status Milestone/Notes
1951 Kon Tiki Norway Olle Nordemar Won Producer/Editor. (Norwegian film, Swedish Recipient.)
1971 Ra Thor Heyerdahl and Lennart Ehrenborg Nominated
2009 Burma VJ Denmark Anders Østergaard and Lise Lense-Møller Nominated
2012 Searching for Sugar Man Sweden Malik Bendjelloul Won Nominated with producer Simon Chinn
2013 The Act of Killing Denmark Signe Byrge Sørensen Nominated Producer; nominated with director Joshua Oppenheimer
2015 The Look of Silence Nominated
2017 Last Men in Aleppo Søren Steen Jespersen Nominated Producer, nominated with director Feres Fayyad and producer Kareem Abeed

Music[edit]

Original Song[edit]

Original Song
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
2000 Björk
Lars von Trier
Sjón
Iceland
Denmark
Iceland
Dancer in the Dark
"I've Seen it All"
Nominated
2016 Max Martin
Shellback
Sweden Trolls
"Can't Stop the Feeling!"
Nominated Shared with Justin Timberlake

Original Score[edit]

Original Score
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
2014 Jóhann Jóhannsson Iceland The Theory of Everything Nominated
2015 Sicario Nominated
2018 Ludwig Göransson Sweden Black Panther Won

Best Picture[edit]

Best Picture
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1972 Bengt Forslund Sweden The Emigrants (Utvandrarna) Nominated
1973 Ingmar Bergman Cries and Whispers (Viskningar och rop) Nominated

Writing[edit]

Adapted Screenplay[edit]

Adapted Screenplay
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1972 Bengt Forslund
Jan Troell
Sweden The Emigrants (Utvandrarna) Nominated
1987 Per Berglund
Brasse Brännström
Lasse Hallström
Reidar Jönsson
My Life as a Dog (Mitt liv som hund) Nominated
2007 Hawk Otsby Norway Children of Men Nominated Otsby was born in India, but grew up in Norway.
Shared with Alfonso Cuarón, David Arata, Timothy J. Sexton, and Mark Fergus.

Original Screenplay[edit]

Original Screenplay
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1959 Ingmar Bergman Sweden Wild Strawberries (Smultronstället) Nominated
1962 Through a Glass Darkly (Såsom i en spegel) Nominated
1973 Cries and Whispers (Viskningar och rop) Nominated
1978 Autumn Sonata (Höstsonaten) Nominated
1983 Fanny and Alexander (Fanny och Alexander) Nominated

Sound[edit]

Sound Editing[edit]

Sound Editing
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1995 Per Hallberg Sweden Braveheart Won Nominated with Lon Bender
1997 Face/Off Nominated Nominated with Mark Stoeckinger
2004 Paul N. J. Ottosson Spider-Man 2 Nominated
2007 Per Hallberg The Bourne Ultimatum Won Nominated with Karen Baker Landers
2009 Paul N. J. Ottosson The Hurt Locker Won
2012 Zero Dark Thirty Won (Tied)
Per Hallberg Skyfall Won (Tied) Nominated with Karen Baker Landers

Sound Mixing[edit]

Sound Mixing
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
2009 Paul N. J. Ottosson Sweden The Hurt Locker Won Nominated with Ray Beckett
2011 Bo Persson The Girl with the Dragon Tattoo Nominated Nominated with David Parker, Michael Semanick and Ren Klyce

Special Categories[edit]

Irving G. Thalberg Memorial Award[edit]

This list focuses on recipients of Irving G. Thalberg Memorial Award.

Irving G. Thalberg Memorial Award
Year Name Country Awarded Status Milestone/Notes
1971 Ingmar Bergman Sweden 43rd Academy awards Won

Academy Honorary Award[edit]

This list focuses on recipients of the Academy Honorary Award.

Academy Honorary Award
Year Name Country Award Status Milestone/Notes
1954 Greta Garbo Sweden Statuette Won "for her unforgettable screen performances.”