United States at the 2012 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
United States at the
2012 Summer Olympics
Flag of the United States.svg
IOC codeUSA
NOCUnited States Olympic Committee
in London
Competitors530 (262 men and 268 women)[1] in 31 sports
Flag bearer Mariel Zagunis (opening)[2]
Bryshon Nellum (closing)
Medals
Ranked 1st
Gold
46
Silver
28
Bronze
30
Total
104
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
1906 Intercalated Games

The United States of America, represented by the United States Olympic Committee (USOC), competed at the 2012 Summer Olympics in London, from July 27 to August 12, 2012. U.S. athletes have competed at every Summer Olympic Games in the modern era, except the 1980 Summer Olympics in Moscow which they boycotted in protest of the Soviet invasion of Afghanistan. The USOC sent a total of 530 athletes to the Games, 262 men and 268 women, to compete in 25 sports. For the first time in its Olympic history, the United States was represented by more female than male athletes.

U.S. athletes left London with a total of 104 medals (46 gold, 28 silver and 30 bronze), finishing at the top of the gold and overall medal standings. The 46-gold medal record was the most the United States had ever won in any Olympics in which it was not the host nation.[3] At least one medal was awarded to U.S. athletes in sixteen sports, thirteen of which contained at least one gold. U.S. athletes dominated the nations' medal standings in swimming, wherein they won a total of 31 medals, including 16 golds. Twenty-seven U.S. athletes won more than a single medal. The U.S. team-based athletes also proved particularly successful, as the women's soccer, water polo, and volleyball teams won gold and silver medals, respectively. Furthermore, the men's and women's basketball teams managed to defend their titles from Beijing. For the first time since 1936, no U.S. athlete won an Olympic medal in sailing.

Among the nation's medalists were swimmers Missy Franklin, Allison Schmitt and Ryan Lochte, who each won a total of five medals. Swimmer Nathan Adrian and platform diver David Boudia won gold medals in their respective individual events after 24-year-long non-successes. Meanwhile, tennis player Serena Williams followed her sister's success by winning the gold medal in the women's tennis singles event. Gymnast Gabby Douglas became the fourth U.S. female to win a gold medal in the individual all-around event. Allyson Felix became the most successful U.S. track-and-field athlete at the event, winning three gold medals. Swimmer Michael Phelps emerged as the most decorated athlete in Olympic history, with a total of 22 medals won (including four gold and two silver medals in London) – 18 gold, 2 silver and 2 bronze medals – surpassing Larisa Latynina's overall Olympic medal count.[4]

After the disqualification of Russian Ivan Ukhov for doping, Erik Kynard will likely get upgraded from silver to gold, which will make it the 47th US gold medal at these Games, the best American result in terms of gold medals in the Summer Olympics held outside of the United States.

Medalists[edit]

The following U.S. competitors won medals at the games. In the by discipline sections below, medalists' names are bolded.

Competitors[edit]

The USOC selected a team of 530 athletes, 261 men and 269 women, to compete in all sports except handball; it was the nation's sixth-largest team sent to the Olympics, but the smallest since 1988. Athletics was the largest team by sport, with a total of 125 competitors.

The U.S. team featured 302 first-time athletes, and 228 returning Olympians to participate in these games.[5] Among the returning Olympians, seven of them had competed at their fifth Olympics (high jumper Amy Acuff, archer Khatuna Lorig, shooters Kimberly Rhode and Emil Milev, indoor volleyballer Danielle Scott-Arruda, and eventing riders Phillip Dutton and Karen O'Connor – the oldest of the team at age 54). Twenty-one athletes made their fourth Olympic appearances, including springboard diver Troy Dumais, track hurdler Angelo Taylor, and beach volleyballers and double-defending champions Kerri Walsh Jennings and Misty May-Treanor. Fifty-seven athletes made their third Olympic appearances, including rifle shooter Matt Emmons, and twins Bob and Mike Bryan in the men's tennis doubles match. One hundred and forty-three athletes were two-time Olympians, including former defending champions Justin Gatlin (athletics) and Anthony Ervin (swimming), who both made their comeback in London after long years of absence. Two hundred and eight returning athletes had competed in Beijing, including 124 Olympic medalists, and 76 defending champions.[5]

Among the nation's defending champions were swimmers Michael Phelps and Natalie Coughlin. Phelps won a historic amount of eight gold medals in Beijing to become the most-decorated Olympic athlete at a single event and the first person to win a total of fourteen Olympic gold medals. Coughlin, on the other hand, won a total of 11 Olympic medals in two previous games, including six gold medals from Beijing. Other notable defending champions featured NBA basketball players Kobe Bryant and LeBron James, who led their team by recapturing the nation's gold medal in Beijing, shooters Walton Eller and Vincent Hancock, road cyclist Kristin Armstrong in women's time trial, and swimmers Rebecca Soni and Ryan Lochte.[5]

First-time Olympians also featured gymnasts Jordyn Wieber and Aly Raisman, decathlete Ashton Eaton, and swimmers Missy Franklin and Katie Ledecky, the youngest of the team at age 15. Former basketball player and five-time Olympic champion Teresa Edwards served as the U.S. team's chef de mission.[6] Double Olympic champion Mariel Zagunis became the third fencer and sixth female athlete to serve as the United States flag bearer at the opening ceremony.[2]

The following is the list of number of competitors participating in the Games. Note that reserves for fencing, field hockey, football and handball are not counted as athletes:

Sport Men Women Total
Archery 3 3 6
Athletics (track and field) 63 62 125
Badminton 2 1 3
Basketball 12 12 24
Boxing 9 3 12
Canoeing 5 2 7
Cycling 12 12 24
Diving 5 6 11
Equestrian 7 6 13
Fencing 8 8 16
Field hockey 0 16 16
Soccer (football) 0 18 18
Gymnastics 6 7 13
Judo 3 2 5
Modern pentathlon 1 2 3
Rowing 24 20 44
Sailing 9 7 16
Shooting 14 6 20
Swimming 24 25 49
Synchronised swimming 0 2 2
Table tennis 1 3 4
Taekwondo 2 2 4
Tennis 6 6 12
Triathlon 2 3 5
Volleyball 16 16 32
Water polo 13 13 26
Weightlifting 1 2 3
Wrestling 13 4 17
Total 261 269 530

Archery[edit]

Three U.S. archers qualified for the men's individual event, three archers for the women's individual event and teams for both the men's team event and women's team event.

Men
Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Brady Ellison Individual 676 10  Javier (PHI) (55)
W 7–1
 Worth (AUS) (23)
L 1–7
Did not advance
Jake Kaminski 670 18  Olaru (MDA) (47)
L 5–6
Did not advance
Jacob Wukie 673 12  Talukdar (IND) (53)
W 6–0
 Nesteng (NOR) (24)
L 2–6
Did not advance
Brady Ellison
Jake Kaminski
Jacob Wukie
Team 2019 4 N/A Bye  Japan (JPN) (5)
W 220–219
 South Korea (KOR) (1)
W 224–219
 Italy (ITA) (6)
L 218–219
2nd, silver medalist(s)
Women
Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Miranda Leek Individual 656 14  Palekha (UKR) (51)
W 6–2
 Lionetti (ITA) (19)
L 4–6
Did not advance
Khatuna Lorig 669 4  Zam (BHU) (61)
W 6–0
 Laursen (DEN) (36)
W 6–4
 Cheng M (CHN) (20)
W 7–3
 Schuh (FRA) (37)
W 6–2
 Ki B-b (KOR) (1)
L 2–6
 Avitia (MEX) (10)
L 2–6
4
Jennifer Nichols 654 15  Swuro (IND) (50)
W 6–5
 Bishindee (MGL) (18)
L 5–6
Did not advance
Miranda Leek
Khatuna Lorig
Jennifer Nichols[7]
Team 1979 2 N/A Bye  China (CHN) (7)
L 213–218
Did not advance

Athletics (track and field)[edit]

U.S. athletes earned qualifying standards in the following track and field events (up to a maximum of 3 athletes in each event at the 'A' Standard, and 1 at the 'B' Standard):[8][9] The team was selected based on the results of the 2012 United States Olympic Trials.

Key
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round

Men
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Ryan Bailey[10] 100 m Bye 9.88 1 Q 9.96 2 Q 9.88 5
Justin Gatlin[10] Bye 9.97 1 Q 9.82 1 Q 9.79 3rd, bronze medalist(s)
Tyson Gay[10] Bye 10.08 1 Q 9.90 2 Q 9.80 4
Maurice Mitchell[11] 200 m 20.54 1 Q N/A 20.56 4 Did not advance
Wallace Spearmon[11] 20.47 2 Q 20.02 2 Q 19.90 4
Isiah Young[11] 20.55 3 Q 20.89 8 Did not advance
Tony McQuay[12] 400 m 45.45 2 Q N/A 45.31 5 Did not advance
LaShawn Merritt[12] DNF Did not advance
Bryshon Nellum[12] 45.29 2 Q 45.02 3 Did not advance
Khadevis Robinson[13] 800 m 1:47.17 5 N/A Did not advance
Duane Solomon[13] 1:46.05 1 Q 1:44.93 3 q 1:42.82 4
Nicholas Symmonds[13] 1:45.91 1 Q 1:44.87 3 q 1:42.95 5
Matthew Centrowitz, Jr.[13] 1500 m 3:41.39 5 Q N/A 3:34.90 5 Q 3:35.17 4
Leonel Manzano[13] 3:37.00 6 Q 3:42.94 4 Q 3:34.79 2nd, silver medalist(s)
Andrew Wheating[13] 3:40.92 7 q 3:44.88 9 Did not advance
Bernard Lagat[14] 5000 m 13:15.45 4 Q N/A 13:42.99 4
Lopez Lomong[14] 13:26.16 4 Q 13:48.19 10
Galen Rupp[14] 13:17.56 6 q 13:45.04 7
Dathan Ritzenhein[15] 10,000 m N/A 27:45.89 13
Galen Rupp[15] 27:30.90 2nd, silver medalist(s)
Matt Tegenkamp[15] 28:18.26 19
Aries Merritt[16] 110 m hurdles 13.07 1 Q N/A 12.94 1 Q 12.92 1st, gold medalist(s)
Jeffrey Porter[16] 13.53 3 Q 13.41 5 Did not advance
Jason Richardson[16] 13.33 1 Q 13.13 1 Q 13.04 2nd, silver medalist(s)
Kerron Clement[17] 400 m hurdles 48.48 2 Q N/A 48.12 3 q 49.15 8
Angelo Taylor[17] 49.29 1 Q 47.95 2 Q 48.25 5
Michael Tinsley[17] 49.13 1 Q 48.18 1 Q 47.91 2nd, silver medalist(s)
Kyle Alcorn[18] 3000 m steeplechase 8:37.11 9 N/A Did not advance
Donald Cabral[18] 8:21.46 4 Q 8:25.91 8
Evan Jager[18] 8:16.61 2 Q 8:23.87 6
Ryan Bailey
Jeff Demps*
Justin Gatlin
Tyson Gay
Trell Kimmons
Darvis Patton*[19]
4 × 100 m relay 37.38 NR 1 Q N/A 37.04 NR DSQ
Joshua Mance
Tony McQuay
Manteo Mitchell*
Bryshon Nellum
Angelo Taylor
[19]
4 × 400 m relay 2:58.87 2 Q N/A 2:57.05 2nd, silver medalist(s)
Abdi Abdirahman[20] Marathon N/A DNF
Ryan Hall[20] DNF
Meb Keflezighi[20] 2:11:06 4
Trevor Barron[21] 20 km walk N/A 1:22:46 26
John Nunn[22] 50 km walk N/A 4:03:28 43
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Will Claye[23] Long jump 7.99 8 Q 8.12 3rd, bronze medalist(s)
Marquise Goodwin[23] 8.11 2 Q 7.80 10
George Kitchens[23] 6.84 39 Did not advance
Will Claye[24] Triple jump 16.87 7 q 17.63 2nd, silver medalist(s)
Christian Taylor[24] 17.21 1 Q 17.81 1st, gold medalist(s)
Erik Kynard[25] High jump 2.29 3 q 2.33 2nd, silver medalist(s)
Jamie Nieto[25] 2.26 7 q 2.29 6
Jesse Williams[25] 2.29 3 q 2.25 9
Derek Miles[26] Pole vault NM Did not advance
Jeremy Scott[26] 5.50 15 Did not advance
Brad Walker[26] 5.60 4 q NM
Christian Cantwell[27] Shot put 20.41 9 Q 21.19 4
Reese Hoffa[27] 21.36 1 Q 21.23 3rd, bronze medalist(s)
Ryan Whiting[27] 20.78 4 Q 20.64 9
Lance Brooks[28] Discus throw 61.17 21 Did not advance
Jarred Rome[28] 59.57 31 Did not advance
Jason Young[28] 62.18 18 Did not advance
Sean Furey[29] Javelin throw 72.81 37 Did not advance
Cyrus Hostetler[29] 75.76 32 Did not advance
Craig Kinsley[29] 78.18 23 Did not advance
Kibwe Johnson[30] Hammer throw 77.17 5 q 74.95 9
AG Kruger[30] 72.13 25 Did not advance
Combined events – Decathlon
Athlete Event 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Rank
Ashton Eaton[31] Result 10.35 8.03 14.66 2.05 46.90 13.56 42.53 5.20 61.96 4:33.59 8869 1st, gold medalist(s)
Points 1011 1068 769 850 963 1032 716 972 767 721
Trey Hardee[31] Result 10.42 7.53 15.28 1.99 48.11 13.54 48.26 4.80 66.65 4:40.94 8671 2nd, silver medalist(s)
Points 994 942 807 794 904 1035 834 849 838 674
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Allyson Felix[32] 100 m Bye 11.01 1 Q 10.94 2 Q 10.89 5
Carmelita Jeter[32] Bye 10.83 1 Q 10.82 1 Q 10.78 2nd, silver medalist(s)
Tianna Madison[32] Bye 10.97 2 Q 10.92 2 Q 10.85 4
Allyson Felix[33] 200 m 22.71 1 Q N/A 22.31 1 Q 21.88 1st, gold medalist(s)
Carmelita Jeter[33] 22.65 1 Q 22.39 2 Q 22.14 3rd, bronze medalist(s)
Sanya Richards-Ross[33] 22.48 1 Q 22.30 1 Q 22.39 5
Francena McCorory[34] 400 m 50.78 1 Q N/A 50.19 2 Q 50.33 7
Sanya Richards-Ross[34] 51.78 1 Q 50.07 1 Q 49.55 1st, gold medalist(s)
Dee Dee Trotter[34] 50.87 1 Q 49.87 2 Q 49.72 3rd, bronze medalist(s)
Geena Gall[35] 800 m 2:03.85 4 q N/A 2:05.76 8 Did not advance
Alysia Montaño[35] 2:00.47 1 Q 1:58.42 4 q 1:57.93 5
Alice Schmidt[35] 2:01.65 2 Q 2:01.63 4 Did not advance
Shannon Rowbury[36] 1500 m 4:06.03 7 q N/A 4:05.47 5 Q 4:11.26 6
Jennifer Simpson[36] 4:13.81 6 Q 4:06.89 12 Did not advance
Morgan Uceny[36] 4:06.87 2 Q 4:05.34 3 Q DNF
Kim Conley[37] 5000 m 15:14.48 12 N/A Did not advance
Julie Culley[37] 15:05.38 5 Q 15:28.22 14
Molly Huddle[37] 15:02.26 5 Q 15:20.29 11
Janet Cherobon-Bawcom[38] 10,000 m N/A 31:12.68 12
Amy Hastings[38] 31:10.69 11
Lisa Uhl[38] 31:12.80 13
Dawn Harper[39] 100 m hurdles 12.75 2 Q N/A 12.46 1 Q 12.37 2nd, silver medalist(s)
Lolo Jones[39] 12.68 1 Q 12.71 3 q 12.58 4
Kellie Wells[39] 12.69 1 Q 12.51 1 Q 12.48 3rd, bronze medalist(s)
Ti'erra Brown[40] 400 m hurdles 54.72 2 Q N/A 54.21 3 q 55.07 6
Lashinda Demus[40] 54.60 1 Q 54.08 1 Q 52.77 2nd, silver medalist(s)
Georganne Moline[40] 54.31 1 Q 54.74 2 Q 53.92 5
Emma Coburn[41] 3000 m steeplechase 9:27.51 3 Q N/A 9:23.54 9
Bridget Franek[41] 9:29.86 5 q 9:45.51 14
Shalaya Kipp[41] 9:48.33 12 Did not advance
Allyson Felix
Carmelita Jeter
Bianca Knight
Tianna Madison
Jeneba Tarmoh*
Lauryn Williams*[19]
4 × 100 m relay 41.64 1 Q N/A 40.82 WR 1st, gold medalist(s)
Keshia Baker*
Diamond Dixon*
Allyson Felix
Francena McCorory
Sanya Richards-Ross
DeeDee Trotter
[19]
4 × 400 m relay 3:22.09 1 Q N/A 3:16.88 1st, gold medalist(s)
Desiree Davila[20] Marathon N/A DNF
Shalane Flanagan[20] 2:25:51 10
Kara Goucher[20] 2:26:07 11
Maria Michta[42] 20 km walk N/A 1:32:27 29
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Janay DeLoach Long jump 6.81 2 Q 6.89 3rd, bronze medalist(s)
Chelsea Hayes 6.37 16 Did not advance
Brittney Reese 6.57 9 q 7.12 1st, gold medalist(s)
Amanda Smock[43] Triple jump 13.61 27 Did not advance
Amy Acuff[44] High jump 1.85 =20 Did not advance
Brigetta Barrett[44] 1.93 6 q 2.03 2nd, silver medalist(s)
Chaunte Lowe[44] 1.93 2 q 1.97 6
Becky Holliday[45] Pole vault 4.55 10 q 4.45 9
Lacey Janson[45] 4.40 15 Did not advance
Jennifer Suhr[45] 4.55 1 q 4.75 1st, gold medalist(s)
Tia Brooks[46] Shot put 17.72 19 Did not advance
Jillian Camarena-Williams[46] 18.22 15 Did not advance
Michelle Carter[46] 18.63 8 q 19.42 5
Gia Lewis-Smallwood[47] Discus throw 61.44 15 Did not advance
Aretha Thurmond[47] 59.39 25 Did not advance
Stephanie Brown Trafton[47] 64.89 5 Q 63.01 8
Brittany Borman[48] Javelin throw 59.27 15 Did not advance
Kara Patterson[48] 56.23 31 Did not advance
Rachel Yurkovich[48] 57.92 24 Did not advance
Amanda Bingson[49] Hammer throw 67.29 28 Did not advance
Amber Campbell[49] 69.93 13 Did not advance
Jessica Cosby[49] 69.65 14 Did not advance
Combined events – Heptathlon
Athlete Event 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Rank
Sharon Day[50] Result 13.57 1.77 14.28 24.36 5.85 43.90 2:11.31 5286 16
Points 1040 941 813 946 804 742 946
Hyleas Fountain[50] Result 12.70 1.86 11.99 23.64 6.05 21.60 DNS DNF
Points 1170 1054 660 1016 865 319
Chantae McMillan[50] Result 13.49 1.68 14.92 25.25 5.37 49.78 2:40.55 5688 29
Points 1052 830 856 864 663 856 567

Badminton[edit]

The United States will be represented in two out of the five badminton events: men's doubles and women's singles. No US athlete has ever medaled in badminton since it became an Olympic sport in 1992.

Athlete Event Group stage Elimination Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Howard Bach
Tony Gunawan
Men's doubles  Jung J-s /
Lee Y-d (KOR)
L 14–21, 19–21
 Koo K K /
Tan B H (MAS)
L 12–21, 14–21
 Kawamae /
Sato (JPN)
L 15–21, 15–21
4 N/A Did not advance
Rena Wang Women's singles  Wang X (CHN)
L 8–21, 6–21
N/A 2 Did not advance

Basketball[edit]

Summary
Team Event Group stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
United States men Men's tournament  France
W 98–71
 Tunisia
W 110–63
 Nigeria
W 156–73
 Lithuania
W 99–94
 Argentina
W 126–97
1 Q  Australia
W 119–86
 Argentina
W 109–83
 Spain
W 107–100
1st, gold medalist(s)
United States women Women's tournament  Croatia
W 81–56
 Angola
W 90–38
 Turkey
W 89–58
 Czech Republic
W 88–61
 China
W 114–66
1 Q  Canada
W 91–48
 Australia
W 86–73
 France
W 86–50
1st, gold medalist(s)

Men's tournament[edit]

Roster

The following is the United States roster in the men's basketball tournament of the 2012 Summer Olympics.[51]

United States men's national basketball team – 2012 Summer Olympics roster
Players Coaches
Pos. No. Name Age – Date of birth Height Club Ctr.
C 4 Chandler, Tyson 29 – (1982-10-02)October 2, 1982 7 ft 1 in (2.16 m) New York Knicks United States
F 5 Durant, Kevin 23 – (1988-09-29)September 29, 1988 6 ft 10 in (2.08 m) Oklahoma City Thunder United States
F 6 James, LeBron 27 – (1984-12-30)December 30, 1984 6 ft 8 in (2.03 m) Miami Heat United States
G 7 Westbrook, Russell 23 – (1988-11-12)November 12, 1988 6 ft 3 in (1.91 m) Oklahoma City Thunder United States
G 8 Williams, Deron 28 – (1984-06-26)June 26, 1984 6 ft 3 in (1.91 m) Brooklyn Nets United States
F 9 Iguodala, Andre 28 – (1984-01-28)January 28, 1984 6 ft 6 in (1.98 m) Philadelphia 76ers United States
G 10 Bryant, Kobe 33 – (1978-08-23)August 23, 1978 6 ft 6 in (1.98 m) Los Angeles Lakers United States
F/C 11 Love, Kevin 23 – (1988-09-07)September 7, 1988 6 ft 9 in (2.06 m) Minnesota Timberwolves United States
G/F 12 Harden, James 22 – (1989-08-26)August 26, 1989 6 ft 5 in (1.96 m) Oklahoma City Thunder United States
G 13 Paul, Chris 27 – (1985-05-06)May 6, 1985 6 ft 0 in (1.83 m) Los Angeles Clippers United States
C 14 Davis, Anthony 19 – (1993-03-11)March 11, 1993 6 ft 10 in (2.08 m) New Orleans Hornets United States
F 15 Anthony, Carmelo 28 – (1984-05-29)May 29, 1984 6 ft 7 in (2.01 m) New York Knicks United States
Head coach
Assistant coach(es)

Legend
  • Club – describes last
    club before the tournament
  • Age – describes age
    on July 29, 2012
Group play
Qualified for the quarterfinals
Team
Pld W L PF PA PD Pts
United States 5 5 0 589 398 +191 10
 France 5 4 1 376 378 −2 9
 Argentina 5 3 2 448 424 +24 8
 Lithuania 5 2 3 395 399 −4 7
 Nigeria 5 1 4 338 456 −118 6
 Tunisia 5 0 5 320 411 −91 5
July 29, 2012
14:30
United States 98–71  France
Scoring by quarter: 22–21, 30–15, 26–15, 20–20
Pts: Durant 22
Rebs: three players 9
Asts: James 8
Pts: Traoré 12
Rebs: Turiaf 9
Asts: de Colo 3
Basketball Arena, London
Referees: Cristiano Maranho (BRA), Saša Pukl (SLO), Michael Aylen (AUS)

July 31, 2012
22:15
Tunisia  63–110 United States
Scoring by quarter: 15–21, 18–25, 14–39, 16–25
Pts: Ben Romdhane 22
Rebs: Ben Romdhane 11
Asts: Ben Romdhane 4
Pts: Love, Anthony 16
Rebs: Durant 10
Asts: Paul 7
Basketball Arena, London
Referees: Vaughan Mayberry (AUS), Samir Abaakil (MAR), Oļegs Latiševs (LAT)

August 2, 2012
22:15
United States 156–73  Nigeria
Scoring by quarter: 49–25, 29–20, 41–17, 37–11
Pts: Anthony 37
Rebs: Davis, Love 6
Asts: Williams 11
Pts: Diogu 27
Rebs: Diogu 7
Asts: Aminu 4
Basketball Arena, London
Referees: Juan Arteaga (ESP), Robert Lottermoser (GER), Elena Chernova (RUS)

August 4, 2012
14:30
Lithuania  94–99 United States
Scoring by quarter: 25–33, 26–22, 21–23, 22–21
Pts: Kleiza 25
Rebs: Pocius 7
Asts: Jasikevičius, Pocius 6
Pts: James, Anthony 20
Rebs: Love 8
Asts: Paul 6
Basketball Arena, London
Referees: Recep Ankaralı (TUR), Luigi Lamonica (ITA), Marcos Benito (BRA)

August 6, 2012
22:15
Argentina  97–126 United States
Scoring by quarter: 32–34, 27–26, 17–42, 21–24
Pts: Ginóbili 16
Rebs: Ginóbili 5
Asts: Campazzo 7
Pts: Durant 28
Rebs: Iguodala, Love 9
Asts: Paul 7
Basketball Arena, London
Referees: Christos Christodoulou (GRE), Ilija Belošević (SRB), Stephen Seibel (CAN)

Quarterfinal
August 8, 2012
22:15
United States 119–86  Australia
Scoring by quarter: 28–21, 28–21, 28–28, 35–16
Pts: Bryant 20
Rebs: James 14
Asts: James 11
Pts: Mills 26
Rebs: Ingles 8
Asts: Ingles 6
North Greenwich Arena, London
Referees: Luigi Lamonica (ITA), Fernando Sampietro (ARG), Samir Abaakil (MAR)
Semifinal
August 10, 2012
21:00
Argentina  83–109 United States
Scoring by quarter: 19–24, 21–23, 17–27, 26–35
Pts: Ginobili 18
Rebs: Delfino 5
Asts: Prigioni 6
Pts: Durant 19
Rebs: Love 9
Asts: James, Paul 7
North Greenwich Arena, London
Referees: Carl Jungebrand (FIN), Recep Ankaralı (TUR), Robert Lottermoser (GER)
Gold medal match
August 12, 2012
15:00
1st, gold medalist(s) United States 107–100  Spain 2nd, silver medalist(s)
Scoring by quarter: 35–27, 24–31, 24–24, 24–18
Pts: Durant 30
Rebs: Durant, Love 9
Asts: James 4
Pts: P. Gasol 24
Rebs: Ibaka 9
Asts: P. Gasol 7
North Greenwich Arena, London
Referees: Cristiano Maranho (BRA), Christos Christodoulou (GRE), Michael Aylen (AUS)

Women's tournament[edit]

Roster

The following is the United States roster in the women's basketball tournament of the 2012 Summer Olympics.[52]

United States women's national basketball team – 2012 Summer Olympics roster
Players Coaches
Pos. No. Name Age – Date of birth Height Club Ctr.
G 4 Whalen, Lindsay 30 – (1982-05-09)May 9, 1982 5 ft 9 in (1.75 m) Minnesota Lynx United States
F 5 Augustus, Seimone 28 – (1984-04-30)April 30, 1984 6 ft 0 in (1.83 m) Minnesota Lynx United States
G 6 Bird, Sue 31 – (1980-10-16)October 16, 1980 5 ft 9 in (1.75 m) Seattle Storm United States
F 7 Moore, Maya 23 – (1989-06-11)June 11, 1989 6 ft 0 in (1.83 m) Minnesota Lynx United States
F 8 McCoughtry, Angel 25 – (1986-09-10)September 10, 1986 6 ft 1 in (1.85 m) Atlanta Dream United States
F 9 Jones, Asjha 31 – (1980-08-01)August 1, 1980 6 ft 3 in (1.91 m) Connecticut Sun United States
F 10 Catchings, Tamika 33 – (1979-07-21)July 21, 1979 6 ft 1 in (1.85 m) Indiana Fever United States
F 11 Cash, Swin 32 – (1979-09-22)September 22, 1979 6 ft 1 in (1.85 m) Chicago Sky United States
G/F 12 Taurasi, Diana 30 – (1982-06-11)June 11, 1982 6 ft 0 in (1.83 m) Phoenix Mercury United States
C 13 Fowles, Sylvia 27 – (1985-06-10)June 10, 1985 6 ft 6 in (1.98 m) Chicago Sky United States
C 14 Charles, Tina 23 – (1988-12-05)December 5, 1988 6 ft 4 in (1.93 m) Connecticut Sun United States
F/C 15 Parker, Candace 26 – (1986-04-19)April 19, 1986 6 ft 4 in (1.93 m) Los Angeles Sparks United States
Head coach
Assistant coach(es)
Legend
  • Club – describes last
    club before the tournament
  • Age – describes age
    on 28 July 2012
Group play
Qualified for the quarterfinals
Team
Pld W L PF PA PD Pts
 United States 5 5 0 462 279 +183 10
 Turkey 5 4 1 343 316 +27 9
 China 5 3 2 346 363 −17 8
 Czech Republic 5 2 3 346 332 +14 7
 Croatia 5 1 4 324 379 −55 6
 Angola 5 0 5 243 395 −152 5
July 28, 2012
16:45
United States  81–56  Croatia
Scoring by quarter: 11–4, 20–24, 22–19, 28–9
Pts: Charles 14
Rebs: Parker 13
Asts: Bird 5
Pts: Ivezić 22
Rebs: Ivanković 7
Asts: Lelas 5
Basketball Arena, London
Referees: Juan Arteaga (ESP), Oļegs Latiševs (LAT), Snehal Bendke (IND)

July 30, 2012
22:15
Angola  38–90  United States
Scoring by quarter: 12–22, 6–19, 11–28, 9–21
Pts: Guadalupe 11
Rebs: Mauricio, Manuel 6
Asts: Manuel 2
Pts: Parker 14
Rebs: Parker 12
Asts: Bird 5
Basketball Arena, London
Referees: Carole Delauné (FRA), Marcos Benito (BRA), Robert Lottermoser (GER)

August 1, 2012
22:15
United States  89–58  Turkey
Scoring by quarter: 19–16, 22–10, 22–21, 26–11
Pts: McCoughtry 18
Rebs: three players 7
Asts: Bird 4
Pts: Vardarlı, Hollingsworth 11
Rebs: Hollingsworth 8
Asts: Vardarlı, Alben 3
Basketball Arena, London
Referees: Michael Aylen (AUS), Stephen Seibel (CAN), Peng Ling (CHN)

August 3, 2012
22:15
Czech Republic  61–88  United States
Scoring by quarter: 26–24, 12–24, 9–22, 14–18
Pts: Zrůstová 15
Rebs: Pecková 6
Asts: Bartoňová 3
Pts: Taurasi 18
Rebs: Charles 14
Asts: Bird 9
Basketball Arena, London
Referees: Elena Chernova (RUS), Marcos Benito (BRA), Vitalis Gode (KEN)

August 5, 2012
16:45
China  66–114  United States
Scoring by quarter: 28–31, 8–30, 12–33, 18–20
Pts: Song Xiaoyun 15
Rebs: four players 3
Asts: Miao Lijie 8
Pts: Taurasi 22
Rebs: Moore 7
Asts: Catchings 7
Basketball Arena, London
Referees: Guerrino Cerebuch (ITA), Borys Ryschyk (UKR), Carole Delauné (FRA)
Quarterfinal
August 7, 2012
14:00
United States  91–48  Canada
Scoring by quarter: 19–8, 23–13, 26–10, 23–17
Pts: Taurasi 15
Rebs: Moore, Parker 7
Asts: Bird 5
Pts: Smith 13
Rebs: Phillips 8
Asts: Phillips 5
Basketball Arena, London
Referees: Guerrino Cerebuch (ITA), Shoko Sugruro (JPN), Vitalis Gode (KEN)
Semifinal
August 9, 2012
17:00
Australia  73–86  United States
Scoring by quarter: 22–20, 25–23, 12–22, 14–21
Pts: Cambage 19
Rebs: Jackson 17
Asts: Jarry 5
Pts: Taurasi, Charles 14
Rebs: Charles 10
Asts: Charles 4
North Greenwich Arena, London
Referees: Ilija Belošević (SRB), Borys Ryschyk (UKR), Snehal Bendke (IND)
Gold medal match
August 11, 2012
21:00
1st, gold medalist(s) United States  86–50  France 2nd, silver medalist(s)
Scoring by quarter: 20–15, 17–10, 26–12, 23–13
Pts: Parker 21
Rebs: Parker 11
Asts: Taurasi 6
Pts: Gruda, Lawson-Wade 12
Rebs: Ndongue 8
Asts: Dumerc 3
North Greenwich Arena, London
Referees: Fernando Sampietro (ARG), Elena Chernova (RUS), Peng Ling (CHN)

Boxing[edit]

U.S. boxers qualified for the following events:

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Rau'shee Warren Flyweight Bye  Oubaali (FRA)
L 18–19
Did not advance
Joseph Diaz Bantamweight  Ishchenko (UKR)
W 19–9
 Álvarez (CUB)
L 15–21
Did not advance
José Ramírez Lightweight  Azzedine (FRA)
W 21–20
 Gaibnazarov (UZB)
L 11–15
Did not advance
Jamel Herring Light welterweight  Yeleussinov (KAZ)
L 9–19
Did not advance
Errol Spence Welterweight  Carvalho (BRA)
W 16–10
 Krishan (IND)
W* 15–13
 Zamkovoy (RUS)
L 11–16
Did not advance
Terrell Gausha Middleweight  Hakobyan (ARM)
W RSC 3 (13–12)
 Singh (IND)
L 14–15
Did not advance
Marcus Browne Light heavyweight  Hooper (AUS)
L 11–13
Did not advance
Michael Hunter Heavyweight N/A  Beterbiyev (RUS)
L 10–10
Did not advance
Dominic Breazeale Super heavyweight N/A  Omarov (RUS)
L 8–19
Did not advance

* – Spence initially lost the bout 11–13 but successfully appealed on the grounds that the referee called too few cautions for holding fouls and Spence should have been awarded at least four more points

Women
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Marlen Esparza Flyweight Bye  Magliocco (VEN)
W 24–16
 Ren C (CHN)
L 8–10
Did not advance 3rd, bronze medalist(s)
Quanitta Underwood Lightweight  Jonas (GBR)
L 13–21
Did not advance
Claressa Shields Middleweight Bye  Laurell (SWE)
W 18–14
 Volnova (KAZ)
W 29–15
 Torlopova (RUS)
W 19–12
1st, gold medalist(s)

Canoeing[edit]

Slalom[edit]

U.S. canoeists qualified boats for the following events

Athlete Event Preliminary Semifinal Final
Run 1 Rank Run 2 Rank Best Rank Time Rank Time Rank
Casey Eichfeld Men's C-1 97.04 10 102.02 12 97.04 14 Did not advance
Eric Hurd
Jeff Larimer
Men's C-2 112.91 12 109.78 9 109.78 12 Did not advance
Scott Parsons Men's K-1 94.16 13 141.72 19 94.16 16 Did not advance
Caroline Queen Women's K-1 117.05 13 186.23 19 117.05 17 Did not advance

Sprint[edit]

U.S. canoeists qualified boats in three out of twelve sprint events, one men's and one women's. No U.S. athlete has medaled in Olympic sprint canoeing since 1992.

Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Tim Hornsby Men's K-1 200 m 36.560 6 q 37.660 8 FB 39.370 15
Carrie Johnson Women's K-1 200 m 43.355 6 Q 43.321 8 Did not advance
Women's K-1 500 m 1:53.983 4 Q 1:54.628 6 Did not advance

Cycling[edit]

U.S. cyclists qualified for the following events

Road[edit]

Taylor Phinney in the time trials
Men
Athlete Event Time Rank
Timmy Duggan Road race 5:46:37 88
Tyler Farrar 5:46:37 33
Chris Horner 5:46:46 93
Taylor Phinney 5:46:05 4
Tejay van Garderen 5:47:31 104
Taylor Phinney Time trial 52:38.07 4
Women
Athlete Event Time Rank
Kristin Armstrong Road race 3:36:16 35
Amber Neben 3:36:20 36
Shelley Olds 3:35:56 7
Evelyn Stevens 3:35:56 24
Kristin Armstrong Time trial 37:34.82 1st, gold medalist(s)
Amber Neben 38:45.17 7

Track[edit]

Sprint
Athlete Event Qualification Round 1 Repechage 1 Round 2 Repechage 2 Quarterfinals Semifinals Final
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank
Jimmy Watkins Men's sprint 10.247
70.264
12  Nakagawa (JPN)
W 10.339
69.237
Bye  Kelemen (CZE)
W 10.511
68.499
Bye  Perkins (AUS)
L, L
Did not advance 5th place final
 Awang (MAS)
 Forstemann (GER)
 Dmitriev (RUS)
L
6
Pursuit
Athlete Event Qualification Semifinals Final
Time Rank Opponent
Time
Rank Opponent
Time
Rank
Dotsie Bausch
Sarah Hammer
Jennie Reed*
Lauren Tamayo
Women's team pursuit 3:19.406 2 Q  Australia (AUS)
3:16.853 NR
2  Great Britain (GBR)
3:19.727
2nd, silver medalist(s)
Omnium
Athlete Event Flying lap Points race Elimination race Individual pursuit Scratch race Time trial Total points Rank
Time Rank Points Rank Rank Time Rank Rank Time Rank
Bobby Lea Men's omnium 13.559 10 8 12 8 4:30.127 11 7 1:04.853 13 61 12
Sarah Hammer Women's omnium 14.369 5 25 5 2 3:29.554 1 2 35.900 4 19 2nd, silver medalist(s)

Mountain biking[edit]

Samuel Schultz in men's cross-country race
Athlete Event Time Rank
Samuel Schultz Men's cross-country 1:32:29 15
Todd Wells 1:31:28 10
Lea Davison Women's cross-country 1:35:14 11
Georgia Gould 1:32:00 3rd, bronze medalist(s)

BMX[edit]

Athlete Event Seeding Quarterfinal Semifinal Final
Time Rank Points Rank Points Rank Time Rank
Connor Fields Men's BMX 38.431 4 3 1 Q 6 1 Q 1:03.033 7
David Herman 38.955 15 16 4 q 15 6 Did not advance
Nic Long 38.601 7 18 5 Did not advance
Brooke Crain Women's BMX DNF 16 N/A 14 3 Q 40.286 8
Alise Post 39.890 8 18 6 Did not advance

Diving[edit]

U.S. divers qualified for eight individual diving spots at the 2012 Olympic Games. Three US synchronized diving teams qualified through the 2012 FINA Diving World Cup and the rest of the divers qualified for the Olympics through the 2012 U.S. Olympic Trials for diving (quotas themselves were won at the world championships while divers who filled them were selected after the trials)

Men
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Chris Colwill 3 m springboard 461.35 7 Q 339.80 18 Did not advance
Troy Dumais 486.60 3 Q 490.55 5 Q 498.35 5
David Boudia 10 m platform 439.15 18 Q 531.15 3 Q 568.65 1st, gold medalist(s)
Nick McCrory 480.90 8 Q 506.50 7 Q 505.40 9
Troy Dumais
Kristian Ipsen
3 m synchronized springboard N/A 446.70 3rd, bronze medalist(s)
David Boudia
Nick McCrory
10 m synchronized platform N/A 463.47 3rd, bronze medalist(s)
Women
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Cassidy Krug 3 m springboard 320.10 10 Q 345.60 5 Q 342.85 7
Christina Loukas 330.45 7 Q 339.75 6 Q 332.10 8
Katherine Bell 10 m platform 326.95 9 Q 296.80 16 Did not advance
Brittany Viola 322.55 14 Q 300.50 15 Did not advance
Kelci Bryant
Abigail Johnston
3 m synchronized springboard N/A 321.90 2nd, silver medalist(s)

Equestrian[edit]

U.S. equestrians qualified teams in the dressage and eventing team competitions.[53] and also qualified a team in the jumping team competition.

They have also qualified four athletes in the individual dressage competition, five athletes in the individual eventing competition,[53] and four athletes in the individual jumping competition.

Dressage
Athlete Horse Event Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Freestyle Overall
Score Rank Score Rank Technical Artistic Score Rank
Jan Ebeling Rafalca Individual 70.243 30 Q 69.302 28 Did not advance
Tina Konyot Calecto V 70.456 27 Q 70.651 25 Did not advance
Adrienne Lyle Wizard 69.468 35 Did not advance
Steffen Peters Ravel 77.705 6 Q 76.254 =7 Q 74.143 80.429 77.286 17
Jan Ebeling
Tina Konyot
Steffen Peters
See above Team 72.801 5 Q 72.069 7 N/A 72.435 6
Eventing
Athlete Horse Event Dressage Cross-country Jumping Total
Qualifier Final
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Will Coleman Twizzel Individual 46.30 26 36.40 82.70 46 2.00 84.70 37 Did not advance 84.70 37
Tiana Coudray Ringwood Magister 52.00 42 25.60 77.60 42 11.00 88.60 40 Did not advance 88.60 40
Phillip Dutton Mystery Whisper 44.30 19 2.80 47.10 12 23.00 70.10 27 Q 11.00 81.10 23 81.10 23
Boyd Martin Otis Barbotiere 50.70 =36 3.60 54.30 26 Withdrew
Karen O'Connor Mr. Medicott 48.20 29 5.60 53.80 =24 0.00 53.80 16 Q 0.00 53.80 9 53.80 9
Will Coleman
Tiana Coudray
Phillip Dutton
Boyd Martin
Karen O'Connor
See above Team 138.80 7 16.40 155.20 5 53.40 208.60 7 N/A 208.60 7
Jumping
Athlete Horse Event Qualification Final Total
Round 1 Round 2 Round 3 Round A Round B
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Rich Fellers Flexible Individual 0 =1 Q 0 0 =1 Q 8 8 =11 Q 5 =20 Q 0 5 8 5 8
Reed Kessler Cylana 1 =33 Q 9 10 =47 Did not advance
Beezie Madden Via Volo 42 =72 Did not advance
McLain Ward Antares F 0 =1 Q 4 4 =17 Q 8 12 =26 Q 12 =29 Did not advance 12 =29
Rich Fellers
Reed Kessler
Beezie Madden
McLain Ward
See above Team N/A 8 =7 Q 20 28 =6 28 =6

Fencing[edit]

Twenty U.S. fencers have qualified to compete in all fencing events.

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Weston Kelsey Individual épée N/A  Li Gj (CHN)
W 8–7
 Novosjolov (EST)
W 15–11
 Fernández (VEN)
W 15–9
 Limardo (VEN)
L 5–6
 Jung J-S (KOR)
L 11–12
4
Soren Thompson  Fiedler (GER)
L 4–15
Did not advance
Miles Chamley-Watson Individual foil Bye  Abouelkassem (EGY)
L 10–15
Did not advance
Race Imboden Bye  Toldo (BRA)
W 15–5
 Baldini (ITA)
L 9–15
Did not advance
Alexander Massialas Bye  Lalonde-Turbide (CAN)
W 15–6
 Cheremisinov (RUS)
L 6–15
Did not advance
Miles Chamley-Watson
Race Imboden
Alexander Massialas
Gerek Meinhardt
Team foil N/A Bye  France (FRA)
W 45–39
 Italy (ITA)
L 24–45
 Germany (GER)
L 27–45
4
Daryl Homer Individual sabre Bye  Dolniceanu (ROU)
W 15–11
 Yakimenko (RUS)
W 15–14
 Dumitrescu (ROU)
L 13–15
Did not advance
Tim Morehouse Bye  Reshetnikov (RUS)
W 15–6
 Lapkes (BLR)
W 15–13
 Occhiuzzi (ITA)
L 9–15
Did not advance
James Williams Bye  Kovalev (RUS)
L 12–15
Did not advance
Daryl Homer
Tim Morehouse
Jeff Spear
James Williams
Team sabre N/A  Russia (RUS)
L 33–45
Classification semi-final
 China (CHN)
L 28–45
7th place final
 Belarus (BLR)
L 35–45
8
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Courtney Hurley Individual épée Bye  Flessel-Colovic (FRA)
L 12–15
Did not advance
Maya Lawrence Bye  Navarria (ITA)
W 15–12
 Fiamingo (ITA)
L 7–15
Did not advance
Susie Scanlan  Kryvytska (UKR)
L 13–15
Did not advance
Courtney Hurley
Kelley Hurley
Maya Lawrence
Susie Scanlan*
Team épée N/A  Italy (ITA)
W 45–35
 South Korea (KOR)
L 36–45
 Russia (RUS)
W 31–30
3rd, bronze medalist(s)
Lee Kiefer Individual foil Bye  Peterson (CAN)
W 15–10
 Jung G-O (KOR)
W 15–13
 Errigo (ITA)
L 10–15
Did not advance
Nzingha Prescod Bye  Mohamed (HUN)
L 10–15
Did not advance
Nicole Ross Bye  Boubakri (TUN)
L 8–15
Did not advance
Lee Kiefer
Nzingha Prescod
Nicole Ross
Doris Willette
Team foil N/A Bye  South Korea (KOR)
L 31–45
Classification semi-final
 Japan (JPN)
W 44–22
5th place final
 Poland (POL)
L 39–45
6
Dagmara Wozniak Individual sabre N/A  Mahran (EGY)
W 15–6
 Besbes (TUN)
W 15–13
 Velikaya (RUS)
L 13–15
Did not advance
Mariel Zagunis  Permatasari (INA)
W 15–7
 Nakayama (JPN)
W 15–9
 Zhu M (CHN)
W 15–6
 Kim J-Y (KOR)
L 13–15
 Kharlan (UKR)
L 10–15
4

Field hockey[edit]

The U.S. women's field hockey team qualified for the Olympics by winning the 2011 Pan American Games. The men's team failed to qualify.

Summary
Team Event Group stage Quarterfinal Semifinal Final / BM / Pl.
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
United States women Women's tournament  Germany
L 1–2
 Argentina
W 1–0
 Australia
L 1–0
 New Zealand
L 2–3
 South Africa
L 0–7
6 Did not advance 11th place game
 Belgium
L 1–2
12

Women's tournament[edit]

Roster

The following is the American roster in the women's field hockey tournament of the 2012 Summer Olympics.[54]

Head Coach: Lee Bodimeade

Reserves:

Group play
Team
Pld W D L GF GA GD Pts
 Argentina 5 3 1 1 12 4 +8 10
 New Zealand 5 3 1 1 9 5 +4 10
 Australia 5 3 1 1 5 2 +3 10
 Germany 5 2 1 2 6 7 −1 7
 South Africa 5 1 0 4 9 14 −5 3
 United States 5 1 0 4 4 13 −9 3

     Advanced to semifinals

July 29, 2012
21:15
Germany  2–1  United States
Rinne Goal 8'
Hahn Goal 21'
Report Crandall Goal 56'
Umpires:
Carol Metchette (IRL)
Wendy Stewart (CAN)

July 31, 2012
19:00
Argentina  0–1  United States
Report Taylor Goal 28'
Umpires:
Claire Adenot (FRA)
Julie Ashton-Lucy (AUS)

August 2, 2012
10:45
Australia  1–0  United States
Flanagan Goal 33' Report
Umpires:
Stella Bartlema (NED)
Soledad Iparraguirre (ARG)

August 4, 2012
19:00
United States  2–3  New Zealand
O'Donnell Goal 16'
Laubach Goal 34'
Report Sharland Goal 3'
Flynn Goal 19'
Eshuis Goal 64'
Umpires:
Carolina de la Fuente (ARG)
Kang Hyun-young (KOR)

August 6, 2012
10:45
United States  0–7  South Africa
Report Bright Goal 14'44'
George Goal 20'
Wilson Goal 25'
Coetzee Goal 33'62'
Chamberlain Goal 54'
Umpires:
Frances Block (GBR)
Claire Adenot (FRA)
11th/12th place
August 10, 2012
08:30
Belgium  2–1  United States
Gerniers Goal 20'
Valcke Goal 52'
Report Selenski Goal 6'
Umpires:
Elena Eskina (RUS)
Irene Presenqui (ARG)

Soccer (football)[edit]

The U.S. women's soccer team qualified after finishing in first place at the 2012 CONCACAF Women's Olympic Qualifying Tournament. The men's team failed to qualify.

Summary
Team Event Group stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
United States women Women's tournament  France
W 4–2
 Colombia
W 3–0
 North Korea
W 1–0
1 Q  New Zealand
W 2–0
 Canada
W 4–3 a.e.t
 Japan
W 2–1
1st, gold medalist(s)

Women's tournament[edit]

Team roster

The following is the United States squad in the women's soccer tournament of the 2012 Summer Olympics.[55]

Coach: Sweden Pia Sundhage

No. Pos. Player Date of birth (age) Caps Goals 2012 club
1 1GK Hope Solo (1981-07-30)July 30, 1981 (aged 30) 118 0 United States Seattle Sounders
2 2DF Heather Mitts (1978-09-09)September 9, 1978 (aged 33) 126 2 Unattached
3 2DF Christie Rampone (c) (1975-06-24)June 24, 1975 (aged 37) 260 4 Unattached
4 2DF Becky Sauerbrunn (1985-06-06)June 6, 1985 (aged 27) 24 0 United States D.C. United
5 2DF Kelley O'Hara (1988-08-04)August 4, 1988 (aged 23) 19 0 Unattached
6 2DF Amy LePeilbet (1982-03-12)March 12, 1982 (aged 30) 70 0 Unattached
7 3MF Shannon Boxx (1977-06-29)June 29, 1977 (aged 35) 168 23 Unattached
8 4FW Amy Rodriguez (1987-02-17)February 17, 1987 (aged 25) 89 25 Unattached
9 3MF Heather O'Reilly (1985-01-02)January 2, 1985 (aged 27) 166 34 United States Boston Breakers
10 3MF Carli Lloyd (1982-07-16)July 16, 1982 (aged 30) 135 36 Unattached
11 4FW Sydney Leroux (1990-05-07)May 7, 1990 (aged 22) 14 7 United States Seattle Sounders
12 4FW Lauren Cheney (1987-09-30)September 30, 1987 (aged 24) 67 18 Unattached
13 4FW Alex Morgan (1989-07-02)July 2, 1989 (aged 23) 42 27 United States Seattle Sounders
14 4FW Abby Wambach (1980-06-02)June 2, 1980 (aged 32) 182 138 Unattached
15 3MF Megan Rapinoe (1985-07-05)July 5, 1985 (aged 27) 52 12 United States Seattle Sounders
16 2DF Rachel Buehler (1985-08-26)August 26, 1985 (aged 26) 82 3 Unattached
17 3MF Tobin Heath (1988-05-29)May 29, 1988 (aged 24) 45 6 United States New York Fury
18 1GK Nicole Barnhart (1981-10-10)October 10, 1981 (aged 30) 43 0 Unattached
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  United States 3 3 0 0 8 2 +6 9 Qualified for the quarter-finals
2  France 3 2 0 1 8 4 +4 6
3  North Korea 3 1 0 2 2 6 −4 3
4  Colombia 3 0 0 3 0 6 −6 0
United States 4–2 France
Wambach Goal 19'
Morgan Goal 32'66'
Lloyd Goal 56'
Report Thiney Goal 12'
Delie Goal 14'
Attendance: 18,090[56]
Referee: Sachiko Yamagishi (Japan)

United States 3–0 Colombia
Rapinoe Goal 33'
Wambach Goal 74'
Lloyd Goal 77'
Report
Attendance: 11,313[57]
Referee: Efthalia Mitsi (Greece)

United States 1–0 North Korea
Wambach Goal 25' Report
Attendance: 29,522[58]
Quarter-final
United States 2–0 New Zealand
Wambach Goal 27'
Leroux Goal 87'
Report
Semi-final
Canada 3–4 (a.e.t.) United States
Sinclair Goal 22'67'73' Report Rapinoe Goal 54' (cnr.)70'
Wambach Goal 80' (pen.)
Morgan Goal 120+3'
Gold medal match
1st, gold medalist(s) United States 2–1 Japan 2nd, silver medalist(s)
Lloyd Goal 8'54' Report Ōgimi Goal 63'

Gymnastics[edit]

Artistic[edit]

Men
Team
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Jake Dalton Team 15.633 Q N/A 15.100 15.900 N/A 15.466 N/A 15.033 16.066 N/A N/A
Jonathan Horton N/A 12.700 15.166 N/A 13.133 15.566 Q N/A N/A 15.266 N/A 15.200
Danell Leyva 15.100 14.866 14.600 15.500 15.333 15.866 Q 91.265 1 Q 15.200 13.400 N/A 15.366 15.866
Sam Mikulak 15.366 14.333 N/A 16.300 Q 15.316 14.033 N/A 14.600 14.500 N/A 15.966 15.266 N/A
John Orozco 15.166 14.766 15.066 15.800 14.533 15.266 90.597 4 Q N/A 12.733 14.958 14.600 15.133 15.333
Total 46.165 43.965 45.332 48.000 45.182 46.698 275.342 1 Q 45.266 40.633 45.257 46.632 45.765 46.399 269.952 5
Individual finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
Danell Leyva All-around 15.366 13.500 14.733 15.566 15.833 15.700 90.698 3rd, bronze medalist(s)
John Orozco 15.433 12.566 15.200 15.900 15.266 14.966 89.331 8
Jake Dalton Floor 15.333 N/A 15.333 5
Sam Mikulak Vault N/A 16.050 N/A 16.050 5
Jonathan Horton Horizontal bar N/A 15.466 15.466 6
Danell Leyva 15.833 15.833 5
Women

The women were selected after competing at the Olympic Trials in San Jose, California earlier in the summer.

Team
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
F V UB BB F V UB BB
Gabby Douglas Team 13.766 15.900 15.333 Q 15.266 Q 60.265 3 Q 15.066 15.966 15.200 15.233 N/A
McKayla Maroney N/A 15.900 Q N/A N/A 16.233 N/A
Aly Raisman 15.325 Q 15.800 14.166 15.100 Q 60.391 2 Q 15.300 N/A 14.933
Kyla Ross 13.733 N/A 14.866 15.075 N/A N/A 14.933 15.133
Jordyn Wieber 14.666 Q 15.833 14.833 14.700 60.032 4 15.000 15.933 14.666 N/A
Total 43.757 47.633 45.032 45.441 181.863 1 Q 45.366 48.132 44.799 45.299 183.596 1st, gold medalist(s)
Individual finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
F V UB BB
Gabby Douglas All-around 15.033 15.966 15.733 15.500 62.232 1st, gold medalist(s)
Aly Raisman 15.133 15.900 14.333 14.200 59.566 4[a]
Aly Raisman Floor 15.600 N/A 15.600 1st, gold medalist(s)
Jordyn Wieber 14.500 14.500 7
McKayla Maroney Vault N/A 15.083 N/A 15.083 2nd, silver medalist(s)
Gabby Douglas Uneven bars N/A 14.900 N/A 14.900 8
Gabby Douglas Balance beam N/A 13.633 13.633 7
Aly Raisman 15.066 15.066 3rd, bronze medalist(s)
  1. ^ Aliya Mustafina of Russia and Aly Raisman finished with the same total score of 59.566. In the case of a tie, the sum of the three highest apparatus scores is used. These sums were 45.933 for Mustafina and 45.366 for Raisman (both dropping their Beam score), earning Mustafina the bronze medal.

Rhythmic[edit]

One U.S. rhythmic gymnast qualified for the individual all-around competition.

Athlete Event Qualification Final
Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank
Julie Zetlin Individual 23.750 24.450 24.225 24.250 96.675 21 Did not advance

Trampoline[edit]

One male and one female gymnast qualified for the trampoline competition.

Athlete Event Qualification Final
Score Rank Score Rank
Steven Gluckstein[62] Men's 61.020 16 Did not advance
Savannah Vinsant[62] Women's 101.355 7 Q 54.965 6

Judo[edit]