Red Bull Art of Motion

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

Red Bull Art of Motion is a freerunning competition held in various countries, including England, Kuwait,[1] the US,[2][3], Sweden.[4] and Greece. Judging of the event is based on several criteria including creativity, flow, execution, and difficulty. [5]

The Red Bull athletes
Australia Dominic Di Tommaso
Malaysia Abudi Alsagoff
Germany Jason Paul
Latvia Pavel Petkuns
Greece Dimitris Kyrsanidis
Japan Kenichi Sato
Ukraine Alexander Titarenko
Poland Krystian Kowalewski

List of winners[edit]

Year Date Location Champion Second Third Best Trick
2007 6 October Austria Vienna, Austria United Kingdom Ryan Doyle United States Victor Lopez Sweden Marcus Gustafsson United Kingdom Ryan Doyle
2009 22 May Austria Vienna, Austria United Kingdom Paul Joseph United Kingdom Tim Shieff Sweden Marcus Gustafsson Bulgaria Delyan Dimitrov
2009 22 August Sweden Helsingborg, Sweden Bulgaria Delyan Dimitrov Germany Jason Paul United Kingdom Tim Shieff Bulgaria Delyan Dimitrov
2010 7 May Austria Vienna, Austria Germany Jason Paul France Yoann Leroux Latvia Pavel Petkuns Latvia Pavel Petkuns
2010 11 September United States Tampa, USA France Yoann Leroux Germany Jason Paul United States Kyle Mendoza United States Marvin Ross
2010 17 September United States Boston, USA Germany Jason Paul United Kingdom Pip Andersen Sweden Marcus Gustafsson Germany Jason Paul
2011 20 March United Kingdom London, Great Britain United Kingdom Tim Shieff Sweden Marcus Gustafsson United Kingdom Ryan Doyle Russia Erik Mukhametshin
2011 30 July Japan Yokohama, Japan Germany Jason Paul Latvia Pavel Petkuns United Kingdom Kie Willis United Kingdom Kie Willis
2011 13 August Brazil São Paulo, Brazil United Kingdom Ryan Doyle Germany Jason Paul United Kingdom Tim Shieff Sweden Cato Aspmo
2011 28 August United States Detroit, USA Sweden Marcus Gustafsson United Kingdom Tim Shieff United Kingdom Pip Andersen United States Marvin Ross
2011 9 October Greece Santorini, Greece Latvia Pavel Petkuns France Yoann Leroux Belgium Gaetan Bouillet Switzerland Paulo Tavares
2012 8 September Switzerland Lavertezzo, Switzerland Latvia Pavel Petkuns Latvia Slava Petin United States Josh Yadon Latvia Pavel Petkuns
2012 28 September Greece Santorini, Greece Latvia Pavel Petkuns Sweden Marcus Gustafsson Germany Jason Paul Russia Alexander Zyulev
2013 14 September Greece Santorini, Greece United States Cory DeMeyers Russia Alexander Baiturin United States Jesse La Flair United States Jesse La Flair
2014 4 October Greece Santorini, Greece Greece Dimitris Kyrsanidis Latvia Pavel Petkuns Russia Alexander Baiturin Russia Alexander Baiturin
2015 3 October Greece Santorini, Greece Greece Dimitris Kyrsanidis Latvia Pavel Petkuns Canada Jesse Peveril United States Alfred Scott
2016 1 October Greece Santorini, Greece Netherlands Bart van der Linden United States Alfred Scott United States Joey Adrian United States Alfred Scott
2017 7 October Greece Santorini, Greece Ukraine Alexander Titarenko United States Nathan Weston Greece Dimitris Kyrsanidis Ukraine Alexander Titarenko
2019 5 October Italy Matera, Italy Morocco Didi Alaoui United Kingdom Edward Scott Greece Dimitris Kyrsanidis Morocco Didi Alaoui

Best Female[edit]

Year Location Champion Second Third
2012 Greece Santorini, Greece United States Luci Romberg Austria Pamela Forster United States Erica Madrid
2013 Greece Santorini, Greece Russia Aleksandra Shevchenko

Austria Pamela Forster

None United States Erica Madrid
2014 Greece Santorini, Greece United States Luci Romberg Russia Aleksandra Shevchenko Austria Pamela Forster
2015 Greece Santorini, Greece United States Luci Romberg Austria Pamela Forster None
2016 Greece Santorini, Greece Luxembourg Lynn Jung United States Sydney Olson Austria Pamela Forster
2017 Greece Santorini, Greece Russia Aleksandra Shevchenko Austria Pamela Forster None
2019 Italy Matera, Italy United States Sydney Olson Russia Aleksandra Shevchenko Germany Silke Sollfrank

Video Competition 2011[edit]

Kuwait Failaka Island, Kuwait

Champion Second Third
Team Warbah Team Qaruh Team Miskan
United Kingdom Tim Shieff United Kingdom Ryan Doyle Austria Tunc Uysaler
United Kingdom Will Sutton United Kingdom Kie Willis Thailand Anan Anwar
Spain Sergio Cora Australia Shaun Wood United States Justin Sheaffer
Switzerland Kevin Fluri United States Vinnie Coryell Kuwait Mohammad Al Attar

Best Trick Table[edit]

Rank Country Number
1 United States USA 5
2 Russia Russia 3
3 United Kingdom Great Britain 2
3 Bulgaria Bulgaria 2
3 Latvia Latvia 2
6 Sweden Sweden 1
6 Switzerland Switzerland 1
6 Germany Germany 1
6 Ukraine Ukraine 1
6 Morocco Morocco 1

Medal table (Countries)[edit]

  • Men
RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Great Britain (GBR)44513
2 Latvia (LAT)3418
3 Germany (GER)3317
4 Greece (GRE)2024
5 United States (USA)1348
6 Sweden (SWE)1236
7 France (FRA)1203
8 Bulgaria (BUL)1001
 Morocco (MAR)1001
 Netherlands (NED)1001
 Ukraine (UKR)1001
12 Russia (RUS)0112
13 Belgium (BEL)0011
 Canada (CAN)0011
Totals (14 nations)19191957
  • Women
RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 United States (USA)4127
2 Russia (RUS)2204
3 Austria (AUT)1326
4 Luxembourg (LUX)1001
5 Germany (GER)0011
Totals (5 nations)86519

Medal table (Athletes)[edit]

Men
RankAthleteGoldSilverBronzeTotal
1Germany Jason Paul3317
Latvia Pavel Petkuns3317
3Greece Dimitris Kyrsanidis2024
4United Kingdom Ryan Doyle2013
5Sweden Marcus Gustafsson1236
6United Kingdom Tim Shieff1225
7France Yoann Leroux1203
8Ukraine Alexander Titarenko1001
Netherlands Bart van der Linden1001
United States Cory DeMeyers1001
Bulgaria Delyan Dimitrov1001
Morocco Didi Alaoui1001
United Kingdom Paul Joseph1001
14Russia Alexander Baiturin0112
United Kingdom Pip Andersen0112
16United States Alfred Scott0101
United Kingdom Edward Scott0101
United States Nathan Weston 0101
Latvia Slava Petin0101
United States Victor Lopez0101
21Belgium Gaetan Bouillet0011
United States Jesse La Flair0011
Canada Jesse Peveril0011
United States Joey Adrian0011
United States Josh Yadon0011
United Kingdom Kie Willis0011
United States Kyle Mendoza0011
Totals (27 athletes)19191957
Women
RankAthleteGoldSilverBronzeTotal
1United States Luci Romberg3003
2Russia Aleksandra Shevchenko2204
3Austria Pamela Forster1326
4United States Sydney Olson1102
5Luxembourg Lynn Jung1001
6United States Erica Madrid0022
7Germany Silke Sollfrank0011
Totals (7 athletes)86519

Santorini Series (2011-2017)[edit]

2011[edit]

  • First Run
Rank Athlete Points
1 Germany Jason Paul 494
2 Latvia Pavel Petkuns 468
3 United Kingdom Pip Andersen 454
4 France Yoann Leroux 450
4 Switzerland Paulo Tavares 450
6 Belgium Gaetan Bouillet 449
Rank Athlete
7 United Kingdom Kie Willis
8 Sweden Marcus Gustafsson
9 Spain Sergio Cora
10 Portugal Luis Alkmim
11 Switzerland Christian Harmat
12 Spain Pablo Lopez
13 Austria Tunc Leech Uysaler
14 Spain Aral Loca Lopez
15 Greece Zaza Markhulia
  • Final Run
Rank Athlete Points
1 Latvia Pavel Petkuns 485
2 France Yoann Leroux 479
3 Belgium Gaetan Bouillet 473
Rank Athlete
4 Germany Jason Paul
5 Switzerland Paulo Tavares
6 Sweden Marcus Gustafsson
7 United Kingdom Kie Willis
8 United Kingdom Pip Andersen

Gaetan Bouillet & Paulo Tavares - The athletes did not participate on the AOM 2012

  • Green color indicates and prizers athletes who automatically come to the AOM 2012

2012[edit]

  • Rules.In the first run involved 21 athletes, where, after judicial decisions go into the final eight athletes who automatically get to the next AOM

Online qualification (Men)

Name
Russia Alexander Zyulev
Switzerland Kevin Fluri
Brazil Paulo Victor Freitas
Portugal Luis Alkmim

Online qualification (Women)

Name
United States Erica Madrid
Austria Pamela Forster
United States Luci Romberg

Prizers AOM 2012 in Switzerland Lavertezzo, Switzerland.

Name
Latvia Slava Petin
United States Josh Yadon

On-site qualification

Name
Canada Jesse Peveril
United States Cory DeMeyers
Greece Sergios Doumanis
United Kingdom Nathan Jones

First Run

Rank Athlete Points
1 Latvia Pavel Petkuns 449
2 Sweden Marcus Gustafsson 434
3 United Kingdom Ryan Doyle 432
4 France Yoann Leroux 430
5 Portugal Luis Alkmim 423
5 Russia Alexander Zyulev 423
7 Germany Jason Paul 421
8 United States Luci Romberg 416
9 United States Cory DeMeyers 412
10 United Kingdom Tim Shieff 409
11 United Kingdom Kie Willis 405
12 United States Josh Yadon 404
12 United Kingdom Pip Andersen 404
14 Brazil Paulo Victor Freitas 397
15 Greece Sergios Doumanis 395
16 Latvia Slava Petin 384
17 Switzerland Kevin Fluri 382
18 United Kingdom Nathan Jones 370
19 Austria Pamela Forster 351
20 Canada Jesse Peveril 344
21 United States Erica Madrid 308
  • Green color indicates athletes who have reached the final, and automatically come to the AOM 2013

Final Run

Rank Athlete Points
1 Latvia Pavel Petkuns 455
2 Sweden Marcus Gustafsson 436
3 Germany Jason Paul 434
4 France Yoann Leroux 419
5 Portugal Luis Alkmim 404
6 Russia Alexander Zyulev 401
7 United States Luci Romberg 372
8 United Kingdom Ryan Doyle 366

Jason Paul, Luci Romberg & Ryan Doyle - The athletes did not participate on the AOM 2013

2013[edit]

  • Rules: 18 athletes compete, 8 go to the finals and those 8 automatically get to go to the next year's AOM.
  • Judges
Name Criteria
United Kingdom Tim Shieff Creativity
United States Victor Lopez Difficulty
Thailand Anan Anwar Execution
Spain Sergio Cora Flow
Austria Patrick Morawetz Head Judge

Online qualification (Men)

Name
Netherlands Bart van der Linden
Greece Dimitris Kyrsanidis
United States Vincent Coryell

Online qualification (Women)

Name
United States Erica Madrid
Austria Pamela Forster
Russia Aleksandra Shevchenko

On-site qualification

Name
United States Cory DeMeyers
Russia Alexander Baiturin
Switzerland Joel Eggimann
Latvia Stanislavs Lazdans
United Kingdom Luke Madigan
Greece Daniel Mircea
  • Notes
    • United States Jesse La Flair won an instant qualification to the AOM through making third place in the Air Wipp challenge that year

First Run

Rank Athlete Points
1 United States Jesse La Flair 517
2 United States Cory DeMeyers 463
3 Switzerland Joel Eggimann 456
4 Latvia Stanislavs Lazdans 452
5 Greece Dimitris Kyrsanidis 451
6 Greece Daniel Mircea 450
7 Russia Alexander Baiturin 432
8 France Yoann Leroux 426
9 United Kingdom Luke Madigan 419
10 United States Vincent Coryell 412
11 Netherlands Bart van der Linden 404
12 Portugal Luis Alkmim 401
13 Russia Alexander Zyulev 400
14 Sweden Marcus Gustafsson 398
15 Russia Aleksandra Shevchenko 378
15 Austria Pamela Forster 378
17 United States Erika Madrid 351
18 Latvia Pavel Petkuns Injury
  • Green color indicates athletes who have reached the final, and automatically come to the AOM 2014

Final Run

Rank Athlete Points
1 United States Cory DeMeyers 449
2 Russia Alexander Baiturin 447
3 United States Jesse La Flair 443
4 France Yoann Leroux 412
5 Switzerland Joel Eggimann 389
6 Latvia Stanislavs Lazdans 382
7 Greece Dimitris Kyrsanidis 381
8 Greece Daniel Mircea 378

2014[edit]

  • Rules. 18 athletes are divided into 3 groups of 6. After the first run from each group 2 of the best athletes in the final, and automatically get the next AOM.
  • Judges
Name Criteria
Thailand Anan Anwar Creativity
United States Gabriel Nunez Difficulty
United Kingdom Kie Willis Execution
Spain Sergio Cora Flow
Austria Patrick Morawetz Head Judge

Online qualification (Men)

Name
Russia Zelimkhan Dzhabrailov
Latvia Pavel Petkuns
Austria Alexander Schauer

Online qualification (Women)

Name
United States Luci Romberg
Austria Pamela Forster
Russia Aleksandra Shevchenko

On-site qualification

Name
Spain Pedro Leon Gomez
Poland Kamil Tobiasz
Greece Alexandros Bilionis
Canada Jesse Peveril

First Run

  • Group 1
Rank Athlete Points
1 Canada Jesse Peveril 471
2 Austria Alexander Schauer 445
3 United States Cory DeMeyers 439
4 Latvia Stanislavs Lazdans 438
5 Greece Daniel Mircea 396
6 Austria Pamela Forster 373
  • Group 2
Rank Athlete Points
1 Greece Dimitris Kyrsanidis 486
2 Russia Alexander Baiturin 480
3 United States Luci Romberg 466
4 Spain Pedro Leon Gomez 464
5 Russia Zelimkhan Dzhabrailov 452
6 Switzerland Joel Eggimann 449
  • Group 3
Rank Athlete Points
1 France Yoann Leroux 460
2 Latvia Pavel Petkuns 454
3 United States Jesse La Flair 453
4 Poland Kamil Tobiasz 434
5 Greece Alexandros Bilionis 429
6 Russia Aleksandra Shevchenko 391
  • Green color indicates athletes who have reached the final, and automatically come to the AOM 2015

Final Run

Rank Athlete Points
1 Greece Dimitris Kyrsanidis 494
2 Latvia Pavel Petkuns 484
3 Russia Alexander Baiturin 465
4 France Yoann Leroux 464
5 Canada Jesse Peveril 429
6 Austria Alexander Schauer 374

2015[edit]

  • Judges
Name Criteria
Thailand Anan Anwar Creativity
United States Gabriel Nunez Difficulty
United Kingdom Kie Willis Execution
Spain Sergio Cora Flow
Austria Patrick Morawetz Head Judge

Online qualification (4 men & 3 women). From 3 to 9 August 2015 announced the winners of each day in the online qualification.

Date Name Man/Woman
3 August Spain Pedro Leon Gomez Man
4 August United States Luci Romberg Woman
5 August Morocco Didi Alaoui Man
6 August Austria Pamela Forster Woman
7 August United States Dante Grazioli Man
8 August Luxembourg Lynn Jung Woman
9 August United States Alfred Scott Man

Lynn Jung doesn't take part in competition.

  • 16 August 2015 determine the winner of the Audience Award in the online selection which will be paid for flights and accommodation for qualifying for the location 1 October 2015 in Santorini - United States Cory DeMeyers

On-site qualification

Name
Russia Erik Mukhametshin
Germany Jason Paul
Morocco Acraf Dibani
Sweden Johan Stahle
Australia Dominic Di Tommaso
United States Bob Reese

First Run

  • Group 1
Rank Athlete Points
1 France Yoann Leroux 435
2 United States Alfred Scott 417
3 Russia Erik Mukhametshin 415
4 Spain Pedro Leon Gomez 400
5 Russia Alexander Baiturin 386
6 United States Bob Reese 351
  • Group 2
Rank Athlete Points
1 Austria Alexander Schauer 472
2 Latvia Pavel Petkuns 414
3 United States Luci Romberg 396
4 Morocco Achraf Dibani 358
5 United States Dante Grazioli 355
6 Sweden Johan Stahle 309
  • Group 3
Rank Athlete Points
1 Greece Dimitris Kyrsanidis 445
2 Canada Jesse Peveril 429
3 Morocco Didi Alaoui 425
4 Australia Dominic Di Tommaso 424
5 Germany Jason Paul 414
6 Austria Pamela Forster 343
  • Green color indicates athletes who have reached the final, and automatically come to the AOM 2016

Final Run

Rank Athlete Points
1 Greece Dimitris Kyrsanidis 467
2 Latvia Pavel Petkuns 436
3 Canada Jesse Peveril 422
4 Austria Alexander Schauer 402
5 France Yoann Leroux 380
6 United States Alfred Scott 317

2016[edit]

Judges

Name Criteria
Sweden Marcus Gustafsson Overall Performance
United States Gabriel Nunez Difficulty
Thailand Anan Anwar Creativity
Spain Sergio Cora Flow
United Kingdom Kie Willis Execution
Austria Patrick Morawetz Head Judge

Online qualification (Men)

Name
Spain Pedro Leon Gomez
United States Joey Adrian
Portugal Pedro Salgado
United States Calen Chan

Online qualification (Women)

Name
United States Sydney Olson
Austria Pamela Forster
Luxembourg Lynn Jung
  • By voting on the website of Red bull gets a chance to qualify on-site - Morocco Mehdi Moussaid (over 7000 votes)

On-site qualification

Name
Australia Dominic Di Tommaso
Netherlands Bart van der Linden
Russia Nikita Teterev
United States Nathan Weston
Finland Valtteri Luoma-aho
United States Cory DeMeyers

Austria Alexander Schauer had injury and will not participate in AoM 2016. His place will take part United States Cory DeMeyers

First Run

  • Group 1
Rank Athlete Points
1 United States Calen Chan 401
2 United States Nathan Weston 384
3 Australia Dominic Di Tommaso 372
4 United States Cory DeMeyers 339
5 United States Sydney Olson 319
6 Canada Jesse Peveril 305
  • Group 2
Rank Athlete Points
1 Netherlands Bart van der Linden 369
2 Portugal Pedro Salgado 367
3 Spain Pedro Leon Gomez 357
4 Latvia Pavel Petkuns 348
5 France Yoann Leroux 331
6 Luxembourg Lynn Jung 323
  • Group 3
Rank Athlete Points
1 United States Joey Adrian 403
2 United States Alfred Scott 402
3 Greece Dimitris Kyrsanidis 401
4 Finland Valtteri Luoma-aho 355
5 Russia Nikita Teterev 342
6 Austria Pamela Forster 299
  • Green color indicates athletes who have reached the final, and automatically come to the AOM 2017

Final Run

Rank Athlete Points
1 Netherlands Bart van der Linden 383
2 United States Alfred Scott 379
3 United States Joey Adrian 376
4 United States Calen Chan 369
5 Portugal Pedro Salgado 359
6 United States Nathan Weston 350

2017[edit]

Judges:

Name Criteria
Sweden Marcus Gustafsson Overall Performance
United States Gabriel Nunez Difficulty
Thailand Anan Anwar Creativity
Spain Sergio Cora Flow
United Kingdom Kie Willis Execution
Austria Patrick Morawetz Head Judge

Online qualification (4 men & 3 women). From 12 to 18 July 2017 announced the winners of each day in the online qualification.

Date Name Man/Woman
12 July Greece Dimitris Kyrsanidis Man
13 July United States Sydney Olson Woman
14 July United States Jeff Garrido Man
15 July Russia Aleksandra Shevchenko Woman
16 July Latvia Stanislavs Lazdans Man
17 July Austria Pamela Forster Woman
18 July Finland Valtteri Luoma-aho Man
  • With 19954 votes Brazil Andre Luiz Freitas wins a trip to Santorini! He will get a chance to prove himself at the Red Bull Art of Motion On-site Qualifier 2017
  • Latvia Stanislavs Lazdans had injury and will not participate in AoM 2017. His place will take part Poland Krystian Kowalewski

Top 20 On-site athletes :

  • Green color indicates athletes who won On-site qualification and will participate in main event of AoM 2017
Name
Switzerland Charles Luong
Switzerland Aaron Vivar
United Kingdom Edward Scott
Austria Alexander Schauer
Spain Pedro Leon Gomez
Spain Yesay Ayala
United States Corbin Reinhardt
United States Bob Reese
Australia Dominic Di Tommaso
Morocco Didi Alaoui
Germany Matthias Mayer
Russia Kirya Kolesnikov
Finland Onni Pouhtari
Latvia Pavel Petkuns
Germany Waldemar Muller
Poland Kamil Tobiasz
Greece Gabriel Mircea
Japan Sato Kenichi
Ukraine Alexander Titarenko
United Kingdom Benjamin Cave
  • Poland Krystian Kowalewski had injury and will not participate in AoM 2017. His place will take part Australia Dominic Di Tommaso
  • United States Sydney Olson won't be able to compete. Last minute replacement is Poland Kamil Tobiasz who placed 7th in the Onsite Qualifier.

First Run

  • Group 1
Rank Athlete Points
1 Portugal Pedro Salgado 397
2 Finland Valtteri Luoma-aho 389
3 Austria Alexander Schauer 384
4 United States Alfred Scott 377
5 Switzerland Charles Luong 347
6 Austria Pamela Forster 303
  • Group 2
Rank Athlete Points
1 United States Nathan Weston 400
2 Greece Dimitris Kyrsanidis 391
3 Netherlands Bart van der Linden 342
4 United Kingdom Edward Scott 334
5 Poland Kamil Tobiasz 323
6 Australia Dominic Di Tommaso 312
  • Group 3
Rank Athlete Points
1 United States Calen Chan 381
2 Ukraine Alexander Titarenko 380
3 United States Joey Adrian 373
4 United States Jeff Garrido 364
5 Morocco Didi Alaoui 350
6 Russia Aleksandra Shevchenko 342
  • Green color indicates athletes who have reached the final.

Final Run

Rank Athlete Points
1 Ukraine Alexander Titarenko 418
2 United States Nathan Weston 386
3 Greece Dimitris Kyrsanidis 384
4 United States Calen Chan 346
5 Portugal Pedro Salgado 330
6 Finland Valtteri Luoma-aho 309

Matera 2019[edit]

12 men and 6 women will compete on AoM 2019 in Italy Matera. Participants will include the winners of the 2017 Red Bull Art of Motion and other international competitions (Air Wipp Challenge, NAPC and Lion City), an Italian wildcard along side winners of the online and onsite qualifications.

Judges:

Name Criteria
Sweden Marcus Gustafsson Overall Impression
United States Gabriel Nunez Difficulty
Thailand Anan Anwar Creativity
Spain Sergio Cora Flow
United Kingdom Kie Willis Execution
Austria Patrick Morawetz Head Judge

Participants (Golden Ticket):

Name of winner Competition Place Date Year
Ukraine Alexander Titarenko Red Bull Art of Motion Greece Santorini October, 7 2017
Poland Krystian Kowalewski Air Wipp Challenge Sweden Helsingborg November, 10 2018
United Kingdom Edward Scott NAPC 7 Style Canada Vancouver August, 18 2019
United States Nathan Weston* Lion City Gathering Singapore Singapore September, 15 2019
Italy Fausto Vicari Italian Wildcard Italy All Italy September 2019
  • United States Nathan Weston (2nd runner-up) qualifies for AoM 2019 via Asian Parkour Championship as Thailand Montree Bowdok (Winner) & Japan Yurai Miyazaki (1st runner-up) have pre-qualified through online qualification.

Online qualification (4 men & 4 women):

Name
Men
Morocco Didi Alaoui
Russia Evgeny Aroyan
Thailand Montree Bowdok
Japan Yurai Miyazaki
Women
United States Sydney Olson
Russia Aleksandra Shevchenko
France Lilou Ruel
Germany Silke Sollfrank

On-site qualification (3 men & 2 women)

Name
Men
Austria Stefan Dollinger
United States Joshua Malone
Greece Dimitris Kyrsanidis
Women
Turkey Hazal Nehir
Brazil Camila Stefaniu
  • Ukraine Alexander Titarenko & Austria Stefan Dollinger not involved due to injuries. Their places have taken Australia Dominic Di Tommaso & Switzerland Charles Luong

First Run

  D - Difficulty
  E - Execution
  F - Flow 
  C - Creativity
  OI - Overall Impression
  • Group 1
Rank Athlete Points D E F C OI
1 Poland Krystian Kowalewski 410 77 92 85 74 82
2 United States Nathan Weston 388 74 87 74 67 86
3 United States Joshua Malone 370 85 68 70 70 77
4 Germany Silke Sollfrank 313 55 78 63 60 57
5 Brazil Camila Stefaniu 288 57 81 58 38 54
6 Italy Fausto Vicari 286 60 48 65 50 63
  • Group 2
Rank Athlete Points D E F C OI
1 United Kingdom Edward Scott 429 90 89 86 74 90
2 Greece Dimitris Kyrsanidis 413 88 82 83 72 88
3 Russia Evgeny Aroyan 405 74 91 81 76 83
4 Thailand Montree Bowdok 368 80 70 79 65 74
5 France Lilou Ruel 277 70 48 54 53 52
6 Turkey Hazal Nehir 237 48 45 61 35 48
  • Group 3
Rank Athlete Points D E F C OI
1 Switzerland Charles Luong 411 91 92 80 62 86
2 Morocco Didi Alaoui 400 95 51 82 84 88
3 Japan Yurai Miyazaki 383 88 65 78 73 79
4 United States Sydney Olson 353 71 76 73 67 66
5 Australia Dominic Di Tommaso 352 68 74 75 60 75
6 Russia Aleksandra Shevchenko 320 57 71 69 62 61
  • Green color indicates athletes who have reached the final.

Final Run

Rank Athlete Points D E F C OI
1 Morocco Didi Alaoui 428 91 81 86 80 90
2 United Kingdom Edward Scott 421 88 89 87 70 87
3 Greece Dimitris Kyrsanidis 413 83 91 81 73 85
4 Poland Krystian Kowalewski 403 81 90 77 71 84
5 United States Nathan Weston 401 75 82 80 78 86
6 Switzerland Charles Luong 353 67 83 75 50 78

References[edit]

  1. ^ "Manx free-runner Will Sutton wins Kuwait competition". BBC News:. 21 November 2011. Retrieved 9 December 2011.CS1 maint: extra punctuation (link)
  2. ^ "Event to turn Detroit into urban obstacle course". Houston Chronicle. 26 August 2011. Retrieved 9 December 2011.
  3. ^ "Mesquite Nevada Online News Source Mesquite Citizen Journal". Mesquitecitizen.com. 21 November 2011. Retrieved 12 December 2011.
  4. ^ "Art of Motion - Creativity Events". Red Bull. Retrieved 12 December 2011.
  5. ^ "Red Bull TV - Red Bull Art of Motion 2013". Red Bull. 14 September 2013. Retrieved 15 September 2013.

External links[edit]