Prix Benois de la Danse

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

The Benois de la Danse is one of the most prestigious ballet competitions. Founded by the International Dance Association in Moscow in 1991, it takes place each year on or around April 29 and is jury-based in its judging. The members of this jury change every year and consists of only top ballet personages.

Statuettes are given to the winners in the categories of lifelong achievement, ballerina, danseur, choreographer, composer and designer.

The Benois de la Danse earns a cash prize of $1,000,000, as well as exceptional events occurring during the previous year on stages around the world. These include dancing roles of all kinds as well as choreographic accomplishments.

History[edit]

The idea for the Benois de la Danse was initiated in Moscow and the founders succeeded in obtaining the patronage of UNESCO in the autumn of 1992. Its scheduling at the end of April is meant to coincide with the birthday of the great Alexandre Benois (1870–1960) for whom it is named.

French sculptor Igor Ustinov designed the statuette of the Benois de la Danse award in 1992. He is the son of the famous actor Peter Ustinov, a great-nephew of Alexandre Benois.

Goals of competition[edit]

  • To give the Benois audience the best performances of the works that have been entered, regardless of whom they were created by.
  • To bring the best representatives of different dance styles and schools together.
  • To support veterans of ballet financially, with funds from the gala concerts

Members of the Benois de la Danse jury have included[edit]

Laureates of the prize[1][edit]

Composers[edit]

Designers[edit]

Prix "Benois-Moscow Massine-Positano"[edit]

For High Artistry in Partnership[edit]

Lifetime achievement[edit]

Name (Nationality) Year Country Company Training
Alicia Alonso 2000  Cuba National Ballet of Cuba
(after New York City Ballet)
Sociedad Pro-Arte Musical
Rudi van Dantzig 2002  Netherlands Dutch National Ballet Anna Sybranda, Sonia Gaskell
William Forsythe (United States) 2002  Germany Stuttgart Ballet Joffrey Ballet School
Mikhail Baryshnikov (Latvia) 2003  United States American Ballet Theatre
(after Mariinsky Ballet)
Vaganova Academy
Maurice Bejart 2003  France Béjart Ballet Lausanne Paris Opera Ballet School
Marina Semenova 2003  Russia Bolshoi Ballet
(after Mariinsky Ballet)
Vaganova Academy
Trisha Brown 2005  United States Trisha Brown Dance Company Mills College
Hans van Manen 2005  Netherlands Dutch National Ballet Sonia Gaskell, Françoise Adret
Mats Ek 2006  Sweden Cullberg Ballet
Laurent Hilaire[2] 2007  France Paris Opera Ballet Paris Opera Ballet School
Fernando Alonso 2008  Cuba National Ballet of Cuba
(after New York City Ballet)
Peter Farmer 2010  United Kingdom
Ohad Naharin 2010  Israel Batsheva Dance Company Batsheva Dance Company, Juilliard School & School of American Ballet
Toer van Schayk 2011  Netherlands Dutch National Ballet Irail Gadescov, Sonia Gaskell
Pierre Lacotte 2012  France Paris Opera Ballet Paris Opera Ballet School
John Neumeier (United States) 2013  Germany Hamburg Ballet
(after Frankfurt Ballet & Stuttgart Ballet)
Vera Volkova, Royal Ballet School
Brigitte Lefèvre 2014  France Paris Opera Ballet Paris Opera Ballet School
Sylvie Guillem 2015  United Kingdom Royal Ballet Paris Opera Ballet School
John Neumeier (United States) 2016  Germany Hamburg Ballet Vera Volkova, Royal Ballet School
Edward Watson 2016  United Kingdom Royal Ballet Royal Ballet School
Marcia Haydée 2017  Brazil Ballet de Santiago Royal Ballet School, Grand Ballet du Marquis de Cuevas (Monaco)
Natalia Makarova 2018  Russia Mariinsky Ballet Vaganova Academy

Ballerinas[edit]

Name (Nationality) Year Country Company Training
Nadezhda Gracheva 1992  Russia Bolshoi Ballet Kazakh Ballet School, Moscow State College of Choreography
Isabelle Guérin 1993  France Paris Opera Ballet Paris Opera Ballet School
Sylvie Guillem 1994  United Kingdom Royal ballet Paris Opera Ballet School
Galina Stepanenko 1995  Russia Bolshoi Ballet Bolshoi Ballet Academy
Dominique Khalfouni 1995  France Ballet National de Marseille
(after Paris Opera Ballet)
Paris Opera Ballet School
Diana Vishneva 1996  Russia Mariinsky Ballet
Yulia Makhalina 1998  Russia Mariinsky Ballet Vaganova Academy
Ulyana Lopatkina 1997  Russia Mariinsky Ballet Vaganova Academy
Marie-Claude Pietragalla 1998  France Paris Opera Ballet Paris Opera Ballet School
Élisabeth Platel 1999  France Paris Opera Ballet Paris Opera Ballet School
Sue Jin Kang (South Korea) 1999  Germany Stuttgart Ballet Académie de Danse Classique in Monte Carlo
Julie Kent 2000  United States American Ballet Theatre Academy of the Maryland Youth Ballet, School of American Ballet
Alessandra Ferri 2000  Italy La Scala Theatre Ballet
(after Royal Ballet & American Ballet Theatre)
La Scala Theatre Ballet School
Aurélie Dupont 2002  France Paris Opera Ballet Paris Opera Ballet School
Anastasia Volochkova 2002  Russia Mariinsky Ballet Vaganova Academy
Lucia Lacarra (Spain) 2003  Germany Bayerisches Staatsballett Víctor Ullate School of Danse
Alina Cojocaru[2] (Romania) 2004  United Kingdom Royal Ballet Kiev State Ballet School
Svetlana Zakharova (Ukraine) 2005  Russia Mariinsky Ballet Vaganova Academy
Marie-Agnès Gillot 2005  France Paris Opera Ballet Paris Opera Ballet School
Ekaterina Kondaurova 2006  Russia Mariinsky Ballet Vaganova Academy
Kim Joo-won 2006  South Korea Korea National Ballet Bolshoi Ballet Academy
Agnès Letestu 2007  France Paris Opera Ballet Paris Opera Ballet School
Svetlana Lunkina 2007  Russia Bolshoi Ballet Bolshoi Ballet Academy
Tamara Rojo (Spain) 2008  United Kingdom from Royal Ballet
(for the Teatro San Carlo)
Madrid Royal Conservatory of Dance
Silvia Azzoni (Italy) 2008  Germany Hamburg Ballet Baletna Skola, Hamburg Ballet School
Natalia Osipova 2009  Russia Bolshoi Ballet Bolshoi Ballet Academy
Kirsty Martin 2009  Australia Australian Ballet Australian Ballet School
Hélène Bouchet (France) 2010  Germany Hamburg Ballet École supérieure de danse de Cannes Rosella Hightower, École Nationale de Danse de Marseille
Bernice Coppieters (Belgium) 2011  Monaco Ballets de Monte-Carlo Royal Ballet School of Flanders, Juilliard School
Zhu Yan 2011  China National Ballet of China Beijing Dance Academy
Alina Cojocaru[2] (Romania) 2012  United Kingdom from Royal Ballet
(for the Hamburg Ballet)
Kiev State Ballet School
Olga Smirnova[3] 2013  Russia Bolshoi Ballet Vaganova Academy
Polina Semionova (Russia) 2014  United States American Ballet Theatre Bolshoi Ballet Academy
Mariko Kida (Japan) 2014  Sweden Royal Swedish Ballet San Francisco Ballet School
Svetlana Zakharova (Ukraine) 2015  Russia Bolshoi Ballet Vaganova Academy
Alicia Amatriain (Spain) 2016  Germany Stuttgart Ballet John Cranko School
Hannah O'Neill (New Zealand) 2016  France Paris Opera Ballet Australian Ballet School
Ludmila Pagliero (Argentina) 2017  France Paris Opera Ballet Instituto Superior de Arte of Teatro Colón
Maria Riccetto 2017  Uruguay Ballet Nacional Sodre Uruguay National Ballet School
Park Sae Eun (South Korea) 2018  France Paris Opera Ballet Korea National Academy of Ballet
Elisa Carrillo Cabrera 2019  Mexico Staatsballett Berlin Instituto Nacional de Bellas Artes y Literatura

Danseurs[edit]

Name (Nationality) Year Country Company Training
Julio Bocca 1992  Argentina Ballet Argentino Instituto Superior de Arte of Teatro Colón
Alexander Kølpin 1992  Denmark Royal Danish Ballet Royal Danish Ballet School
Andrei Uvarov 1993  Russia Bolshoi Ballet Bolshoi Ballet Academy
Sergei Filin 1994  Russia Bolshoi Ballet Bolshoi Ballet Academy
Nicolas Le Riche 1995  France Paris Opera Ballet Paris Opera Ballet School
Irek Mukhamedov (Russia) 1996  United Kingdom The Royal Ballet Bolshoi Ballet Academy
Vladimir Derevianko (Russia) 1996  Germany Sächsischen Staatsoper Dresden Bolshoi Ballet Academy
Gregor Seyffert 1997  Germany Komische Oper Berlin Berlin State Ballet School
Farukh Ruzimatov 1997  Russia Mariinsky Ballet Vaganova Academy
Manuel Legris 1998  France Paris Opera Ballet Paris Opera Ballet School
Vladimir Malakhov (Ukraine) 1998  Germany Stuttgart Ballet Bolshoi Ballet Academy
Nikolay Tsiskaridze 1999  Russia Bolshoi Ballet Bolshoi Ballet Academy
Jean-Guillaume Bart 2000  France Paris Opera Ballet Paris Opera Ballet School
Ángel Corella (Spain) 2000  United States American Ballet Theatre Víctor Ullate School of Danse
Jeffrey Gerodias 2002  United States Alvin Ailey American Dance Theater Boston Conservatory, The Ailey School
Jiří Bubeníček (Czech Republic) 2002  Germany Hamburg Ballet Prague Dance Conservatory
Lukáš Slavický (Czech Republic) 2003  Germany Bavarian State Ballet Prague Dance Conservatory
Laurent Hilaire[2] 2004  France Paris Opera Ballet Paris Opera Ballet School
Lloyd Riggins (United States) 2004  Germany Hamburg Ballet Orlando Southern Ballet School
Mathieu Ganio 2005  France Paris Opera Ballet Paris Opera Ballet School
Di Wang 2006  China from Guangzhou Dance company
(for the Nagoya International Ballet and Modern Dance Competition)
Revolutionary Army of China Art College
Leonid Sarafanov 2006  Russia from Mariinsky Ballet
(for the Vienna State Opera Ballet)
Kiev State Ballet School
Hervé Moreau 2007  France Paris Opera Ballet Paris Opera Ballet School
Marcelo Gomes (Brazil) 2008  United States American Ballet Theatre Helena Lobato and Dalal Aschcar Ballet Schools
Carlos Acosta (Cuba) 2008  United Kingdom from The Royal Ballet
(for the Bolshoi Ballet)
Cuban National Ballet School
Ivan Vasiliev 2009  Russia Bolshoi Ballet Belarusian State Choreographic College
Joaquín De Luz (Spain) 2009  United States New York City Ballet Víctor Ullate School of Danse
David Hallberg 2010  United States American Ballet Theatre Ballet Arizona School
Thiago Bordin (Brazil) 2010  Germany Hamburg Ballet Mannheim Academy of Dance
Fernando Romero 2011  Spain Lope de Vega Theatre Manolo Marín Dance School (Academia de Bailie de Monolo Marin)
Rolando Sarabia (Cuba) 2011  United States Miami City Ballet Cuban National Ballet School
Semyon Chudin 2011  Russia Stanislavsky Ballet Company Novosibirsk State Ballet School
Mathias Heymann 2012  France Paris Opera Ballet Paris Opera Ballet School
Carsten Jung 2012  Germany Hamburg Ballet Palucca School of Dance, The School of the Hamburg Ballet
Alban Lendorf 2013  Denmark Royal Danish Ballet Royal Danish Ballet School
Vadim Muntagirov (Russia) 2013  United Kingdom English National Ballet Perm Ballet School, Royal Ballet School
Herman Cornejo (Argentina) 2014  United States American Ballet Theatre Instituto Superior de Arte at Teatro Colón
Edward Watson 2015  United Kingdom The Royal Ballet Royal Ballet School
Kim Kimin (South Korea) 2016  Russia Mariinsky Ballet Korea National University of Arts
Hugo Marchand 2017  France Paris Opera Ballet Paris Opera Ballet School
Denis Rodkin 2017  Russia Bolshoi Ballet Moscow State Academic Dance Theatre of Dance Gzhel
Isaac Hernández (Mexico) 2018  United Kingdom English National Ballet The Rock School for Dance Education
Vladislav Lantratov 2018  Russia Bolshoi Ballet Bolshoi Ballet Academy

Choreographers[edit]

Name (Nationality) Year Country Company Training
John Neumeier (United States) 1992  Germany Hamburg Ballet Vera Volkova, Royal Ballet School
Jiří Kylián[2] (Czech Republic) 1993  Netherlands Nederlands Dans Theatre Prague Dance Conservatory, Royal Ballet School
Roland Petit 1994  France from Ballet National de Marseille
(for the Staatsoper Unter den Linden)
Paris Opera Ballet School
Angelin Preljocaj 1995  France from Ballet Preljocaj
(for the Paris Opera Ballet)
Schola Cantorum
Valentin Elizariev 1996  Belarus National Academic Bolshoi Ballet of Belarus Vaganova Leningrad Academic Choreographic School
Carolyn Carlson (United States) 1998  France from Atelier de Paris-Carolyn Carlson
(for the Paris Opera Ballet)
San Francisco Ballet School
Davide Bombana 1998  Italy from Maggio Danza Company
(for Bayerisches Staatsballett)
La Scala Theatre Ballet School
Jiří Kylián[2] (Czech Republic) 1999  Netherlands Nederlands Dans Theatre Prague Dance Conservatory, Royal Ballet School
Nacho Duato 2000  Spain Spanish National Dance Company Rambert School, Maurice Béjart’s Mudra School, Alvin Ailey American Dance Theater
David Dawson 2003  United Kingdom Dutch National Ballet Royal Ballet School
Édouard Lock 2003  Canada from La La La Human Steps
(for the Paris Opera Ballet)
Paul Lightfoot & Sol León 2004  Netherlands Nederlands Dans Theatre
Alexei Ratmansky 2005  Russia[4] from Bolshoi Ballet
(for the Royal Danish Ballet)
Bolshoi Ballet Academy
Boris Eifman 2006  Russia from Boris Eifman Ballet
(for the St Petersburg Ballet Theatre)
Saint Petersburg Conservatory
Martin Schläpfer (Switzerland) 2007  Germany Ballet Mainz Royal Ballet School
Jean-Christophe Maillot (France) 2008  Monaco Ballets de Monte-Carlo École supérieure de danse de Cannes Rosella Hightower
Wayne McGregor 2009  United Kingdom Royal Ballet José Limón School
José Martínez (Spain) 2009  France Paris Opera Ballet École supérieure de danse de Cannes Rosella Hightower
and Paris Opera Ballet School
Sidi Larbi Cherkaoui
and Damien Jalet
2011  Belgium Eastman Company Performing Arts Research and Training Studios
and Institut National Supérieur des Arts du Spectacle
Jorma Elo (Finland) 2011  United States from Boston Ballet
(for Vienna State Opera Ballet and Stanislavsky Ballet Company)
Finnish National Ballet School, Vaganova Academy
Lar Lubovitch 2012  United States Lar Lubovitch Dance Company Juilliard School
Hans van Manen 2013  Netherlands Dutch National Ballet Sonia Gaskell, Françoise Adret
Christopher Wheeldon 2013  United Kingdom Royal Ballet Royal Ballet School
Alexei Ratmansky (Russia) 2014  United States American Ballet Theatre Bolshoi Ballet Academy
Christopher Wheeldon 2015  United Kingdom Royal Ballet Royal Ballet School
Inger Johan (Sweden) 2016  Germany Nederlands Dans Theater Royal Swedish Ballet School & National Ballet School of Canada
Yuri Possokhov 2016  Russia Bolshoi Ballet Bolshoi Ballet Academy
Crystal Pite 2017  Canada from Kidd Pivot
(for the Paris Opera Ballet)
The School of Toronto Dance Theatre
Deborah Colker 2018  Brazil Deborah Colker Company
Yuri Possokhov 2018  Russia Bolshoi Ballet Bolshoi Ballet Academy

By categories[edit]

Footnotes[edit]

  1. ^ Prix Benois de la Danse, Laureates
  2. ^ a b c d e f repeat prize winner
  3. ^ ""Ballet Oscar" winners honored at Bolshoi". Voice of Russia. Retrieved 30 April 2014.
  4. ^ to be verified since he was ballet master of the Bolshoi Ballet from 2004 to 2009
  5. ^ annual curriculum only

External links[edit]