United States at the 2008 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
United States at the
2008 Summer Olympics
Flag of the United States.svg
IOC codeUSA
NOCUnited States Olympic Committee
in Beijing
Competitors588 (306 men and 282 women) in 32[1] sports
Flag bearer Lopez Lomong[2] (opening)
Khatuna Lorig (closing)
Medals
Ranked 2nd
Gold
36
Silver
39
Bronze
37
Total
112
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
1906 Intercalated Games

The United States, represented by the United States Olympic Committee (USOC), competed at the 2008 Summer Olympics in Beijing, China. U.S. athletes have competed in every Summer Olympic Games in the modern era, except the 1980 Summer Olympics in Moscow, which was boycotted by the US team and many others. The USOC sent a total of 588 athletes to Beijing (310 men and 286 women), and competed in all Olympic sports except handball.[1][3]

The USOC selected San Jose State University in San Jose, California, as the primary processing center for all Team USA members headed for Beijing 2008.[4] They flew into San Jose via San Jose International Airport or San Francisco International Airport for at least two days of document checks, health examinations, cultural briefings, portrait sittings, uniform fittings, and last-minute workout sessions.[5]

The U.S. did not win the most gold medals for the first time in a Summer Games since 1992, with China being the country that won the most golds (48–36). The United States never led the medal table during the games.[6] However, the U.S. won its most medals ever (112) in a games not held on home soil, had the highest total medal count, and won more silver and bronze medals than any other participating nation.[7] This games also saw a gold medal record for U.S. swimmer Michael Phelps, who won 8 golds surpassing Mark Spitz's record of 7 golds in a single Olympic event in 1972.[8] Phelps also surpassed Spitz, Larisa Latynina of the USSR, Paavo Nurmi of Finland, and U.S. sprinter Carl Lewis to become the current record holder for the most Olympic gold medals (14).[9]

The United States also saw milestones in women's swimming. Natalie Coughlin won 6 medals in Beijing, the most for a female Olympic swimmer.[10] Dara Torres, who won 3 silver medals after her eight-year absence, became the oldest Olympic swimmer to win a medal, at age 41.[11]

Gymnast Nastia Liukin became the third U.S. female to win a gold medal in individual all-around event.[12] It was also a successful Olympics for U.S. team-based sports, as men's and women's basketball teams both won gold, as did men's volleyball, men and women's beach volleyball, women's soccer, women's eight in rowing, and the men's and women's 4 × 400 meter-relay teams.[13] The US won silver and bronze medals in several other team events; women's volleyball, softball, baseball, both men's and women's team gymnastics, men's fencing sabre team, women's fencing foil team, and both men's and women's water polo.

Medalists[edit]

The following U.S. competitors won medals at the games. In the by discipline sections below, medalists' names are bolded.

* - Indicates the athlete competed in preliminaries but not the final

Won all medals in one event

Won all gold medals in one sport

Won gold medals in both men's and women's events

Archery[edit]

The United States men's archery team took sixth place at the 2007 World Outdoor Target Championships, earning the nation a full complement of three qualification spots for the Olympic men's competitions. The women's team finished in eleventh place, not qualifying the team. Jennifer Nichols earned a spot via individual qualification in that tournament.[14] Karen Scavotto earned the United States another women's spot by finishing second in the Pan American championship.[15]

The United States announced its Olympic team on May 5, 2008, following a national selection tournament.[16] The women's roster included 2004 Olympian Jennifer Nichols and three-time Olympian Khatuna Lorig, who previously represented the Unified Team (1992) and Georgia (1996 and 2000) at the Olympics.[17] On the men's side, first-time Olympian Brady Ellison joined four-time Olympian Butch Johnson and two-time Olympian Vic Wunderle.

Men
Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Brady Ellison Men's individual 664 15  Burnes (CAN) (50)
W 111–89
 Lyon (CAN) (47)
L 107–113
Did not advance
Butch Johnson 653 40  Abramov (RUS) (25)
W 109 (26)–109 (25)
 Im D-H (KOR) (8)
L 106–115
Did not advance
Vic Wunderle 652 41  Vélez (MEX) (24)
W 106–102
 di Buò (ITA) (9)
W 108 (19)–108 (17)
 Im D-H (KOR) (8)
W 113–111
 Serrano (MEX) (1)
L 106–113
Did not advance
Brady Ellison
Butch Johnson
Vic Wunderle
Men's team 1969 10 N/A  Chinese Taipei (TPE) (7)
L 218–222
Did not advance
Khatuna Lorig Women's individual 635 26  Arnold (FRA) (39)
W 107–105
 Williamson (GBR) (7)
W 112–109
 Rendón (COL) (10)
W 107–95
 Yun O-H (KOR) (2)
L 105–111
Did not advance
Jennifer Nichols 637 24  Rochmawati (INA) (41)
W 114–101
 Hayakawa (JPN) (9)
L 103–105
Did not advance

Athletics (track and field)[edit]

American David Neville falls at the finish line for the bronze medal as Jeremy Wariner takes second place behind LaShawn Merritt, completing a sweep of the 400 m final.

The 2008 U.S. Olympic Track & Field Trials were held in Eugene, Oregon, at the University of Oregon's Hayward Field from June 27 through July 6, 2008.[18] Hayward Field had previously hosted the U.S. Olympic Trials in 1972, 1976 and 1980.

Key
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round

Men
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Walter Dix[19] 100 m 10.35 3 Q 10.08 2 Q 9.95 2 Q 9.91 3rd, bronze medalist(s)
Tyson Gay[19] 10.22 1 Q 10.09 2 Q 10.05 5 Did not advance
Darvis Patton[19] 10.25 2 Q 10.04 2 Q 10.03 4 Q 10.03 8
Shawn Crawford[19] 200 m 20.61 1 Q 20.42 2 Q 20.12 2 Q 19.96 2nd, silver medalist(s)
Walter Dix[19] 20.77 2 Q 20.27 2 Q 20.19 3 Q 19.98 3rd, bronze medalist(s)
Wallace Spearmon[19] 20.46 1 Q 20.39 2 Q 20.14 3 Q DSQ
LaShawn Merritt[19] 400 m 44.96 1 Q N/A 44.12 1 Q 43.75 1st, gold medalist(s)
David Neville[19] 45.22 2 Q 44.91 2 Q 44.80 3rd, bronze medalist(s)
Jeremy Wariner[19] 45.23 1 Q 44.15 1 Q 44.74 2nd, silver medalist(s)
Christian Smith[19] 800 m 1:48.20 4 N/A Did not advance
Nick Symmonds[19] 1:46.01 1 Q 1:46.96 5 Did not advance
Andrew Wheating[19] 1:47.05 4 Did not advance
Leonel Manzano[19] 1500 m 3:36.67 1 Q N/A 3:50.33 12 Did not advance
Bernard Lagat[19] 3:41.98 4 Q 3:37.79 6 Did not advance
Lopez Lomong[19] 3:36.70 5 Q 3:41.00 12 Did not advance
Ian Dobson[19] 5000 m 14:05.47 9 N/A Did not advance
Bernard Lagat[19] 13:39.70 1 Q 13:26.89 9
Matt Tegenkamp[19] 13:37.36 1 Q 13:33.13 13
Abdi Abdirahman[19] 10,000 m N/A 27:52.53 15
Galen Rupp[19] 27:36.99 13
Jorge Torres[19] 28:13.93 25
David Oliver[19] 110 m hurdles 13.30 1 Q 13.16 1 Q 13.31 1 Q 13.18 3rd, bronze medalist(s)
David Payne[19] 13.42 1 Q 13.24 1 Q 13.21 2 Q 13.17 2nd, silver medalist(s)
Terrence Trammell[19] DNF Did not advance
Kerron Clement[19] 400 m hurdles 49.42 1 Q N/A 48.27 1 Q 47.98 2nd, silver medalist(s)
Bershawn Jackson[19] 49.20 1 Q 48.02 2 Q 48.06 3rd, bronze medalist(s)
Angelo Taylor[19] 48.67 1 Q 47.94 1 Q 47.25 1st, gold medalist(s)
Anthony Famiglietti[19] 3000 m steeplechase 8:17.34 3 Q N/A 8:31.21 13
Joshua McAdams[19] 8:33.26 9 Did not advance
William Nelson[19] 8:36.66 11 Did not advance
Walter Dix
Leroy Dixon
Tyson Gay
Rodney Martin
Travis Padgett
Darvis Patton
4 × 100 m relay[19] DNF N/A Did not advance
Kerron Clement*
LaShawn Merritt
David Neville
Jeremy Wariner
Angelo Taylor
Reggie Witherspoon*
4 × 400 m relay[19] 2:59.98 1 Q N/A 2:55.39 OR 1st, gold medalist(s)
Ryan Hall[19] Marathon N/A 2:12:33 10
Dathan Ritzenhein[19] 2:11:59 9
Brian Sell[19] 2:16:07 22
Kevin Eastler[20] 20 km walk N/A 1:28:44 43
Philip Dunn[20] 50 km walk N/A 4:08:32 39
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Brian Johnson[19] Long jump 7.79 22 Did not advance
Miguel Pate[19] 7.34 38 Did not advance
Trevell Quinley[19] 7.87 19 Did not advance
Kenta Bell[19] Triple jump 16.55 25 Did not advance
Rafeeq Curry[19] 16.88 19 Did not advance
Aarik Wilson[19] 15.97 33 Did not advance
Dusty Jonas[19] High jump 2.20 =26 Did not advance
Andra Manson[19] 2.25 13 Did not advance
Jesse Williams[19] 2.25 =19 Did not advance
Jeff Hartwig[19] Pole vault 5.55 =20 Did not advance
Derek Miles[19] 5.65 =9 q 5.70 3rd, bronze medalist(s)
Brad Walker[19] NM Did not advance
Christian Cantwell[20] Shot put 20.48 4 Q 21.09 2nd, silver medalist(s)
Reese Hoffa[20] 20.41 6 Q 20.53 6
Adam Nelson[20] 20.56 2 Q NM
Casey Malone[20] Discus throw 61.26 19 Did not advance
Michael Robertson[20] 61.64 16 Did not advance
Ian Waltz[20] 60.02 25 Did not advance
Breaux Greer[20] Javelin throw 73.68 22 Did not advance
Mike Hazle[20] 72.75 25 Did not advance
Leigh Smith[20] 76.55 18 Did not advance
AG Kruger[19] Hammer throw 71.21 27 Did not advance
Combined events – Decathlon
Athlete Event 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Rank
Bryan Clay[20] Result 10.44 7.78 16.27 1.99 48.92 13.94 53.79 5.00 70.97 5:06.59 8791 1st, gold medalist(s)
Points 989 1005 868 794 865 984 950 910 904 522
Trey Hardee[20] Result 10.52 7.72 13.49 2.05 47.75 14.20 44.35 NM DNS DNF
Points 970 990 697 850 921 949 737 0
Tom Pappas[20] Result 11.12 7.41 DNS DNF
Points 834 913
American Allyson Felix crosses the finish line for a first-place finish in the second 200 m semifinal.
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Torri Edwards[19] 100 m 11.26 1 Q 11.31 1 Q 11.18 2 Q 11.20 8
Muna Lee[19] 11.33 1 Q 11.08 2 Q 11.06 2 Q 11.07 5
Lauryn Williams[19] 11.38 2 Q 11.07 2 Q 11.10 3 Q 11.03 4
Allyson Felix[19] 200 m 23.02 1 Q 22.74 2 Q 22.33 1 Q 21.93 2nd, silver medalist(s)
Marshevet Hooker[19] 23.07 1 Q 22.76 3 Q 22.50 2 Q 22.34 5
Muna Lee[19] 22.71 1 Q 22.83 2 Q 22.29 3 Q 22.01 4
Sanya Richards[19] 400 m 50.54 1 Q N/A 49.90 1 Q 49.93 3rd, bronze medalist(s)
DeeDee Trotter[19] 51.41 4 Q 51.87 7 Did not advance
Mary Wineberg[19] 51.46 2 Q 51.13 5 Did advance
Hazel Clark[19] 800 m 2:01.59 5 N/A Did advance
Alice Schmidt[19] 2:02.33 6 Did not advance
Nicole Teter[19] DNF Did not advance
Erin Donohue[19] 1500 m 4:16.05 8 N/A Did not advance
Shannon Rowbury[19] 4:03.89 4 Q 4:03.58 7
Christin Wurth-Thomas[19] 4:09.70 8 Did not advance
Shalane Flanagan[19] 5000 m 14:59.69 6 Q N/A 15:50.80 10
Kara Goucher[19] 15:00.98 7 Q 15:49.39 9
Jennifer Rhines[19] 15:15.12 6 Q 16:34.63 14
Amy Yoder Begley[19] 10,000 m N/A 32:38.28 26
Shalane Flanagan[19] 30:22.22 2nd, silver medalist(s)
Kara Goucher[19] 30:55.16 10
Damu Cherry[19] 100 m hurdles 12.92 3 Q N/A 12.62 1 Q 12.65 4
Dawn Harper[19] 12.73 2 Q 12.66 2 Q 12.54 1st, gold medalist(s)
Lolo Jones[19] 12.71 1 Q 12.43 1 Q 12.72 7
Queen Harrison[19] 400 m hurdles 55.96 4 Q N/A 55.88 7 Did not advance
Sheena Tosta[19] 56.12 5 Q 54.07 1 Q 53.70 2nd, silver medalist(s)
Tiffany Williams[19] 55.51 1 Q 54.99 3 Q 57.55 8
Lindsey Anderson[19] 3000 m steeplechase 9:36.81 8 N/A Did not advance
Jennifer Barringer[19] 9:29.20 3 Q 9:22.26 9
Anna Willard[19] 9:28.52 6 Q 9:25.63 10
Torri Edwards
Muna Lee
Mechelle Lewis
LaShauntea Moore
Angela Williams
Lauryn Williams
4 × 100 m relay[19] DSQ N/A Did not advance
Allyson Felix
Natasha Hastings
Monique Henderson
Sanya Richards
Mary Wineberg
4 × 400 m relay[19] 3:33.45 1 Q N/A 3:18.54 1st, gold medalist(s)
Deena Kastor[19] Marathon N/A DNF
Magdalena Lewy Boulet[19] DNF
Blake Russell[19] 2:33:13 27
Joanne Dow[20] 20 km walk N/A 1:34.15 31
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Funmi Jimoh[19] Long jump 6.61 =9 q 6.29 12
Brittney Reese[19] 6.87 1 Q 6.76 5
Grace Upshaw[19] 6.68 6 Q 6.58 8
Shani Marks[19] Triple jump 13.44 28 Did not advance
Erica McLain[19] 13.52 26 Did not advance
Amy Acuff[19] High jump 1.89 =19 Did not advance
Sharon Day[19] 1.85 =24 Did not advance
Chaunte Howard[19] 1.93 =8 q 1.99 3rd, bronze medalist(s)
Erica Bartolina[19] Pole vault NM Did not advance
April Steiner Bennett[19] 4.50 =6 q 4.55 8
Jennifer Stuczynski[19] 4.50 =2 q 4.80 2nd, silver medalist(s)
Jillian Camarena[20] Shot put 18.51 12 Q 18.24 12
Michelle Carter[20] 18.49 13 Q 17.74 15
Kristin Heaston[20] 17.34 23 Did not advance
Suzy Powell-Roos[20] Discus throw 58.02 26 Did not advance
Aretha Thurmond[20] 61.90 6 Q 59.80 10
Stephanie Brown Trafton[20] 62.77 1 Q 64.74 1st, gold medalist(s)
Kim Kreiner[20] Javelin throw 55.13 38 Did not advance
Kara Patterson[20] 54.39 41 Did not advance
Amber Campbell[19] Hammer throw 67.86 21 Did not advance
Jessica Cosby[19] NM Did not advance
Loree Smith[19] 63.60 39 Did not advance
Combined events – Heptathlon
Athlete Event 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Rank
Hyleas Fountain[19] Result 12.78 1.89 13.36 23.21 6.38 41.93 2:15.45 6619 2nd, silver medalist(s)*
Points 1158 1093 751 1058 1058 704 886
Jacquelyn Johnson[19] Result 13.22 1.77 11.82 24.74 5.88 DNS DNF
Points 1091 941 649 911 911
Diana Pickler[19] Result 14.28 DNS DNF
Points 939

* The athlete who finished in second place, Lyudmila Blonska of the Ukraine, tested positive for a banned substance.[21] On August 22, Blonska was stripped of her medal and Hyleas Fountain was upgraded to silver.

Badminton[edit]

The United States was represented in four out of the five badminton events: men's singles, men's doubles, women's singles and women's doubles. The U.S. had qualified a mixed doubles team, but the Badminton World Federation rescinded the slot.[22] No American has ever medaled in badminton since it became an Olympic sport in 1992, although Howard Bach and Bob Malaythong became the first Americans to reach the quarter-finals.[23]

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Raju Rai Men's singles Bye  Lång (FIN)
L 9–21, 16–21
Did not advance
Howard Bach
Bob Malaythong
Men's doubles N/A  C Dednam /
R Dednam (RSA)
W 21–10, 21–16
 Cai Y /
Fu Hf (CHN)
L 9–21, 10–21
Did not advance
Eva Lee Women's singles  Rice (CAN)
L 15–21, 21–19, 19–21
Did not advance
Eva Lee
Mesinee Mangkalakiri
Women's doubles N/A  Jiang Ym /
Li Yj (SIN)
L 12–21, 12–21
Did not advance

Baseball[edit]

The United States earned a qualification spot in baseball by placing in the top two at the 2006 Americas Olympic Qualifying Event.[24] This marked the return of the United States national baseball team to the Olympics after not qualifying in 2004; the United States had appeared in all three of the official baseball tournaments, and nearly all of the exhibition and demonstration events, before then.[25][26] The American team sought its second gold medal in the sport, but finished winning the bronze.[25]

Summary
Team Event Preliminary round Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
United States men Men's tournament  South Korea
L 7–8
 Netherlands
W 7–0
 Cuba
L 4–5
 Canada
W 5–4
 China
W 9–1
 Chinese Taipei
W 4–2
 Japan
W 4–2
3 Q  Cuba
L 2–10
Bronze medal final
 Japan
W 8–4
3rd, bronze medalist(s)
Team roster and tournament statistics

USA Baseball named its Olympic roster on July 16, 2008.[25] The Olympic team was made up of professionals not on a Major League Baseball 25-man roster at the time of the tournament, because the MLB once again refused to take an Olympic break. The IOC named that as one of the reasons for removing baseball from the program.

Manager: Davey Johnson, Bob Watson (General Manager)

Coaches: Marcel Lachemann – Pitching Coach, Reggie Smith – Hitting Coach, Rick Eckstein – 3rd Base Coach, Dick Cooke – Auxiliary Coach, Rolando de Armas – Auxiliary Coach.

Batting
No. Player Pos GP AB R H HR RBI TB BB SO SB OBP SLG BA
2 Jason Donald SS 8 21 4 8 1 5 12 5 3 1 .536 .571 .381
3 Jayson Nix 2B 3 14 3 3 1 1 7 1 4 0 .267 .500 .214
6 Lou Marson C 5 13 3 4 0 0 4 3 3 0 .438 .308 .308
7 John Gall LF 8 33 5 8 1 5 15 2 7 0 .286 .455 .242
10 Mike Hessman 3B 5 22 2 2 1 1 5 0 11 0 .091 .227 .091
14 Nate Schierholtz CF 9 37 7 8 1 6 15 2 9 0 .275 .405 .216
17 Matthew Brown 1B 9 32 4 9 2 10 18 6 8 2 .390 .563 .281
18 Brian Barden SS 9 34 8 9 1 5 15 4 9 1 .342 .441 .265
19 Taylor Teagarden C 5 16 2 3 0 4 5 4 8 0 .381 .313 .188
24 Dexter Fowler PR 9 28 5 7 0 2 12 2 4 0 .300 .429 .250
26 Terry Tiffee DH 9 37 4 12 0 5 18 2 6 0 .341 .486 .324
44 Matthew LaPorta RF 6 19 3 3 2 4 9 3 8 0 .333 .474 .158
Team totals 9 306 50 76 10 48 135 34 80 4 .333 .441 .248

Pos – Position; GP – Games Played; AB – At Bat; R – Runs; H – Hits; HR – Home Runs; RBI – Runs Batted In; TB – Total Bases; BB – Base On Balls; SO – Strikeouts; SB – Stolen Bases; OBP – On-Base Percentage; SLG – Slugging Percentage; BA – Batting Average

Pitching
No. Player GP GS W L SV IP H R HR SO BB ERA
15 Brandon Knight 2 2 1 0 0 10.2 13 8 2 7 4 6.75
21 Mike Koplove 4 0 0 0 0 5.1 0 0 0 6 1 0.00
29 Stephen Strasburg 2 2 1 1 0 11 7 3 1 16 1 1.64
30 Trevor Cahill 2 2 0 0 0 8 6 2 0 5 5 2.25
34 Jake Arrieta 1 1 1 0 0 6 2 0 0 7 2 0.00
35 Casey Weathers 3 0 0 0 1 3 3 2 0 5 1 0.00
37 Jeff Stevens 4 0 1 2 0 4 6 7 1 2 1 9.00
39 Kevin Jepsen 4 0 0 0 1 5.2 3 0 0 5 2 0.00
40 Brett Anderson 2 2 1 0 0 12.2 13 8 2 10 3 4.98
45 Brian Duensing 4 0 1 0 0 7.2 3 1 1 5 2 1.17
47 Jeremy Cummings 2 0 0 0 0 5 3 1 1 2 0 1.80
49 Blaine Neal 3 0 0 0 0 3.2 5 4 2 2 0 7.38
Team totals 9 9 6 3 2 82.2 64 36 10 72 22 3.05

GP – Games Played; GS – Games Started; W – Wins; L – Losses; SV – Saves; IP – Innings Pitched; H – Hits; R – Runs; HR – Home Runs; SO – Strikeouts; BB – Base On Balls; ERA – Earned Run Average

Group stage

All times are China Standard Time (UTC+8)

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 United States 1 0 0 0 2 1 0 0 3 7 12 1
 South Korea 0 2 1 0 3 0 0 0 2 8 9 1
WP: Suk Min Yoon (1–0)   LP: Jeff Stevens (0–1)
Home runs:
USA: Nate Schierholtz (1), Mike Hessman (1)
KOR: Dae-Ho Lee (1)
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 United States 0 1 0 4 0 0 1 1 - 7 10 0
 Netherlands 0 0 0 0 0 0 0 0 - 0 1 0
WP: Stephen Strasburg (1–0)   LP: Shairon Martis (0–1)
Home runs:
USA: Matt Brown (1), Matt Laporta (1)
NED: None
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 R H E
 Cuba 2 0 0 0 0 0 0 1 0 0 2 5 10 0
 United States 0 0 0 2 0 0 0 1 0 0 1 4 6 0
WP: Pedro Luis Lazo (1–0)   LP: Jeff Stevens (0–2)
Home runs:
CUB: Alfredo Despaigne (2)
USA: Jayson Nix (1)
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Canada 0 1 2 1 0 0 0 0 0 4 10 1
 United States 0 0 0 2 1 0 2 0 0 5 9 1
WP: Brian Duensing (1–0)   LP: Chris Reitsma (0–1)
Home runs:
CAN: None
USA: Brian Barden (1)
China vs USA baseball on August 18, 2008.
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 China 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 4 1
 United States 1 0 0 0 3 1 4 0 X 9 9 0
WP: Jake Arrieta (1–0)   LP: Chenhao Li (0–1)
Home runs:
CHN: Yang Yang (1)
USA: None
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Chinese Taipei 0 0 0 0 1 0 1 0 0 2 5 0
 United States 0 0 0 0 1 2 0 1 X 4 10 2
WP: Brandon Knight (1–0)   LP: Wen-Hsiung Hsu (0–1)   Sv: Kevin Jepsen (1)
Home runs:
TPE: Chih-Sheng Lin (1)
USA: John Gall (1)
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 R H E
 United States 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 4 5 0
 Japan 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 2 5 0
WP: Jeff Stevens (1–2)   LP: Hitoki Iwase (0–2)   Sv: Casey Weathers (1)
Preliminary round summary

The top four teams advanced to the semifinal round.

Team G W L RS RA WIN% GB Tiebreaker
 South Korea 7 7 0 41 22 1.000 - -
 Cuba 7 6 1 52 23 .857 1 -
 United States 7 5 2 40 22 .714 2 -
 Japan 7 4 3 30 14 .571 3 -
 Chinese Taipei 7 2 5 29 33 .286 5 1–0
 Canada 7 2 5 29 20 .286 5 0–1
 Netherlands 7 1 6 9 50 .143 6 1–0
 China 7 1 6 14 60 .143 6 0–1
Semifinal
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 United States 0 0 0 1 1 0 0 0 0 2 6 2
 Cuba 0 0 2 1 0 1 0 6 X 10 14 2
WP: Norge Luis Vera (2–0)   LP: Stephen Strasburg (1–1)   Sv: Pedro Luis Lazo (2)
Home runs:
USA: None
CUB: Alfredo Despaigne (3), Frederich Cepeda (2), Alexei Bell (1), Ariel Pestano (2)
Bronze medal match
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Japan 1 0 3 0 0 0 0 0 0 4 6 1
 United States 0 1 3 0 4 0 0 0 X 8 9 0
WP: Brett Anderson (1–0)   LP: Kenshin Kawakami (0–1)
Home runs:
JPN: Masahiro Araki (1), Norichika Aoki (1)
USA: Matt LaPorta (2), Matt Brown (2), Jason Donald (1)

Basketball[edit]

The United States earned qualification spots for both men's and women's basketball by winning the FIBA Americas Championship 2007 and the FIBA Americas Championship for Women 2007.[27]

The women's team successfully defended their 2004 Olympic championship against Australia in the gold medal game for the third consecutive Olympics. The victory allowed Lisa Leslie to join former teammate Teresa Edwards as the only basketball players to win four Olympic gold medals.[28] After a disappointing third-place finish in Athens, the men's team adopted the name "Redeem Team."[29] In the gold medal match, they beat 2006 FIBA World Champion Spain to give the U.S. its first gold medal in men's international competition in eight years.[30]

Summary
Team Event Group stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
United States men Men's tournament  China
W 101–70
 Angola
W 97–76
 Greece
W 92–69
 Spain
W 119–82
 Germany
W 106–57
1 Q  Australia
W 116–85
 Argentina
W 101–81
 Spain
W 118–107
1st, gold medalist(s)
United States women Women's tournament  Czech Republic
W 97–57
 China
W 108–63
 Mali
W 97–41
 Spain
W 93–55
 New Zealand
W 96–60
1 Q  South Korea
W 104–60
 Russia
W 67–52
 Australia
W 92–65
1st, gold medalist(s)

Men's tournament[edit]

Roster

The following is the United States roster in the men's basketball tournament of the 2008 Summer Olympics.[31]

United States men's national basketball team – 2008 Summer Olympics roster
Players Coaches
Pos. No. Name Age – Date of birth Height Club Ctr.
F 4 Boozer, Carlos 26 – (1981-11-20)November 20, 1981 6 ft 8 in (2.03 m) Utah Jazz United States
G 5 Kidd, Jason 35 – (1973-03-23)March 23, 1973 6 ft 4 in (1.93 m) Dallas Mavericks United States
F 6 James, LeBron 23 – (1984-12-30)December 30, 1984 6 ft 8 in (2.03 m) Cleveland Cavaliers United States
G 7 Williams, Deron 24 – (1984-03-24)March 24, 1984 6 ft 3 in (1.91 m) Utah Jazz United States
G 8 Redd, Michael 28 – (1979-08-24)August 24, 1979 6 ft 6 in (1.98 m) Milwaukee Bucks United States
G 9 Wade, Dwyane 26 – (1982-01-17)January 17, 1982 6 ft 4 in (1.93 m) Miami Heat United States
G 10 Bryant, Kobe (C) 29 – (1978-08-23)August 23, 1978 6 ft 6 in (1.98 m) Los Angeles Lakers United States
C 11 Howard, Dwight 22 – (1985-12-08)December 8, 1985 6 ft 11 in (2.11 m) Orlando Magic United States
F/C 12 Bosh, Chris 24 – (1984-03-24)March 24, 1984 6 ft 11 in (2.11 m) Toronto Raptors Canada
G 13 Paul, Chris 23 – (1985-05-06)May 6, 1985 6 ft 0 in (1.83 m) New Orleans Hornets United States
F 14 Prince, Tayshaun 28 – (1980-02-28)February 28, 1980 6 ft 9 in (2.06 m) Detroit Pistons United States
F 15 Anthony, Carmelo 24 – (1984-05-29)May 29, 1984 6 ft 7 in (2.01 m) Denver Nuggets United States
Head coach
Assistant coach(es)
Legend
  • (C) Team captain
  • Club – describes last
    club before the tournament
  • Age – describes age
    on August 9, 2008
Group play
Qualified for the quarterfinals
Team
Pld W L PF PA PD Pts
 United States 5 5 0 515 354 +161 10
 Spain 5 4 1 418 369 +49 9
 Greece 5 3 2 415 375 +40 8
 China 5 2 3 366 400 −34 7
 Germany 5 1 4 330 390 −60 6
 Angola 5 0 5 321 477 −156 5
August 10, 2008
22:15
United States  101–70  China
Scoring by quarter: 20–16, 29–21, 25–11, 27–22
Pts: Wade 19
Rebs: Bosh 8
Asts: Paul 6
Pts: Yao 13
Rebs: Yao 10
Asts: Chen, Liu, Zhu, Sun 2
Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Carl Jungebrand (FIN)

August 12, 2008
20:00
Angola  76–97  United States
Scoring by quarter: 18–29, 19–26, 16–26, 23–16
Pts: Morais 24
Rebs: Gomes 8
Asts: Costa, Ambrosio 2
Pts: Wade 19
Rebs: Anthony 6
Asts: James 5
Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Pablo Estévez (ARG)

August 14, 2008
20:00
United States  92–69  Greece
Scoring by quarter: 20–16, 31–16, 23–22, 18–15
Pts: Bryant, Bosh 18
Rebs: James, Howard, Anthony 6
Asts: James 6
Pts: Papaloukas 15
Rebs: Fotsis, Papaloukas 8
Asts: Diamantidis 3
Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Romualdas Brazauskas (LTU)

August 16, 2008
22:15
Spain  82–119  United States
Scoring by quarter: 22–31, 23–30, 18–25, 19–33
Pts: Reyes 19
Rebs: Reyes 8
Asts: Fernández, Rubio 3
Pts: James 18
Rebs: Bosh 7
Asts: James, Paul 8
Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Romualdas Brazauskas (LTU)

August 18, 2008
20:00
United States  106–57  Germany
Scoring by quarter: 31–12, 22–17, 30–17, 23–11
Pts: Howard 22
Rebs: Howard 10
Asts: Williams 5
Pts: Nowitzki 14
Rebs: Nowitzki 8
Asts: Hamann, Jagla 2
Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Juan Carlos Arteaga (ESP)
Quarterfinals
August 20, 2008
20:00
United States  116–85  Australia
Scoring by quarter: 25–24, 30–19, 34–18, 27–24
Scoring by half: 55–43, 61–42
Pts: Bryant 25
Rebs: James 9
Asts: James, Paul, Wade, Williams 3
Pts: Mills 20
Rebs: Worthington 6
Asts: Newley 3
Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Juan Carlos Arteaga (ESP)
Semifinals
August 22, 2008
22:00
Argentina  81–101  United States
Scoring by quarter: 11–30, 29–19, 24–29, 17–23
Scoring by half: 40–49, 41–52
Pts: Scola 28
Rebs: Scola 11
Asts: Prigioni 3
Pts: Anthony 21
Rebs: Bosh 10
Asts: Kidd 7
Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Luigi Lamonica (ITA)
Gold medal match
August 24, 2008
14:00
2nd, silver medalist(s) Spain  107–118  United States 1st, gold medalist(s)
Scoring by quarter: 31–38, 30–31, 21–22, 25–27
Scoring by half: 61–69, 46–49
Pts: Fernández 22
Rebs: Reyes 7
Asts: Navarro 4
Pts: Wade 27
Rebs: Bosh 7
Asts: Bryant 6
Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Romualdas Brazauskas (LTU), Pablo Estévez (ARG), Carl Jungebrand (FIN)

Women's tournament[edit]

Roster

The following is the United States roster in the women's basketball tournament of the 2008 Summer Olympics.[32]

United States women's national basketball team – 2008 Summer Olympics roster
Players Coaches
Pos. No. Name Age – Date of birth Height Club Ctr.
F 5 Augustus, Seimone 24 – (1984-04-30)April 30, 1984 6 ft 1 in (1.85 m) Minnesota Lynx United States
G 6 Bird, Sue 27 – (1980-10-16)October 16, 1980 5 ft 9 in (1.75 m) Seattle Storm United States
F 10 Catchings, Tamika 29 – (1979-07-21)July 21, 1979 6 ft 0 in (1.83 m) Indiana Fever United States
C 13 Fowles, Sylvia 23 – (1985-06-10)June 10, 1985 6 ft 6 in (1.98 m) Chicago Sky United States
G 7 Lawson, Kara 27 – (1981-02-14)February 14, 1981 5 ft 8 in (1.73 m) Sacramento Monarchs United States
C 9 Leslie, Lisa 36 – (1972-07-07)July 7, 1972 6 ft 5 in (1.96 m) Los Angeles Sparks United States
F 8 Milton-Jones, DeLisha 33 – (1974-09-11)September 11, 1974 6 ft 1 in (1.85 m) Los Angeles Sparks United States
G/F 15 Parker, Candace 22 – (1986-04-19)April 19, 1986 6 ft 4 in (1.93 m) Los Angeles Sparks United States
G 4 Pondexter, Cappie 25 – (1983-01-07)January 7, 1983 5 ft 9 in (1.75 m) Phoenix Mercury United States
G 14 Smith, Katie 34 – (1974-06-04)June 4, 1974 5 ft 11 in (1.8 m) Detroit Shock United States
G/F 12 Taurasi, Diana 26 – (1982-06-11)June 11, 1982 6 ft 0 in (1.83 m) Phoenix Mercury United States
F 11 Thompson, Tina 33 – (1975-02-10)February 10, 1975 6 ft 2 in (1.88 m) Houston Comets United States
Head coach
Assistant coach(es)
Legend
  • (C) Team captain
  • Club – describes last
    club before the tournament
  • Age – describes age
    on August 9, 2008
Group play
Qualified for the quarterfinals
Team
Pld W L PF PA PD Pts
 United States 5 5 0 491 276 +215 10
 China 5 4 1 358 346 +12 9
 Spain 5 3 2 357 324 +33 8
 Czech Republic 5 2 3 346 356 −10 7
 New Zealand 5 1 4 320 423 −103 6
 Mali 5 0 5 255 402 −147 5
August 9, 2008
20:00
Czech Republic  57–97  United States
Scoring by quarter: 17–22, 14–27, 13–26, 13–22
Pts: Veselá 8
Rebs: Veselá 9
Asts: Machová 4
Pts: Pondexter 12
Rebs: Fowles 14
Asts: Lawson 3
Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Michael Aylen (AUS)

August 11, 2008
20:00
China  63–108  United States
Scoring by quarter: 11–33, 16–28, 19–20, 17–27
Pts: Miao 16
Rebs: Bian, Liu, Sui 4
Asts: Miao, Shao 3
Pts: Thompson 27
Rebs: Leslie 10
Asts: Lawson, Pondexter 5
Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Romualdas Brazauskas (LTU)

August 13, 2008
22:15
Mali  41–97  United States
Scoring by quarter: 12–24, 16–27, 5–25, 9–21
Pts: Sininta 13
Rebs: Sissoko 7
Asts: Bagayoko 3
Pts: Leslie 16
Rebs: Fowles 6
Asts: Lawson 7
Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Maogong Yang (CHN)

August 15, 2008
20:00
United States  93–55  Spain
Scoring by quarter: 22–17, 17–17, 23–10, 31–11
Pts: Thompson 17
Rebs: Leslie 11
Asts: Lawson, Leslie, Parker 2
Pts: Valdemoro 17
Rebs: Nicholls 5
Asts: Martínez 2
Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Fabio Facchini (ITA)

August 17, 2008
22:15
New Zealand  60–96  United States
Scoring by quarter: 18–23, 6–27, 18–25, 18–21
Pts: Marino 17
Rebs: Harmon 7
Asts: Marino 17
Pts: Thompson 15
Rebs: Leslie, Fowles 6
Asts: Taurasi 5
Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Luigi Lamonica (ITA)
Quarterfinals
August 19, 2008
20:00
United States  104–60  South Korea
Scoring by quarter: 25–21, 26–9, 26–9, 27–21
Pts: Fowles 26
Rebs: Fowles 14
Asts: Augustus 3
Pts: Kim 14
Rebs: Kim 5
Asts: Park 7
Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Stephen Seibel (USA)
Semifinals
August 21, 2008
20:00
Russia  52–67  United States
Scoring by quarter: 16–13, 16–20, 8–15, 12–19
Pts: Stepanova 14
Rebs: Korstin 8
Asts: Six-way tie 1
Pts: Taurasi 21
Rebs: Fowles 10
Asts: Smith 3
Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Cristiano Maranho (BRA)
Gold medal match
August 23, 2008
22:00
1st, gold medalist(s) United States  92–65  Australia 2nd, silver medalist(s)
Scoring by quarter: 22–15, 25–15, 22–24, 23–11
Pts: Lawson 15
Rebs: Leslie 7
Asts: Thompson 4
Pts: Jackson 20
Rebs: Jackson 10
Asts: Grima 2
Wukesong Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 11,083
Referees: Nikolaos Zavlanos (GRE)

Boxing[edit]

The United States qualified nine boxers for the Olympic boxing tournament. Five boxers (Yanez, Warren, Russell, Williams and Andrade) earned their spots at the 2007 World Championships.[33] Ali, Molina and Wilder qualified at the first American qualifying tournament.[34] Estrada was the last American boxer to qualify, doing so at the second American tournament.[35] The United States did not qualify in light heavyweight or super heavyweight classes.

The U.S. boxing team suffered several early setbacks from which it never recovered. Alternate Boyd Melson withdrew with an injury.[36] Before they arrived in Beijing, U.S. boxers were reportedly unhappy with training methods, coaching, and travel restrictions.[37] On August 8, 2008, two-time national champion and bantamweight boxer Gary Russell Jr. forcibly withdrew from the Olympics after collapsing before his weigh-in.[38] Under International Amateur Boxing Federation rules, the U.S. was not permitted to select another boxer to take his place. Reigning flyweight world champion Raushee Warren, America's best hope for gold, lost his opening bout to Lee Ok-Sung of South Korea.[39] In the end, the U.S. left Beijing with one bronze won by Deontay Wilder, its worst performance in Olympic history.[40] The U.S. had previously won a single silver in 1948 and no medals in 1908 and 1980, when it did not send a boxing team. On September 5, 2008, Dan Campbell, the national director of coaching for USA Boxing, resigned.[37]

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Luis Yáñez Light flyweight  de la Nieve (ESP)
W 12–9
 Serdamba (MGL)
L 7–8
Did not advance
Raushee Warren Flyweight  Lee O-S (KOR)
L 8–9
Did not advance
Raynell Williams Featherweight  di Savino (ITA)
W 9–1
 Djelkhir (FRA)
L 7–9
Did not advance
Sadam Ali Lightweight  Popescu (ROU)
L 5–20
Did not advance
Javier Molina Light welterweight  Georgiev (BUL)
L 1–14
Did not advance
Demetrius Andrade Welterweight  Jvania (GEO)
W 11–9
 Balanov (RUS)
W 14–3
 Kim J-J (KOR)
L 9–11
Did not advance
Shawn Estrada Middleweight  Maderna (ARG)
W 10–2
 DeGale (GBR)
L 5–11
Did not advance
Deontay Wilder Heavyweight N/A  Touilbini (ALG)
W 10–4
 Arjaoui (MAR)
W 10+–10
 Russo (ITA)
L 1–7
Did not advance 3rd, bronze medalist(s)

Canoeing[edit]

Slalom[edit]

The Augsburg World Cup event on July 6 served as the final selection event for the Canoe-Kayak Slalom team. The United States qualified in all four slalom events and sent five people to compete in the slalom races.[41]

Athlete Event Preliminary Semifinal Final
Run 1 Rank Run 2 Rank Total Rank Time Rank Time Rank Total Rank
Benn Fraker Men's C-1 91.97 11 87.47 8 179.44 10 Q 92.27 8 Q 90.87 5 183.14 6
Scott Parsons Men's K-1 84.91 3 135.63 20 220.54 20 Did not advance
Casey Eichfeld
Rick Powell
Men's C-2 101.69 10 151.65 11 253.34 11 Did not advance
Heather Corrie Women's K-1 105.78 12 105.53 13 211.31 10 Q 114.51 8 Q 156.37 8 270.88 8

Sprint[edit]

The United States qualified in three out of twelve flatwater events and sent two people – one man and one woman – to compete in the flatwater sprint events at the 2008 Summer Olympics.[42] The U.S. has not medaled in Olympic flatwater canoe and kayak racing since 1992.[43]

Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Rami Zur Men's K-1 500 m 1:39.037 3 QS 1:47.163 6 Did not advance
Men's K-1 1000m 3:38.693 7 QS 3:46.204 7 Did not advance
Carrie Johnson Women's K-1 500 m 1:50.221 4 QS 1:53.721 4 Did not advance

Qualification Legend: QS = Qualify to semi-final; QF = Qualify directly to final

Cycling[edit]

Most of the United States’ cycling squad was announced on July 1, 2008. The team sent competitors in all four disciplines – BMX, mountain biking, road racing and track racing.[44] The final three members of the team were announced on July 10.[45]

Road[edit]

Men
Athlete Event Time Rank
George Hincapie Road race 6:26:25 40
Levi Leipheimer 6:24:09 11
Jason McCartney DNF
Christian Vande Velde 6:24:19 17
David Zabriskie DNF
Levi Leipheimer Time trial 1:03:21 3rd, bronze medalist(s)
David Zabriskie 1:05:18 12
Women
Athlete Event Time Rank
Kristin Armstrong Road race 3:33:07 25
Amber Neben 3:33:17 33
Christine Thorburn 3:41:08 52
Kristin Armstrong Time trial 34:51.72 1st, gold medalist(s)
Christine Thorburn 35:54.16 5

Track[edit]

Sprint
Athlete Event Qualification Round 1 Repechage 1 Round 2 Quarterfinals Semifinals Final
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank
Michael Blatchford Men's sprint 10.470
68.767
15 Q  Sireau (FRA)
L
 Watanabe (JPN)
 Zhang L (CHN)
L
Did not advance
Michael Blatchford
Adam Duvendeck
Giddeon Massie
Men's team sprint 45.346
59.542
8 Q  Great Britain (GBR)
L 45.423
59.441
N/A Did not advance 8
Jennie Reed Women's sprint 11.400
63.157
8 Q  Krupeckaitė (LTU)
W 11.955
60.225
Bye N/A  Kanis (NED)
L
Did not advance 5th place final
 Sanchez (FRA)
 Tsylinskaya (BLR)
 Krupeckaitė (LTU)
L
7
Pursuit
Athlete Event Qualification Semifinals Final
Time Rank Opponent
Results
Rank Opponent
Results
Rank
Taylor Phinney Men's individual pursuit 4:22.860 7 Q  Roulston (NZL)
4:26.644
8 Did not advance
Sarah Hammer Women's individual pursuit 3:35.471 5 Q  Shanks (NZL)
3:34.237
5 Did not advance
Keirin
Athlete Event 1st round Repechage 2nd round Finals
Rank Rank Rank Rank
Giddeon Massie Men's keirin 3 R 4 Did not advance
Omnium
Athlete Event Points Laps Rank
Bobby Lea Men's points race −20 −1 22
Sarah Hammer Women's points race Did not finish
Michael Friedman
Bobby Lea
Men's madison 3 −4 16

Mountain biking[edit]

Athlete Event Time Rank
Adam Craig Men's cross-country LAP (1 lap) 29
Todd Wells LAP (3 laps) 43
Georgia Gould Women's cross-country 1:50:51 8
Mary McConneloug 1:50:34 7

BMX[edit]

Athlete Event Seeding Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Points Rank Points Rank Time Rank
Kyle Bennett Men's BMX 36.421 12 14 4 Q 14 6 Did not advance
Mike Day 35.692 1 3 1 Q 5 1 Q 36.606 2nd, silver medalist(s)
Donny Robinson 36.810 24 11 3 Q 10 3 Q 36.972 3rd, bronze medalist(s)
Jill Kintner Women's BMX 37.913 7 N/A 9 2 Q 38.647 3rd, bronze medalist(s)

Diving[edit]

The United States finalized its nomination process for the Olympic diving squad on July 7, 2008.[46] For the first time since 1996, the U.S. diving team qualified for all individual and synchronized events. It became a major power in the Olympics from 1904 to 2000, winning 47 of 90 gold medals, but left out of the medals for the second consecutive Olympics.[47][48]

Men
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Chris Colwill 3 m springboard 464.75 7 Q 480.95 6 Q 425.90 12
Troy Dumais 448.40 12 Q 463.15 10 Q 472.50 6
David Boudia 10 m platform 481.70 6 Q 491.55 5 Q 441.45 10
Thomas Finchum 477.00 7 Q 474.95 7 Q 412.65 12
Chris Colwill
Jevon Tarantino
3 m synchronized springboard N/A 410.73 4
David Boudia
Thomas Finchum
10 m synchronized platform N/A 440.64 5
Women
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Nancilea Foster 3 m springboard 300.15 11 Q 338.90 4 Q 316.70 8
Christina Loukas 312.60 8 Q 329.00 7 Q 315.70 9
Haley Ishimatsu 10 m platform 329.00 10 Q 292.95 14 Did not advance
Laura Wilkinson 370.70 5 Q 346.10 6 Q 311.80 9
Kelci Bryant
Ariel Rittenhouse
3 m synchronized springboard N/A 314.40 4
Mary Beth Dunnichay
Haley Ishimatsu
10 m synchronized platform N/A 309.12 5

Equestrian[edit]

On July 15, 2008, the United States Equestrian Federation (USEF) named the rider/horse combinations for the 2008 U.S. Olympic Team.[49] The horses were shipped to England on July 17, placed under quarantine on July 22, 2008, and shipped to Hong Kong for the Olympic Games on July 30, 2008.[49] Before the start of the games, Heidi White-Carty and her horse Northern Spy withdrew from the U.S. eventing team because of a veterinary issue. Karen O'Connor and her horse Mandiba took their place on the team.[50]

The U.S. successfully defended its gold medal from Athens in the team jumping competition.[51]

Dressage
Athlete Horse Event Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Freestyle Overall
Score Rank Score Rank Score Rank Score Rank
Courtney King-Dye Harmony's Mythilus Individual 70.458 7 Q 70.800 8 Q 69.550 14 70.175 DSQ*
Debbie McDonald Brentina 63.000 34 Did not advance
Steffen Peters Ravel 70.000 10 Q 71.800 4 Q 76.500 3 74.150 4
Courtney King-Dye
Debbie McDonald
Steffen Peters
See above Team 67.819 4 N/A 67.819 DSQ*
Eventing
Athlete Horse Event Dressage Cross-country Jumping Total
Qualifier Final
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Phillip Dutton Connaught Individual 40.60 # 14 19.60 60.20 14 8.00 68.20 16 Q DSQ*
Becky Holder Courageous Comet 35.70 5 82.00 117.70 48 8.00 125.70 43 Did not advance 125.70 42
Gina Miles McKinlaigh 39.30 10 16.80 56.10 5 0.00 56.10 4 Q 0.00 56.10 2 56.10 2nd, silver medalist(s)
Karen O'Connor Mandiba 41.90 16 84.80 # 126.70 54 5.00 131.70 45 Did not advance 131.70 44
Amy Tryon Poggio II 46.50 # 24 Eliminated Did not advance
Phillip Dutton
Becky Holder
Gina Miles
Amy Tryon
Karen O'Connor
See above Team 115.60 3 118.40 234.00 7 16.00 250.00 7 N/A 250.00 7

# - Indicates that points do not count in team total
* Phillip Dutton qualified for the final show jumping event round on 68.2 faults (sixteenth place) and jumped a clear round to move up to twelfth place, but was disqualified because weighted boots worn by his horse exceeded the maximum limit.

Jumping
Athlete Horse Event Qualification Final Total
Round 1 Round 2 Round 3 Round A Round B
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Laura Kraut Cedric Individual 5 39 4 9 =22 Q 0 9 12 Q 8 =23 Did not advance 8 =23
Beezie Madden Authentic 0 =1 11 11 29 Q 4 15 17 Q 0 =1 Q 4 4 =7 4 3rd, bronze medalist(s)
Will Simpson Carlsson vom Dach 0 =1 8 8 =16 Q 8 16 =18* Did not advance 16 =18*
McLain Ward Sapphire 0 =1 0 0 =1 Q 4 4 =2 Q 4 =11 Q 0 4 =1 4 6
Laura Kraut
Beezie Madden
Will Simpson
McLain Ward
See above Team N/A 12 =1 Q 8 =20 =1 20 1st, gold medalist(s)

* Will Simpson received a qualifying score, but the US already had three other riders in the individual final.[52]

Fencing[edit]

The 2008 United States Olympic Fencing Team was announced on June 11, 2008.[53] After the 1904 Olympics, the United States did not win an Olympic fencing gold medal until 2004.[54] But on the first full day of Olympic competition, Mariel Zagunis, Sada Jacobson and Becca Ward swept the fencing event in women's individual saber; it was the first American sweep of an Olympic fencing event since 1904. The U.S. left Beijing with a total of six medals.[6]

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Weston Kelsey Individual épée Bye  Jeannet (FRA)
L 11–15
Did not advance
Gerek Meinhardt Individual foil N/A  Nagaty (EGY)
W 15–3
 Zhu J (CHN)
L 9–15
Did not advance
Timothy Morehouse Individual sabre Bye  Sanson (FRA)
L 12–15
Did not advance
Jason Rogers  Thiam (SEN)
W 15–10
 Smart (USA)
L 3–15
Did not advance
Keeth Smart Bye  Rogers (USA)
W 15–3
 Szilágyi (HUN)
W 15–10
 Pillet (FRA)
L 13–15
Did not advance
Timothy Morehouse
Jason Rogers
Keeth Smart
James Williams
Team sabre N/A  Hungary (HUN)
W 45–44
 Russia (RUS)
W 45–44
 France (FRA)
L 37–45
2nd, silver medalist(s)
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Kelley Hurley Individual épée N/A  Jung H-J (KOR)
L 6–15
Did not advance
Emily Cross Individual foil Bye  Su Ww (CHN)
L 7–15
Did not advance
Erinn Smart  Emanuel (GBR)
W 15–7
 Maîtrejean (FRA)
L 9–15
Did not advance
Hanna Thompson  Khelfaoui (ALG)
W 11–2
 Golubykskyi (GER)
L 5–13
Did not advance
Emily Cross
Erinn Smart
Hanna Thompson
Doris Willette
Team foil N/A  Poland (POL)
W 31–30
 Hungary (HUN)
W 33–35
 Russia (RUS)
L 11–28
2nd, silver medalist(s)
Sada Jacobson Individual sabre Bye  González (CUB)
W 15–11
 Kharlan (UKR)
W 15–13
 Khomrova (UKR)
W 15–11
 Velikaya (RUS)
W 15–11
 Zagunis (USA)
L 8–15
2nd, silver medalist(s)
Rebecca Ward Bye  Navarro (ESP)
W 12–7
 Nagy (HUN)
W 15–5
 Besbes (TUN)
W 15–14
 Zagunis (USA)
L 11–15
 Velikaya (RUS)
W 15–14
3rd, bronze medalist(s)
Mariel Zagunis Bye  Sassine (CAN)
W 15–10
 Jóźwiak (POL)
W 15–13
 Bao Yy (CHN)
W 15–9
 Ward (USA)
W 15–11
 Jacobson (USA)
W 15–8
1st, gold medalist(s)
Sada Jacobson
Rebecca Ward
Dagmara Wozniak
Mariel Zagunis
Team sabre N/A  South Africa (RSA)
W 45–8
 Ukraine (UKR)
L 39–45
 France (FRA)
W 45–38
3rd, bronze medalist(s)

Field hockey[edit]

For the first time since the 1996 Summer Olympics, the United States sent a women's field hockey team to the Olympics. The team was announced on July 3 and consisted of 16 women.[55] The men's team failed to qualify for the Beijing games.

Summary
Team Event Group stage Semifinal Final / BM / Pl.
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
United States women Women's tournament  Argentina
T 2–2
 Japan
T 1–1
 Germany
L 2–4
 New Zealand
W 4–1
 Great Britain
T 0–0
4 Did not advance 7th place match
 Spain
L 2–3 a.e.t.
8

Women's tournament[edit]

Roster

The following is the American roster in the women's field hockey tournament of the 2008 Summer Olympics.[56]

Head Coach: Lee Bodimeade

Reserve:

  1. Sara Silvetti
  2. Barbara Weinberg (GK)
Group play
Team
Pld W D L GF GA GD Pts
 Germany 5 4 0 1 12 8 +4 12
 Argentina 5 3 2 0 13 7 +6 11
 Great Britain 5 2 2 1 7 9 −2 8
 United States 5 1 3 1 9 8 +1 6
 Japan 5 1 1 3 5 7 −2 4
 New Zealand 5 0 0 5 6 13 −7 0

     Advanced to semifinals

August 10, 2008
18:30
Argentina  2–2  United States
Rebecchi Goal 5'11' Report Smith Goal 18'
Loy Goal 64'
Umpires:
Julie Ashton-Lucy (AUS)
Carol Metchette (IRL)

August 12, 2008
18:00
United States  1–1  Japan
Barber Goal 58' Report Chiba Goal 12'
Umpires:
Sarah Garnett (NZL)
Lisa Roach (AUS)

August 14, 2008
10:30
United States  2–4  Germany
Snow Goal 27'
Loy Goal 60'
Report Keller Goal 34'
Rinne Goal 49'
Rodewald Goal 55'
Kühn Goal 64'
Umpires:
Lee Keum-ju (KOR)
Marelize de Klerk (RSA)

August 16, 2008
08:30
New Zealand  1–4  United States
Galletly Goal 37' Report Smith Goal 1'42'
Loy Goal 12'
Bashore Goal 47'
Umpires:
Stella Bartlema (NED)
Anne McRae (GBR)

August 18, 2008
18:00
Great Britain  0–0  United States
Report
Umpires:
Ute Conen (GER)
Lisa Roach (AUS)
7th place match
August 20, 2008
11:00
Spain  3–2 (a.e.t.)  United States
Termens Goal 8'
Huertas Goal 68'
Ybarra Goal 84'